| aiam a întrebat:

Pentru Toate fetele şi femeile!
Cum veţi face alegerea înainte de casnicie dintre carieră(care va aduce mult venit) şi cel mai iubit bărbat.

Dau funda la cel mai inteligent raspuns motivat

Bastă

5 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Normal că căsnicia. Să spunem că ai avea mulţi bani, dar cu ce te-ar ajuta dacă nu ai avea pe cineva alături cu care să te bucuri de ei? Omul poate avea oricât de multe bunuri, dar dacă în sufletul său e singur atunci pentru el este egal cu zero. Dacă îl ai pe cel iubit alături care să te sprijine şi să te ajute, cu siguranţă încet, încet începi să te dezvolţi şi pe planul muncii.Omul în general e născut să iubească şi asta nu se poate schimba. Baftă!

| fabiola a răspuns:

Aleg cel mai iubit barbat, pentru ca in mod sigur cel pe care il iubesc si ma iubeste ma si intelege ca am o cariera, ca sunt sotie si mama. Daca te intelege, in mod cert, te sprijina, te incurajeaza si te apreciaza!

| claudiea79 a răspuns:

As fii vrut sa fiu dj. la radio noaptea sau cofetareasa la cofetarie. ador prajiturile.nu pot sa muncesc din cauza unor probleme medicale. ar merge si cariera noaptea si iubirea ziua.sar completa amindoua. daca as avea banii m-as casatorii si miine. iubi meu m-ar lasa sa muncesc la radio sau la cofetarie
ma sprijina in tot ceea ce fac. ai putea ziua sa fii la lucru si seara cu el. in ziua de azi este greu cu banii. daca vrei concedii; masina; casa ta; haine si plimbarii la un film sau restaurant trebuie sa lucrati amindoi.de exemplu noi nu ne putem permite o casa dintr-un singur salariu; nici concedii stam acasa. dar sintem fericiti. fiindca ne iubim si nu conteaza asa mult banii pentru noi. au fost luni in care am trait si cu 2 milioane vechi.important este sa te iubesti sa te respecti si sa nu te certi cu cel de linga tine.depinde daca vrei masina coafor concedii si haine de firm lucrezi si tu. daca nu. stai acasa si ai grija de copii; speli rufe; faci mincare si curatenie apoi iesi afara cu iubitul. tu alegi. daca te iubeste sotul te lasa sa faci cum vrei tu. macar sa incerci o perioada

| mirunaioana a răspuns:

Consider ca daca as fi destul de inteligenta as putea impaca si capra si varza.Adica eu, ca viitoare femeie mi-am format deja niste principii dupa care ma ghidez in viata.Adica,ceea ce vreau sa spun este ca eu sunt pregatita sa lupt oricand pentru a gasi un echilibru intre viata sentimentala si cea profesionala.Intr-adevar,userul Fergie are mare dreptate in ceea ce spune ca trebuie sa alegem ceea ce ne face fericiti.Si da, este adevarat ca banii nu aduc fericirea, dar o intretin.Sunt convinsa ca si eu as alege casnicia in locul banilor daca as avea numai aceste doua variante pentru ca sunt om, iar omul e facut pentru iubire. Fara acest element esential in viata esti aproape mort, nu rezisti mult. Dar problema este urmatoarea:Consider ca atunci cand te casatoresti trebuie sa ai si un venit destul de mare, zic eu ca sa nu fi fortat sa iti alegi un job pe ultima suta de metri.Este adevarat ca o casnicie in adevaratul sens al cuvantului rezista si fara prea multi bani in casa dar resursele materiale nu sunt un aspect demn de ignorat.Nici pe jumatate din cat poti ignora un lucru nu trebuie sa incerci sa faci asta si cu banii deoarece la un moment dat, oricata dragoste ar fi in acel cuplu, se vor ivi probleme. Da, si asta e doar un motiv intemeiat, parerea mea, care poate crea divergente in cuplu. O femeie Inteligenta ar face urmatorul lucru:mai intai ar avea un iubit, intr-adevar, dupa aceea si-ar gasi un loc de munca destul de bine platit cat sa-i ofere un trai decent, dupa aceea daca vede ca relatia cu respectivul devine serioasa asteapta sa vada cum evoleaza lucrurile intre ei si pe urma ia decizia sa se casatoreasca daca relatia merge bine. Bun, asta e un pas, dar, dupa casatorie trebuie sa gaseasca o cale de mijloc intre casnicie si cariera.Sa le impace pe amandoua, adica sa gaseasca un echilibru intre cele doua si sa nu amestece viata profesionala cu cea sentimentala.Deci,in intimitatea cu partenerul problemele de la serviciu nu au ce cauta.Sunt doar ei doi si atat!
Concluzie:Mai intai alegi casnicia dar dupa aceea gasirea acelui echilibru e esentiala in viata de cuplu.Casnicia,sub orice forma este un joc periculos, de seductie permanenta a partenerului, dorinta asta venita din ambele parti. Daca nu exista curajul de a te aventura in acest joc care in mare parte implica seductie dar si celelalte lucruri sunt la fel de importante si trebuie sa ai grija sa fii cu ochii-n patru sa nu lipseasca nimic, unde sarea, piperul si zaharul sunt extrem de importante -toate folosite la locul potrivit, in momentul potrivit, cu omul potrivit, nu vei avea nici o casnicie reusita si nu te vei bucura de ceea ce e mai frumos.Vei ramane cu jobul, care iti aduce sau nu satisfactie.Cariera inseamna nesiguranta deoarece nu ai fi fericita ramanand doar cu jobul care nu se stie daca te satisface cu adevarat.Casnicia inseamna lupta cu tine insati pentru a te descoperi si a stii cine esti cu adevarat si de cate esti in stare pentru a mentine o casnicie Fericita cu ajutorul partenerului.Fiecare femeie e diferita. Unele fac enorm de multe lucruri pentru mentinerea fericirii in mariaj si altele nici nu se strofoca prea tare deoarece cred ca odata ce au semnat hartia de la primarie partenerul le va apartine numai lor, dar se inseala amarnic.
Deci:eu cred ca o casnicie este foarte importanta, superioara chiar unei cariere conform celor spuse mai sus de mine.
Asta e doar parerea mea! As alege casnicia luptand pentru fericire si echilibru.

| aney a răspuns:

As alege cariera. Cel mai iubit barbat e intotdeauna si cel mai nepotrivit. Cel putin mie asa mi se intampla mereu. Dar nu as renunta la el, l-as tine pana cand merge bine. As renunta la casnicie, asta da! E mai pericoloasa decat el