| ALM2000RO a întrebat:

Persoanele asexuale pot să aibă anumite fetișuri (care să le obsedeze numai în teorie și pe care să nu ajungă să le pună și în practică, bineînțeles)?

6 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Nu ar mai fi asexuale dacă ar visa la sex, sau la diferite scenarii ce implica sexul.

| ALM2000RO explică (pentru VoidEternal):

Păi asexualitatea e definită ca lipsa dorinței și atracției pentru activitatea sexuală. Asta nu înseamnă că nu se pot masturba (parte dintre asexuali se masturbează, fără a simți vreun interes și pentru sex) și că nu pot avea anumite fetișuri legate de anumite filme p0rno, să zicem. Nu înseamnă că le vor pune vreodată în practică, ci pur și simplu se gândesc la modul obsesiv la acele fetișuri din p0rno și caută în mod obsesiv / repetat doar respectiva categorie de filme xxx.

| VoidEternal a răspuns (pentru ALM2000RO):

Nu e asexualitate ce descrii tu.

| GeorgeCazan a răspuns:

Dacă pe un asexual il obsedează un fetiș, nu e asexual.

| ALM2000RO explică (pentru GeorgeCazan):

Citește acest articol (dovada că asexualii pot avea fantezii și se pot masturba):
https://www.psychologytoday.com/......masturbate