| TanyaTania334 a întrebat:

Pot ramane insarcinata daca am facut sex cu 2 sapt inainte de ciclul menstrual?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti ramane, pentru ca atunci ar fi perioada fertila a femeii.

| Floridori a răspuns:

Pai fix cu 14 zile inainte de initierea urmatorului ciclu, indiferent de lungimea lui, se produce ovulatia, deci cu 13-18 zile inainte de inceperea urmatorului ciclu, ambele zile inclusiv, esti in perioada fertila.

Acum depinde daca ai un ciclu regulat astfel incat sa stii ca acel contact sexual a fost cu "x" zile inainte de initierea urmatorului ciclu.

| TanyaTania334 explică (pentru Floridori):

Am ciclu la 28 de zile.

| Floridori a răspuns (pentru TanyaTania334):

In cazul unui ciclu de 28 de zile, ovulatia se produce in ziua 14, perioada fertila fiind intre zilele 10 si 15, ambele zile inclusiv.
Cu mentiunea ca ziua 1 a ciclului este prima zi de sangerare menstruala.
Acum tu poti calcula daca actul sexual a avut loc in perioada fertila sau nu.

| TanyaTania334 explică (pentru Floridori):

Am calculat cu aplicatia si nu eram in perioada fertila, doar ca stau cu grija pentru ca ma dor foarte tare ovarele si am simptome premenstruale cu 5 zile inaintea posibilului ciclu.

| Floridori a răspuns (pentru TanyaTania334):

Pai daca erai in afara perioadei fertile si esti sigura 100% de asta si ai simptome premenstruale, este foarte probabil ca menstruatia sa apara la data preconizata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TanyaTania334):

La un ciclu regulat de 28 de zile, ovulatia se produce in ziua a 14-a adica la 2 saptamani dupa cicul menstrual si mai exact cu 2 saptamani inainte de venirea celuilalt ciclu.
Asadar tu erai in plina perioada fertila, pentru ca perioada fertila dureaza 5-6 zile, in jurul ovulatiei.

| TanyaTania334 explică (pentru Violleta2022):

Pai mie ultimul ciclu mi-a venit pe 16 august si contactul sexual a avut loc pe 3 sept, iar aplicatia imi arata ca ovulatia a fost pe 27.

| Floridori a răspuns (pentru TanyaTania334):

Scuza-ma ca intervin.Probabil iti va raspunde si Jassmina mai tarziu...

Daca ai un ciclu de 28 de zile si ultimul a inceput pe 16august, asta inseamna ca urmatorul va incepe pe data de 13 septembrie, cel putin teoretic.Corect?

Intotdeauna ovulatia se produce cu 14 zile inainte de initierea urmatorului ciclu, deci 28-14=14.Asta inseamna ca ovulatia s-a produs pe data de 29 august. (Te sfatuiesc sa verifici daca ai introdus datele corecte in aplicatie, deoarece nu ar fi trebuit sa iti dea o indicatie eronata).

Ca idee, daca ciclul tau ar fi avut 32 de zile, de exemplu, 32-14=18, deci ovulatia s-ar fi produs in ziua 18 a ciclului menstrual.

Daca doresti, poti incerca si alte calculatoare de pe net, poti citi articole referitoare la acest aspect si vei vedea ca nu te mint.

Deci daca ciclul tau este unul perfect regulat si are mereu 28 de zile, atunci ovulatia a avut loc pe 29 august, adica in ziua 14 a cuclului, iar perioada fertila a fost cuprinsa intre zilele 25 august-30 august, adica intre zilele 10 si 15 ale ciclului.

Asta doar ca informatie pentru ca tu sa poti tine cont de aceste aspecte pe viitor.

Insa, ultimele 12 zile ale ciclului, adica cele 12 zile inainte de venirea menstruatiei, sunt mereu de infertilitate absoluta, deoarece nu mai exista un ovul viabil.
Ovulul eliberat in ziua 14 in cazul tau este viabil maxim 24h (de aceea perioada fertila cuprinde o zi dupa ovulatie).
Sansele de sarcina in acele 12 zile sunt de zero.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TanyaTania334):

Daca ai ciclul regulat de 28 de zile, atunci ovulatia se produce la mijlocul perioadei dintre cele 2 menstre, in ziua a 14-a.
Sa calculam: 16 aug + 14 zile = 30-31 aug.
Ovulatia s-a produs in data de 30-31 aug, iar perioada fertila a fost 26 aug- 2 sept.
Esti pe muchie de cutit cu data sexul din 3 sept... dar sa speram ca ai fost norocoasa.

| TanyaTania334 explică (pentru Floridori):

Deci asta inseamna ca nu trebuie sa-mi fac griji, nu?

| Floridori a răspuns (pentru TanyaTania334):

Iti sugerez sa intri si pe alte calculatoare ale ovulatiei pentru a te convinge ca nu ai motive de ingrijorare daca ciclul tau este unul perfect regulat si sexul a fost intretinut in ziua de 3 septembrie.

Răspuns utilizator avertizat
| naturelover a răspuns:

Dacă a fost protejat în teorie Nu