| vali223 a întrebat:

Poti ramane insarcinata de la primul act sexual chiar daca ai folosit prezervativ?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Exista o foarte mica probabilitate ca pe suprafata prezervativului sa apara/ramana sperma in urma atingerii initiale a acestuia de gland, deoarece acest lucru presupune sa se fi produs o ejaculare prealabila. Insa in momentul in care prezervativul a fost intors si repozitionat in pozitia corecta pentru a se permite derularea si montarea pe penis, probabilitatea de a ramane sperma care sa nu se stearga este extrem de mica, teoretic aproape imposibila. Se poate considera ca si riscul este la fel, atat teoretic cat si practic aproape inexistent. Sanatate.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In general, riscul este maxim la primul contact sexual. dar folosirea corecta a prezervativului ofera o protectie foarte foarte buna, asa incat riscul de sarcina este infim. Nu este 0, nu exista metoda contarceptiva 100% sigura, dar cand iti incepi viata sexuala inseamna ca iti poti asuma riscul foarte mic de sarcina inevitabil.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Daca ai folosit prezervativ nu

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai folosit prezervativ nu are cum sa ramana gravida.

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca ai folosit prezervativ NU poti ramane insarcinata, daca acesta a ramas intact la sfarsitul actului sexual!

| Oana92 a răspuns:

Daca l-ai folosit corect, de la inceput, nu ai cum sa ramai insarcinata happy

| ywar a răspuns:

Puneti si voi intrebari sa va aflati in seama... Daca l-ai folosit corect nu este niciun pericol de sarcina. Asa se intampla cand va apucati de calarit la varste fragede.

| vali223 explică:

Si daca prezervativul a fost pus din greseala invers si apoi pus cum trebuie exista un risc?

| vali223 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc :3

| corbulalbrosu a răspuns (pentru vali223):

Exista o foarte mica probabilitate ca pe suprafata prezervativului sa apara/ramana sperma in urma atingerii initiale a acestuia de gland, deoarece acest lucru presupune sa se fi produs o ejaculare prealabila. Insa in momentul in care prezervativul a fost intors si repozitionat in pozitia corecta pentru a se permite derularea si montarea pe penis, probabilitatea de a ramane sperma care sa nu se stearga este extrem de mica, teoretic aproape imposibila. Se poate considera ca si riscul este la fel, atat teoretic cat si practic aproape inexistent. Sanatate.

| vali223 explică:

Dar daca prezervativul a fost pus intai invers din greseala si apoi pus cum trebuie este vreun pericol?