| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari.
Cat costa un consult ginecologic care presupune alegerea anticonceptionalelor?
Pot sa imi iau anticonceptionale si la sfaturile farmacistei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Costa, in functie de medi, exact cat costa un consult ginecologic obisnuit.
NU poti lua anticonceptionale la sfaturile farmacistei, fiindca este necesar consult ginecologic in prealabil (si la intervale de 6 luni pe toata durata tratamentului). Farmacista nu va sti daca tu ai o rana pe col, o anexita sau un polip pe endometru (toate sunt contraindicatii pentru anticonceptionale care se depisteaza la consultul ginecologic).

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu te costă nimic dacă mergi la spital cu trimitere de la medicul de familie, și ginecologul de acolo poate prescrie anticoncepționale după un control amănunțit.
Nu este deontologia farmacistei să-ți recomande o medicație, indiferent de natura ei fără un consult medical!
Plătești la clinicile particulare!
Pa, pa.

| Anonim_4998 a răspuns:

Mult mai bine este sa consulti un medic ginecolog.Din ceea ce stiu eu se fac niste analize si in urma acestor rezultate ti se va recomanda tipul de anticoceptionale.Asa ca e mai bine sa procedezi asa.

| ema69 a răspuns:

Daca te-ai hotarat sa iei anticonceptionale, cel mai indicat loc de unde poti sa le iei, e un cabinet de planificare familiala.Acolo vei gasi un medic ce iti va pune o serie de intrebari iar in urma raspunsurilor tale, iti va recomanda pastilele ce se potrivesc mai bine organismului tau.Si in plus,acolo si preturile sunt mai mici decat in farmacii,si ti se tine o evidenta a greutatii, a tensiunii, etc.