| Nextone a întrebat:

Plang de vreo ora, am nevoie de niste sfaturi! Sunt cu un baiat de vreo 3 ani, suntem de aceeasi varsta aproximativ(eu am 18 ani, el face 18 in octombrie)la acelasi liceu, etc.Treaba e ca ne iubim mult doar ca eu nu sunt prea fericita. O sa spun povestea cat de pe scurt pot! La inceputul relatiei el ma mintea foarte mult, am inceput sa aflu incetul cu incetul si el cand a vazut ca nu ma mai poate minti, cand a vazut cat sufar s-a schimbat. E mult mai bine fata de cum era, doar ca m-am saturat sa stau mai toata ziua in casa cu parintii, sa vina el la mine si sa ne mai plimbam cateodata.Acum de cateva minute am avut o discutie in care i-am zis ca as vrea sa facem si altceva impreuna(de ex sa mai iesim in wikeend) si mi-a zis ca el nu imi poate oferi ce vreau eu ca e prea mic, ca nu ma poate plimba in mai multe locuri ca nu are masina, ca nu pot veni la el acasa deocamdata din motivele bine stiute de mine, ca nu poate sta mai mult cu mine si alte chestii. A zis ca sa nu mai visez ca el nu imi poate oferi ceea ce merit deocamdata ca e prea mic si a zis ca nu ma face fericita ca mai bine sa imi gasesc pe altcineva cu care sa fiu fericita.Nu mai stiu ce sa fac! M-am luptat atata pentru relatia asta sperand ca va fi mai bine candva si chiar este mai bine, el este altfel cu mine, mi-a dovedit ca s-a schimbat doar ca eu imi doresc doar sa mai iesim in wikeend undeva si alte chestii.Nu inteleg de ce este asa complicat, nu vreau sa renunt acum la aceasta relatie pentru ca stiu ca odata cand el o sa mai creasca o sa regret.Este genul de baiat cu statut care poate realiza ceva in viata si chiar ma vad o femeie implinita cu el in viitor, dar uneori am impresia ca traiesc tot in viitor.Nu stiu ce sa fac, sa mai lupt? Ce sa schimb, ce atitudine sa am?
Va multumesc pentru ajutor si rabdare, chiar am nevoie de un sfat!

10 răspunsuri:
| Nextone explică:

Pai chiar nu vreau sa ma duca peste tot, vreau doar sa facem ceva nou impreuna specific varstei noastre.

| Visecolorate a răspuns:

Daca spui ca s-a schimbat pentru tine. Pai asta conteaza foarte mult. Asta e dupa mine cea mai evidenta dovada ca te iubeste si ca tine la tine. Nu orice persoana incearca sa se schimbe. Mai ales ca asta e foarte greu din moment ce te obisnuiesti cu un anumit tip de comportament/ un anumit stil de viata. Spui ca la inceput te mintea si nu prea ii pasa. Probabil asa se comportase in toate relatiile de pana atunci. Poate a suferit dupa vreo fata si din cauza asta a imbracat "armura" aceea de baat dur, incercand sa nu se implice sentimental in relatii. Vazand insa ca tu chiar il iubesti, incet, incet l'ai ajutat sa redevina cum era (de fapt nu sa redevina.pentru ca daca o persoana e sensibila, asa e mereu. L'ai ajutat sa isi dea seama ca nu toate fetele sunt la fel). Eu zic ca te iubeste. Vorbeste cu el, spune'i ca nu trebuie neaparat sa mergeti cu masina pe nu stiu unde. Ca vrei doar sa mai iesiti din casa, sa va plimbati (locuri se gasesc destule). Daca stati la sat undeva la padure, garla etc, iar daca stati la oras aveti de unde alege. NU are rost sa renunti la relatia asta pentru un lucru minor (daca de exemplu nu voia sa va vedeti deloc era altceva). Poate se simte prost ca nu iti poate oferii ce iti doresti (Desi am impresia ca el a inteles aiurea dorinta ta, crezand ca totu se rezuma la masina si plimbatul cu masina). Ce sa schimbi? Nu stiu. In fond el a apreciat iubirea la tine si felul tau de'a fi l-a facut sa se schimbe. Atitudine? Pai atunci cand vorbiti(de preferat in fata), explica'i pe un ton calm ca a inteles gresit, ca tu nu vrei sa renuntati la relatie pentru ca il iubesti. Vrei doar sa va mai plimbati, sa mai iesiti pentru a nu interveni monotonia. Daca iti spune aceeasi chestie, pastreaza'ti calmul si explica'i ca nu totul se rezuma la masina. Nu ea e cheia fericirii ci iubirea voastra. Ai grija de tine si de relatia voastra! Multa bafta iti doresc!

| toxik a răspuns:

Esti prea impunatoare. tot ce vrea el este sa-i dai un mic ragaz.ti-a dovedit ca te iubeste, ba chiar s`a schimbat pentru tine. ti-a spus sa-ti gasesti pe altcineva pentru ca tu ii dai lui motive sa creada ca nu esti fericita alaturi de el. fi alaturi de el in orice situatie, nu lasa nimic sa se puna in calea fericirii voastre. vei vedea ca peste catva timp o sa fie exact cum iti doresti tu. nu are rost sa rupi aceasta relatie pentru niste banalitatiwinking happy

| LCD a răspuns:

Spune-i ca tu nu vrei alta relatie. Tu il vrei pe el,fa-l sa inteleaga ca tu il iubesti pe el,ca vrei sa ramai langa el.Fa-l sa inteleaga ca tu doar ti-ai exprimat nemultumirile nu iti doresti sa va despartiti.Dar nu i-o spune ca si cum te-ai ruga de el sa ramaneti impreuna.Daca el e foarte hotarat si pornit pe chestia asta,inseamna ca locul lui nu mai e langa tine. Daca isi doreste sa plece,lasa-l sa plece. Iti doresti sa va vedeti mai des,atata tot. Nu i-ai cerut luna de pe cer. Daca nu e in stare sa iese din casa si sa te scoate pe tine in oras,undeva, mai des, inseamna ca nu e capabil de mai mult.Nu vrea,Nu isi doreste, daca ar vrea asta, ar face-o! Spune-i toate astea si vezi ce iti spune.Nu uita : nu trebuie sa te rogi de el sa ramana cu tine. Drum bun lui!

| SexyCioco a răspuns:

Ehh fi si tu mai intelegatoare in loc sa iesi cu el iesi cu prietenele si gata mai asteapta si tu putin...winking nu ai pierdut atata timp degeaba.Pnm rolling on the floor

| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Dar iesi cu prietenii tai.cei care au masina.care poate sa il ia si pe el.si daca nu...din cate vad ce ti a zis ca nu e cam cum i ai zis tu ca e ca baiat.scuza ma.dar e in razgaiat. daca vrea sa fie cu tine.este si gata! nu conteaza daca are masina sau nu! puteti iesi! nu numai cu masina! daca va iubiti nu conteaza ce are.ce nu are.tu il iubesti! si esti si un pic mai mare! si vad ca.gandesti diferit fata de el.vb cu el si vezi ce mai zice. daca tot insista sa iti faci pe altcineva.lasa l naiba de copiloh go on. ca nu merita sa isi bata el joc de tine cum vrea!

| Colla a răspuns:

Sa'ti zic din experienta mea de baiat...El te iubeste insa tu fiind mai mare te crede mai matura sau mai superioara ca el si pretinde ca nu te merita sau crede ca ai mai multa experienta.Asta e singura problema.Tu doar trebuie sa'i spui ca nu vrei de la el sa te duca peste tot sau chestii de genu ii spui ca vrei doar sa petreci mai mult timp cu el.

| johnyboy a răspuns:

Probabil ca are pe altcineva de nu te scoate din casa...lupu isi schimba parul dar naravul nu.e si asta o varianta.

| Rozik a răspuns:

Buna )) pai din cite intelg eu problema e ca se considera el prea mik pentru anumite chestii, si tu nu ti doresti decit sa mai iesiti si in weekenduri, si totusi care e de fapt problema? 18 ani e o vrista frumoasa in care iti poti permite orice,daca zice el ca e prea mic tu fa-l sa inteleaga ca e deja mare si ar trebuie sa-si ia viata in miine,daca te iubeste si nu vrea sa te piarda ar c-am trebui sa-si puie mintea in functiune si sa mai schimbe monotonia asta de la voi din relatie,iesiti la un piknik,ea tu initiativa daca el nu e in stare, salveaza situatia incercn a schimba ceva, si daca vezi ca nu e nici o schimbare atunci chiar va trebui sa l parasesti pentru ca nu se merita timpul irosit cind sunt atitea baieti nerabdatori de a impartasi iubirea )))) sper ca ti am fost de ajutor pa-pa

| Melissa_5072 a răspuns:

Nu mai plange happy Fiecare dintre noi spune lucruri taioase cand are o dispozitie mai proasta. Si eu, si prietenul meu, ne facem reprosuri la suparare, dar nu tinem cont cand ne trece starea. Si asta pentru ca amandoi stim ca sunt anumite stari mai sensibile. Asta e primul meu sfat pentru tine - sa nu iti mai pui atatea semne de intrebare legat de tot ce iti spune el; sa nu mai despici firul in 4 pentru orice.

In legatura cu complexul prietenului tau... din ce ai scris reiese faptul ca el te apreciaza si este constient ca meriti sa fii tratata intr-un anume fel, dar ca el nu este capabil sa iti ofere acest tratament momentan. Incearca sa il intelegi si sa ii dai incredere in el. Atata timp cat el stie ca tu ai de nevoie de el, in primul rand, atunci o sa mai scape de complexe. Evitati sa mai discutati subiecte sensibile la telefon.

Eu cred ca relatia voastra merge undeva bine. 3 ani inseamna ceva, si problemele pe care le aveti nu sunt asa grave precum le vezi tu momentan.