| Biscotte a întrebat:

Poti ramane virgina dupa un contact sexual?

30 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Conform DEX-ului si oricarui medic din lume (dar si conform oricarei persoane care are minime cunostinte de limba romana) virgina este o femeie care nu a avut niciodata nici un fel de contact sexual (vaginal, oral, anal, masturbare de catre partener). Nu stiu cine a inventat ideea ca femeile cu himen elastic raman virgine pana nasc, dar am auzit-o adesea mai ales la persoane provenite din paturi needucate ale populatiei, in special tinere din periferia oraselor, cu putina carte si comportament sexual dezordonat. Totusi, mie mi se pare o definitie clara si logica, chiar daca am mai fost contrazisa pe acest site (desi dexul ma sustine). Nu este motiv de cearta, pana la urma este ceva lipsit de importanta, totusi, in chestii din astea dictionarul te ajuta intotdeauna.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poţi rămâne virgină până la prima naştere cu marea condiţie ca himenul să fie foarte elastic (să fie sub formă de evantai).
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu câte cărţi ai citit @COD ROSU?
Eu nu întreb pe nimeni nimic, cunosc acest fapt. Documentează-te tu şi nu mai face referire la persoane! Nu este nimeni aici pe site Dumenzeu sau care să le ştie pe toate, da?
Citeşte personal sau mergi la un medic specialist ginecolog (nu anatomo-patolog aşa cum este Brigaela, eu nu am treabă cu ea!) pentru mai multe detalii.
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un medic nu învaţă din Dex.
Adevăratele cărţi de medicină spun totul cu lux de amănunte. Şi sunt destule persoane şi citite, cultivate nu numai venite cu pluta sau pline de ele care cunosc acest aspect.
La ora actuală toată lumea scrie cărţi dar luate ideile tot din alte cărţi.
Vrei să scrii o carte fă-o în modul cel mai original nu să transpui ceva care a mai fost spus!
O zi bună.
Pa, pa.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Doar in vise!

| Zenithf a răspuns:

Fizic, daca ai himenul elastic. Psihic, daca faci nu mai esti virgina. Din punct de vedere religios, daca te-ai gandit ca ai facut-o, s-a si intamplat, deci ajunge numai sa te gandesti la sex ca ai si facut-o. thinking

| Razvan a răspuns:

Are dreptate @Legiuitoarea.Este singura situatie posibilawinking
Poti observa acest tip de himen numai printr-o vizita la ginecolog

NOname
| NOname a răspuns:

Ești virgină doar până la primul contact sexual, indiferent dacă himenul este intact sau nu.
Virginitatea este mai mult ceva psihologic.
După un contact sexual nu mai ai cum să fii virgină.

| Rukhsandra a răspuns:

Daca are loc penetrarea sigur ca numai esti virginawinking

| anduta160 a răspuns:

Normal ca nu! Cati ani ai?

| ELD a răspuns:

Pot sa incadrez intrebarea la categoria intrebarilor stupide? Inainte de a face ceva, de ce nu va documenta-ti?

| KeepCalm a răspuns:

Doar in visehappy

| Cronki a răspuns:

Aha! Tu vrei acum sa ai si "porcu in cotetz dar si slanina in pod"!

Răspuns utilizator avertizat
| Biscotte explică:

Eu am pus o simpla intrebare, am vrut sa aflu daca e adevarat ce am citit si ce mi s-a spus, sa vad ce pareri aveti voi, dar nahh nu am ce face daca unii vb vulgar si nu pot da un raspuns cu bun simt. Oricum Legiuitoarea are dreptate... A si app nu am pus intrebarea sa va ceratihappy...

| Zero a răspuns:

tongue poooi nu nu poti ramanehappy indiferent de ce fel de ac sexual faci, Anal, Oral sau Normal tongue dar sa sty ca nu poti ramane virgina dupa un act sexual

| anss23 a răspuns:

Nu,este aproape imposibil.

| MonkeyBoss a răspuns:

Da, doar daca acel contact sexual a avut loc in vis.

| adi a răspuns:

Bai intrebarea suna, foarte, foarte tare laughing. De obicei era daca poti ramane gravida laughing.
Si acum raspunsul: Pai daca te referi la concept, nu.
Daca te referi la partea fizica a corpului, se poate intampa sa ramai la fel.

Răspuns utilizator avertizat
| COD ROSU a răspuns:

Buna.

@Legiuitoarea - ce spui tu este parerea ta sau ai citit undeva?
Se presupune ca un expert da raspunsuri folositoare sa nu spunem si inteligente. Dupa cum spui tu eu trag concluzia ca daca nasterea se face prin cezariana, fata este tot virgina.
De ce nu o rogi pe Brigaela sa-ti explice cum stau lucrurile cu virginitatea? Crede-ma ca ai ce invata pe tema asta de la ea.

Pa, pa.

| COD ROSU a răspuns:

@Legiuitoarea - nu trebuie sa fi irascibila, ti-am dat un sfat, te-am trimis la cineva care, chiar daca este anato-patolog, pana la urma este medic si are cunostinte in domeniu si te-ar putea ajuta sa te documentezi.
@Legiuitoarea spune:
„Eu nu întreb pe nimeni nimic, cunosc acest fapt. Documentează-te tu şi nu mai face referire la persoane! Nu este nimeni aici pe site Dumenzeu sau care să le ştie pe toate, da?"
Inteleg ca tu cunosti multe fara a avea nevoie de documentatie, dar ai grija ca te contrazici si chiar nu da bine pentru un EXPERT. Incep sa ma indoiesc de modul in care ai primit acest titlu.
Tu nu intrebi nimic, cunosti acest fapt si apoi vii si-mi spui ca nu e nimeni D-zeu care sa le stie pe toate!?! Eu ce sa inteleg...ca tu le stii pe toate sau ca de fapt tu nu esti documentata in acest subiect? Sau pot trage alte concluzii care nu ti-ar face cinste?
Sunt curios, tu ti-ai intrebat ginecologul vreodata cum stau lucrurile cu virginitatea?

"Virgina", in acceptia larga, este "fara sex cu penetrare vaginala" iar integritatea himenului reprezinta o "dovada" a acestui lucru. Dar femeia se poate masturba fara penetrare, poate face petting, poate face sex oral, poate face face sex anal si astfel himenul sa fie cat se poate de intreg. Si atunci cum ramane cu virginitatea ei? Abordarea notiunii de "virginitate" numai din punct de vedere al aspectului fizic este o idee (cel putin) gresita...

Sper sa fie suficient!

| COD ROSU a răspuns:

@Mada - arata-mi si mie unde ai citit ceea ce sustii...
M-ai facut tare curios.

| COD ROSU a răspuns:

@Legiuitoarea- de ce nu ne demonstrezi tu ceea ce afirmi? Nu trebuie sa sari ca arsa si sa faci valuri. Daca vrei cumva sa iesi in evidenta sa stii ca nu ai gasit locul potrivit. Ai demonstrat asta trimitandu-mi mesaj pe privat.
Acum demonstreaza ca ai dreptate in ceea ce spui si atunci jos palaria.

| Deea dYdY a răspuns:

Nu! Natural-nu, dar cu ajutorul chirurgiei-da! Exista o operatie de refacere a himenusului costa in jur de 500lei si 500euro.
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| Zmeura a răspuns:

Nu

| cinevainpanamea a răspuns:

Omg nu o mai injurati atata rolling eyes

sigur ca poti... sunt unele fete care au himenul elastic si baietii se chinuie sa dezvirgineze... documentati`va voilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihic nu.
Fizic da.

Vedeti DESTEPTILOR ca fizic poate daca nu o dez.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

POTZI! doar daca ai contact anal sau oral. sa-ti arat eu cum? happy

| Corinusik a răspuns:

Clar lucru ca nu