| Oanyoak a întrebat:

Pff nici nu stiu cum sa incep. Am zis ca niciodata nu voi apela la site-uri ca sa aflu ceva despre viata sexuala dar uite ca s-a ajuns si aici. Am o problema cu prietenul meu, de fapt, el are o problema. Suntem impreuna de 2 ani si inca are acea problema cu ejacularea precoce. La inceput am crezut ca e doar pentru ca nu mai facuse sex de vreo 4-5 luni, dar apoi cand m-a intalnit pe mine, am inceput sa o facem regulat si totusi acea problema inca nu trece si au trecut 2 ani iar eu incep sa ma satur de partide de 5 minute si cred ca si el la fel. Si nu e vorba ca ne e frica sa fim prinsi de cineva, avand in vedere ca stam doar noi doi in casa si nici faptul ca poate suntem stresati, pentru ca nu avem probleme care sa ne streseze. Nu stim ce sa mai facem cu problema asta pentru ca e enervant sa ajung la orgasm doar cu degetul lui si nu cu "chestia" lui. E jenant si pentru el si stiu ca il deranjeaza asta. Ar putea fi oare faptul ca ii e frica sa nu cumva sa ma dezamageasca pe plan sexual? El zice ca nu se poate concentra in asa fel incat sa nu ii par foarte sexy si sa nu fie placerea asa de mare. Stiu ca arat bine din spusele lui si ale prietenilor dar un barbat chiar poate sa considere o femeie atat de sexy incat sa nu reziste? Multumesc celor ca imi vor da cateva sfaturi!

25 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Are dreptate @VadTot, dar ti-a spus doar inceputul, iti voi spune eu urmarea.
Iubitul tau ar trebui sa faca asta:
http://www.sfatulmedicului.ro/......tura_10613
Aici,ai si alte solutii, dar si o descriere mai clara a acestor exercitii(la punctul 16) :
http://www.sfatulmedicului.ro/......tura_10653
Dar din ceea ce ne-ai scris, cred ca problema lui este in totalitate psihologica.
Nu apelati la spray-uri si alte solutii care promit rezultate "fenomenale", sunt doar o alta forma de comert pentru naivi.
O sa aveti nevoie de rabdare cu exercitiile Kegel, dar rezultatele va vor multumi.
Pe amandoi.:)

| anka89 a răspuns:

Dap...o sa zic si eu sa incercati sa folositi prezervativ, poate nu se mai excitata asa tare.Solutia ar mai fi sa prelungiti preludiul cat se poate de mult, daca nu ati incercat deja.Incearca sa preiai tu controlul si sa nu il mai lasi pe el, poate vezi ceva schimbati.happy

| VadTot a răspuns:

Scuza ma ca zic dar nu cred ca el rezista cu tine doar cinci minute..Hai sa fim seriosi..sau poate chiar asa este si imi cer mii de scuze!
Prea multe lucruri nu prea ai ce sa faci! te as sfatui sa cauti pe google! sfaturi smd..NU te sfatuiesc sa dati banii pe tot felul de prostii!
Apropo el cand ii vine sa faca ..treaba mica. face cumva pe el..in caz ca prin jur nu sunt toalete? Lucrurile ar putea sta la fel de simplu si din acest punct de vedere.dar probabil experienta lui sexuala este abia la inceput si nici pe el insusi nu prea se cunoaste! Nu Cred ca cineva pe aici iti poate da un sfat asa in totalitate de suta la suta pentru a trece peste aceasta problema! CEl mai bine este sa ai o discutie serioasa cu el..si sa incercati sa va cunoasteti mai bine unul pe celalalt,. incearca sa nu i mai provoci foarte mult pe anumite locuri. sensibile ale lui. intelegi..Incearca sa fii mai altfel Incearca sa l cunosti mai bine.ce anume il excita foarte mult si ...stai departe de acele locuri smd.ok? Luati o mai cu usurelul..mai domol..si tine ti o asa pe "relantiv". cat mai mult..in asa fel incat el.sa nu fie..foarte..excitat.

| Oanyoak explică (pentru VadTot):

laughing Foarte tare raspunsul tau dar chiar 5 minute il tine. Atat cat numai ma pun peste el si el e gata imediat. Am incercat si alte pozitii si tot asa e. Si nu, nu face pe el cand nu are toaleta in apropiere. Se tine pana ajunge undeva unde poate sa faca. Si nu, experienta lui sexuala nu este la inceput avand in vedere ca nu am fost prima pentru el si ce e cel mai culmea e ca doar cu mine i s-a intamplat asa. Cu celelalte fete nu avea problema asta. Oare sunt eu prea pasionala si asta il face sa devina mai sensibil in zona aia? Si de cunoscut ne cunoastem foarte bine avand in vedere ca stam impreuna in aceeasi casa de aproape 2 ani. Imi stie corpul si ii stiu corpul dar cred ca eu il excit prea tare. Si nu stiu cum sa fac sa nu il excit prea tare ca tocmai asta e placut, sa fii excitat, nu?tongue

| VadTot a răspuns (pentru Oanyoak):

E placut dar vezi. dureaza prea putin..deci...mey..dar cand o face ti adoua oara ..in aceeasi zi ca sa zic asa..tot la fel de excitat si cinci minute,. poate?

| Oanyoak explică (pentru VadTot):

Il tine putin mai mult, doar ca in desele cazuri la noi, mie imi piere cheful sa mai astept pana seara ca sa nu mai fie asa de excitat si lui la fel. Desi o facem destul de des dar mereu e aceeasi problema. Am incercat dupa prima partida sa asteptam dar dureaza prea mult pana are din nou erectie, orice i-as face si cand ii vine cheful lui imi piere mie si tot asa; foarte rar se intampla sa am eu chef toata ziua si sa stau sa astept. Cel mai mult il tine dimineata, cum e si normal la orice barbat cred. Dar de multe ori nu putem face nimic dimineata pentru ca eu lucrez in ture de dimineata, doar daca ma trezesc cu o ora inainte de ora normala la care ma trezesc, ca sa apuc sa il satisfac si pe el si sa ma pregatesc si pentru lucru. O sa-mi iau inima-n dinti si ma duc cu el la un doctor pentru ca e ciudat ca atunci cand bea ceva inainte si e un pic de tot ametit, il tine pana nu mai vreau eu...

| VadTot a răspuns (pentru Oanyoak):

Nu Te Sfatuiesc sa mergi la Doctor..Se va simti extrem de penibil! Iar daca nu va da rezultate.Va intra intr o depresie de nu l mai sco..ate nici pamela anderson! Mai bine da i sa bea.dar sa nu devina..dependentlaughing!
Succes!

si inca ceva..cum ai rezistat doi ani in asemnea ...stres...

| Purec a răspuns:

Sa foloseasca un spray pentru intarzierea ejacualrii, sau sa o faceti cu prezervativ. Problema este psihologica, si din apcate se rezolva destul de greu. Cati ani are?

| Oanyoak explică (pentru Purec):

Are 24 de ani. Am incercat si cu prezervativ si tot asa e, parca dureaza putin mai mult cu vreo 3-4 minute. Crezi ca sunt bune spray-urile de genul? M-am uitat si eu pe site-uri pentru spray de genul dar nu prea am incredere.

| Azµre a răspuns (pentru Oanyoak):

Te contrazic.
O partidă:
3-5 Minute - Scurtă
5-7 Minute - Ideală
7-15 Minute + - Prea lungă

Și peste toate astea vorba aia teoria ca teorie de practica ne omoară.
Așa că faceți mai des și ai să vezi că ține mai mult.
PS: Sfat : Încearcă să faci sex deasupra, va ține mai mult!

| Oanyoak explică (pentru Azµre):

Inseamna ca nu ai citit nimic din ce am raspuns eu aici. Tot timpul stau deasupra si nu, crede-ma, o partida ideala e atunci cand barbatul iti da un orgasm cu penisul si nu cu degetulhee hee

| Azµre a răspuns (pentru Oanyoak):

Cred că tu ești problema ești mult prea autoritară și de aceea e speriat săracul băiat.

| 0pufarinA a răspuns:

Eu cred ca te-a mintit spunandu-ti ca doar cu tine i se inatmpla lucrurile acestea... In fine, nu e nici primul, nici ultimul barbat de pe lumea asta care o astfel de problema. El e ok, gandeste-te la unu care nu rezista nici macar 5 min, doar si-o baga si o scoate.
Incercati ca dupa prima partida, la o distanta de cateva minute, sa o mai faceti o data, vezi ce iese, poate tine mai mult.
Nu cred ca ajuta psihologul.

| Oanyoak explică (pentru 0pufarinA):

De mintit stiu ca nu m-a mintit avand in vedere ca fosta lui prietena imi e prietena f buna in acest moment si mi-a zis ca cu ea nu a avut problemele astea. Si cat despre o a doua partida, doar daca astept ceva timp, asta fiind cam doua ore...

| relian a răspuns:

Poate sa incerce si la psiholog ca pina la urma incerci orice metoda. Daca vrea sa faca sex 30 de minute atunci sa foloseasca spray sau creme care intirzie ejacularea. Efiecienta garantata.Acel spray este inofensiv, nu dauneaza organismului mai mult decit o face un deodorant.Bine asta daca urmezi instructiunile, pentru ca acel spray este de fapt un anesteziant si daca da mai mult decit spun intructiunile poate ajunge si la spital. Bine nu cred ca e cazul, insa nu te speria dar asa scrie in instructiuni.Un ex. de astfel de spray STUD100 asa se numeste.Dar sint si creme si cred ca asa sa ai de unde alege le gasesti la un sex shop.Dar poate ca sint si la farmacii dar nu asa de multe ca si la sexshop.Si cu siguranta, garantat o sa faceti 20 de minute. Fara probleme. Poate sa se gindeasca el la orice ca acel spray il va ajuta. Daca instrumentul functioneaza si doar asta este problema este ca si rezolvat.Si odata ce foloseste asta cu timpul o sa se invete organismul si o sa o pata face si fara.Nu am experimentat personal sa stiu daca dupa ce folosesti o perioada o sa poti face si fara dar asa am citit pe instructiuni.Paote te intrebi ce este acest spary ca multi oameni se tem, or sa zica pai daca imi dauneaza, daca cine stie ce este.Este cum am zis un anesteziant intr-o anumita concentratie.Deci cu alte cuvinte amorteste foarte slab acei nervi de pe penis care duce in final la ejaculare.Deci acei nervi vor simti ceva mai putin fara insa sa diminuieze placerea barbatului sau ceea ce simte.Si ca sa intelegi si mai bine ce este acest spary uite daca ai vazut la fotbal cind un jucator se accidenteaza vine medicul si da cu un spary da? Ei asta este spary-ul in cauza este aceiasi chestie doar ca la fotbal acel spray este ceva mai puternic.Asta sexual este mai slab contine acel anesteziant intr-o concetratie de 9-10%.Ingredientul activ se numeste Lidocaina si este folosit ca anestiziant in spitale.Cremele sau gelurile nu stiu ce contin exact dar au diferite ingredinete si toate au acelasi efect sa faca penisul ceva mai putin sensibil la ejaculare.Acum ca spui ca iubitul tau dupa 2 ani la fel i se intimpla ar trebui sa cunosc mai multe amanunte sa pot spune exact ce anume determina ejacularea lui precoce.Si apoi aici nu cred ca putem discuta. Daca esti curioasa, insa dupa ce folositi un spray sau o crema te poti intoarce si sa discutam mai pe larg amanunte.De ce zic asta? Uneori nu doar barbatul este de vina, mai intervin si alte chestii care vin din partea femeie si aici nu ma refer la chestii de cum arati etc si tot la chestii genitale.Dar cum am spus nu pot discuta asa ceva aici. Eventual iti pot scrie un mesaj dar doar daca esti curioasa.Bafta si spor la treaba

| Oana92 a răspuns:

Mergeti la psiholog, e cel mai probabil o chestie psihica. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Trebuie preludiu mai lung.
Dacă suferă de ejaculare precoce, trebuie văzut de un medic.
Te pup!

| thefighter1 a răspuns:

1-2 pahare de vin rosu inainte de sex si gatawinking

| Oanyoak explică (pentru thefighter1):

Asta dalaughing Asta merge. Si cred ca e pe baza psihica pentru ca atunci cand bea ceva inainte il tine pana ma enervez eu si zic ca nu mai pot.

| DaRaspund a răspuns:

Mergeti la un doctor, e o problema medicala!
http://www.mamicisicopilasi.ro/search/label/contraceptie

| Eusebiu_Victor_1987 a răspuns:

NU folositi "medicamente"/"jucarii" fiindca va ve-ti obisnui asa si fara aceste ajutoare nu o sa rezistati.
1-tactica "stop&go"(partenerul sa faca mici opriri in timpul actului, in momentul in care se apropie de ejaculare)
2-tactica "push&go"(partenerul sa isi scoata penisul in momentul in care se apropie de finalizare si cu degetul mare sa puna presiune deasupra capului, iar cu un deget sa presez de desubt, din zona de unde se decaloteaza)
3-tactica "No#2"(asta presupune sa faceti o partida normala, iar la un interval de 10-15min sa incepeti alta partida). Incercati si nu o sa regretati, si sub NICI O FORmA nu folositi alte stimulari!

| Azµre a răspuns (pentru Eusebiu_Victor_1987):

Corect, preludiu și acele mici schimbări de poziție, pauze etc câștigă nu minute ci ore! Dacă le face cu cap.

| Oanyoak explică (pentru Eusebiu_Victor_1987):

Am incercat si asta cu stop & go si nu merge. Il mai intarzie cu o miscare sa zic. Si tactica push & go la fel, tot asa il intarzie cu un pic. Si cu schimbarea pozitiei la fel. Oare are el o imaginatie prea buna?laughing

| borceaandra a răspuns:

Buna, uite ca si prietenul meu " are acceasi problema" ca sa zic asa, prima partida mai mult de 5-10 min nu dureaza, dar apoi dupa vreo juma de ora intotdeauna incepem o noua partida si dureaza peste 30 de min. Eu zic ca probabil e incordad, excitat si de aceea termina foarte repede, ar trebui dupa prima ejaculare sa asteptati cam jumate de ora si apoi sa reluati si cel mai probabil sa functioneze. Succes!

| Oanyoak explică (pentru borceaandra):

Asta e problema, ca dupa prima ejaculare nu se mai ridica cel putin 2 ore. O sa incerc sa merg cu el la un doctor sa vad ce putem face ca nu ma deranjeaza doar pe mine ci si pe el.