| CatrinaAndreea a întrebat:

In perioada premenstruala am avut un contact sexual neprotejat iar in timpul acestuia am sangerat putin, am crezut ca mi-a venit menstruatia dar apoi nu mi-a mai curs deloc. A doua zi de dimineata am avut iar sangerari ca la menstruatie, doar ca au fost in cantitati foarte mici. Nu m-au tinut mult deloc, iar apoi urmatoare zi am avut niste scurgeri albe. Am facut si un test de sarcina si a iesit negativ. Ce poate fi? Si de ce nu imi vine menstruatia? Ma ingrijoreaza foarte rau.

7 răspunsuri:
| An89 a răspuns:

Înainte de menstruatie probabilitatea de a rămâne însărcinată este aproape imposibilă. Menstruatia poate întârzia din cauza schimbării hormonale, iar testul de sarcină a fost făcut prea devreme.

| CatrinaAndreea explică (pentru An89):

Testul de sarcina l-am facut pentru ca luna trecuta am mai avut contacte sexuale neprotejate.

| sofisis a răspuns (pentru CatrinaAndreea):

Luna trecuta cand? Pentru ca e posibil sa le fi facut totusi degeaba...

| CatrinaAndreea explică (pentru sofisis):

In mai multe dăți: 2, 14, 16, 19, 23, 24,30,31 martie. Am facut testul pentru ca m-am gandit sa nu cumva sa fi fost sangerarea de implantare, desi parea mai mult ca imi venise, dar azi nimic, nici o scurgere...maine ar fi prima zi de intarziere si ma ingrijoreaza pentru ca nici simptome nu prea am, dureri de burta foarte slabe, desi eu aveam dureri foarte mari

| sofisis a răspuns (pentru CatrinaAndreea):

Daca nici un contact nu a fost protejat, iti dai seama ca sunt sanse sa fie si sarcina. Dar poate la fel de bine sa fie o simpla dereglare.
Acum nu vreau sa te sperii, iti spun experienta mea, sangerarea de implantare la mine a coincis fix cu menstruatia...tot asa, putin cantitativ si dubios ca si culoare. Nu prea am bagat o in seama. La o luna dupa...bebe in burta laughing) acum asa a fost la mine, nu e musai ca la tine sa fie aceeasi cauza.
Dar sa stii ca faptul ca ejaculeaza afara NU este metoda de protectie.

| CatrinaAndreea explică (pentru sofisis):

O sa astept sa vad daca o sa imi vina zilele astea, si daca nu, o sa mai repet un test de sarcina. Multumesc!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru CatrinaAndreea):

Fiindca se pare ca ori nu stii sa-ti calculezi, sau din cauza faptului ca probabil ai ciclul menstrual neregulat si din acest motiv nu poate fi stabiita PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, testul de sarcina se efectueaza incepand cu cea de a 22-a zi de dupa data in care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat. Rezultatele testelor de sarcina care sunt efectuate inainte de momentul optim intr-o foarte mare proportie pot fi FALS NEGATIVE. Multa sanatate!