| StaRmAgiC a întrebat:

Poate vi se pare o prostie ce spun acum sau poate nu, dar in fine:-J.
Cred ca mi-ar trebui pana la urma un psiholog in cele din urma, inca nu pot trece de etapa "fostul" si totusi el pare in regula.
Suntem colegi de clasa si de banca, iar eu acum o saptamana l-am intrebat daca vrea sa stea cu mine din nou. S-a rastit la mine si mi-a raspuns cu "nu" insa la telefon isi ceruse scuze pentru faptul ca ii era frica sa nu-l auda un coleg ce vorbim noi. Zicea ca tine la mine mult doar ca ne despart prea mult gura lumii si se baga intre noi 2 si faptul ca ii este frica ca ne vom certa din nou asa cum faceam de multe ori. El pare sa nu aiba nimic in prezent si din contra, faza e ca o zi pare sa arate ca ii mai place de mine iar in alte momente pare sa fie indiferent cu mine.
Uneori am impresia ca am innebunit, din cauza faptului ca eu ink il vad pe el ca fiind iubitul meu si mi-a devenit o obsesie.Desi constientizez ca noi 2 suntem de fapt niste amici si nu mai avem nimic de impartit.
Luna asta fac 8 lunii de cand sunt singura si traiesc cu gandul la fostul, traiesc din sperante si mici zambete din partea lui care el stie ca-l plac si nu intarzie cu astfel de fapte. Iar acum 8 lunii cu el n-am stat decat o saptamana si 3 zile si asta daca nu s-ar pune ar fi un an:-J de cand nu mai as avea prieten si atunci tot cu el am stat acum un an.
Eu m-am gandit sa ma mut din liceu chiar daca sunt clasa a 12-a si mai am un an sa fac si clasa a 13-a. Poate asa ar fi mai binesad
Eu ma inteleg foarte bine cu el, dar simt ca incep sa ma indragostesc de el pe zi ce trece mai mult in loc sa ma indepartez asa cum ar trebui. Iar lui nu pare sa ii pese stie ca-l plac si asta e tot ce-i trebuiesad. Ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| ruxy_4595 a răspuns:

Wof e tare greu sincer nu merita isi bate joc ii place sa te stie nebuna dupa el sad nu-i mai da atentie desi e greu dar el are pe altcineva? ca sincer cam asa pare.nu inteleg dc iti da sperante daca totodata numai vrea nimic de la u

6 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Stiu cat este de greu sa uit o persoana pe care continui sa o vezi zilnic dupa despartire.
Ai impresia ca iti place si mai mult si il vezi si mai frumos, si mai interesant si mai potrivit tie.
Daca poti, muta-te la alt liceu.
Eu nu ma pot muta la alta facultate, ca nºam la dispozitie decat un alt oras ( care sa nu-mi fie asa departe ca celelalte 2 care ar mai putea fii ). Si nu o fac pentru ca, stiu ca, daca imi propun si ma chinui si ma afund doar in invatat, si in iesiri cu prietenii si as incerca sa cunosc alt barbat, as reusi sa-l uit.
La tine sunt deja 8 luni... ceea ce mi se pare f mult. Ai creeat o obsesie pentru el.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Dacă tot zici că eşti în clasa a 12a, axează-te pe şcoală, învaţă să iei notă mare la BAC şi mergi la facultate. Mai este jumătate de an şi termini, iar apoi dacă mergi la facultate în altă parte vei cunoaşte altă lume, vei avea alţi colegi, îţi vei face alţi prieteni şi vei vedea că se vor schimba lucrurile foarte mult.

| Linda a răspuns:

Parerea mea ca primul pas care ar fi bine sa-l faci ar fi sa te muti in alta clasa, poate tot de la aceeasi scoala. Doar daca nu mai esti deloc indragostita de el mai sunt sanse ca lui sa-i vina idei sa fie cu tine. Invata sa-ti stapanesti inima. Eu m-am indragostit de cineva si mi-a luat 8 luni de efort pentru a scoate orice gand care imi venea cu privire la el, dar am reusit. Cand mi-am invins sentimentele, peste catva timp (cam un an) a dorit si el sa fim impreuna. Atat timp cat iti pasa de el si esti in apropierea lui, no way.

| constantyna a răspuns:

Adolescentii sunt in general persoane care isi schimba des dispozitia, nu se cunosc foarte bine pe ei insisi, nu stiu foarte bine ce vor(sunt si exceptii). Nu te imbata cu o iubire inchipuita, de aceea este necesar sa ai o discutie lamuritoare cu el, pentru a stii ce simte el pentru tine, si ce are el de gand, dar nu sta "agatata" de el daca nu este cazul.Succes la scoala!(sa-ti iei bacalaureatul).

| clauclau_6191 a răspuns:

Fa-l gelos, combinate cu alt coleg si comportate ca si cum te-ai fi purtat cu el ba cu putin teatru si mai frumos, macar asa o sa stie ce vrea si ce sa aleaga, nu ai nevoie de pshiatru este ceva normal sa simti asa pentru el, uiti relativ pe cineva cand ai pe altcineva si nu mai vezi persoana respectiva, si la tine mai este si nasol ca este prima oara cand simti asa, oricum ai rabdare ca o sa-ti treaca

| destin2010 a răspuns:

Manifesta indiferenta totala! pe tine te va ajuta sa-l uiti, iar pe el il va durea "opusul dragostei nu este ura ci indiferenta!". spune in gand :"de azi gata...si eviti discret orice are contact cu el"(un pic mai greu la inceput... da functioneaza!)