| Laura009 a întrebat:

Pot ramane insarcinata oare daca am atins penisul partenerului meu dupa ce a terminat si apoi a avut din nou erectie, si dupa un timp am atins si prezervativul? Nu avea sperma vizibila pe penis, dar terminase tot in prezervativ.

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

''acum 7 ore | Laura009 explică (pentru Jo240):
Pai m-a penetrat cu prezervativul ala. Si sunt si in perioada fertila'' Prezervativul a fost inventat cu scopul/rolul de a se putea intretine contacte sexuale in fiecare zi a ciclului menstrual indiferent de perioada ciclului in acel moment : fertila sau nefertila. Fiindca prezervativul ofera aceasta posibilitate, acesta este produs si este folosit de catre barbati exact cu scopul de a le permite acestora chiar si sa ejaculeze la terminarea sexului in prezervativ (in rezervorul special creat cu acest scop, existent in capatul prezervativului) si dupa ejaculare actul coital sa fie continuat, adica sa-si penetreze partenera in continuare pana in momentul in care scade erectia intratat de mult incat penisul va deveni impropriu continuarii sexului. In cazul in care marimea prezervativului folosit este cea corecta si se potriveste perfect pe penis, acesta va ramane intreg/intact pana la terminarea sexului. Chiar daca penisul incepe sa piarda erectia, prezervativul va ramane bine fixat pe penis, si nu va aluneca de pe acesta, astfel ca nici atunci sperma ejaculata in ea nu se va scurge afara, astfel ca NU va exista nicio posibilitate de a se putea forma o sarcina. Multa sanatate!

| devilshelp a răspuns:

Nu ramai insarcinata daca atingi sperma. Ramai insarcinata atunci cand un spermatozoid face contant cu un ovul, iar ca sa se intample asta trebuie sa se termine in tine sau sa ajunga sperma in savarina ca sa o zic mai "frumos" laughing)

| Laura009 explică (pentru devilshelp):

Pai m-a penetrat cu prezervativul ala. Si sunt si in perioada fertila

| 90210 a răspuns:

Daca nu ti-ai introdus degetele in vagin dupa ce ai atins ce-ai mai atins tu pe acolo atunci nu ramai gravida

| AnonImOO000 a răspuns:

Ginecoloaga* (nu stii cum se scrie acel cuvant, nu cred ca poti sa tii-l mai si insusesti)

| AnutzaDragutza6669 a răspuns (pentru AnonImOO000):

Ginecologa = forma ma i taraneasca gen da pnm

| Necunoscut112 a răspuns (pentru AnutzaDragutza6669):

De fapt e "medic ginecolog", indiferent de genul persoanei care profesează.

| Tudose_Alexandru_Bogdan_1977 a răspuns:

Stai linistita, nu ramai insarcinata daca doar i-ai atins penisul sau prezervativul, ramai insarcinata doar daca sperma a ajuns in vagin si a intrat in contact cu vreun ovul. Sper sa te ajute raspunsul meu.

| Laura009 explică:

M-a si penetrat cu acel prezervativ, de aici vine teama mea.