| Awesom a întrebat:

Poate fi iubire intre o misandra si un misogin? Daca nu stiti ce inseamna cautati in DEX.Va multumesc.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ha, ha, ce nostimă întrebare... laughing! Ce nevoie să ai de dictionar? Cine n-ar stii?
Eu nu cred.

| Awesom explică (pentru floresdemayo):

Mai sunt unii care nu stiu.

| xBya a răspuns:

Doar daca amandoi simt o atractie deosebita unul fata de corpul/comportamentul celuilalt. Eu cred ca poate exista, doar ca asta le-ar cam trada 'titlul' de misandra & misogin.

| adriang95 a răspuns:

Sincer nu cred...

| Raizen69 a răspuns:

Logic este imposibil deoarece daca s-ar forma o legatura intre ei femeia nu ar mai fi misandra care din cate stiu eu este o boala de care nu poti scapa.
In cazul barbatului este mai usor deoarece misoginismul este o trasatura de caracter.

Oricum dupa parerea mea este total exclus ca intre o misandra si un misogin sa poata exista vreun sentiment de iubire.

| LouLi a răspuns:

Nu cred. In primul rand pentru ca misandria este ceva patologic, in timp ce misonigismul e o atitudine dobandita, in urma unor experiente, interactionari s.a.m.d. cu femeile.
Prin urmare, cea dintai probabil ca nu poate fi inlaturata decat foarte greu si se manisfesta foarte puternic, dovada ca femeile in situatia asta nu tolereaza in niciun fel barbatii, avand o repulstie incontrolabila fata de ei. Misoginismul, insa, (cred) este o chestie ce poate fi mai usor corectata, dat fiind ca un barbat caruia ii place o femeie, se poate abtine sa-si creeze o imagine neplacuta despre ea sau isi poate impune sa nu puna accentul pe unele lucruri, tocmai pentru a nu o indeparta.
Femeile, insa, prin natura lor, sunt oricum mai retinute fata de barbati, iar o femeie cu o asemenea 'boala' probabil ca este intangibila.