| skriil a întrebat:

Povestea mea este complicata si am nevoie de sfaturi sincere din partea voastra. E vorba despre fostul meu iubit care s-a intors. Am avut o relatie intensa dar de scurta durata in iarna. Am fost indragostita de el,destul de puternic,dar el a disparut dintr o data fara sa dea vreo explicatie. Mi a fost foarte greu si am realizat ca el nu era pregatit sufleteste pentru mine asa cum nici acum nu este,cand s-a intors la mine cu explicatii,dupa atatea luni. A avut de ales intre mine si o alta femeie si a ales o pe ea,neavand puterea sa imi spuna. A zis ca m-a iubit,ca a regretat enorm, ca a facut o alegere proasta si ca eu am fost mereu perfecta pentru el si sunt singura care il accepta asa cum este si cand l am vazut si m-a imbratisat toate sentimentele mele pentru el au revenit, desi a fost un nemernic. Am reluat legatura intensa dar tot ocazionala, pentru ca el este cuplat. Are o iubita de 16 ani imatura si confuza,spune ca este confuz, ca nu o iubeste dar cu toate astea nu renunta la ea deloc, ii este frica de reactia ei daca ar afla ca o inseala cu mine.El spune ca e confuz si dezechilibrat.Pe mine ma tine bine ascunsa de ea,o protejeaza de mine, ne vedem rar si vorbim doar cand poate el. E oribil pentru ca stiu ca ma va rani aceasta situatie mai mult ca cea din trecut. Va rog spune ti mi ce sa fac si cum sa procedez. SA continui asa? Sa renunt la el definitiv? Sa ii ofer un timp de gandire in care sa ne lasam in pace reciproc si sa se gandeasca ce vrea sa faca cu mine si cu cealalta? Sa ma razbun pe el si sa il ranesc si eu, sa ii dau o lectie? Ofer funda

Răspuns Câştigător
| Kira5854 a răspuns:

Sfatul meu:
Te vei duce la el, hotarata si ii vei spune" Eu nu vreau sa continui nimic de genul asta cu tine, nu vreau sa stiu ca partenerul meu e cu inca o tipa si in niciun caz nu vreau sa te oblig sa te desparti de ea. Daca vrei sa iti pastrezi relatia, e strict alegerea ta, dar eu nu vreau sa fiu pusa in situatia asta si voi accepta sa ies cu tine doar daca vei fi singur si disponibil."
The end: daca te iubeste, te va cauta el, daca nu, il dai in **** ma-si ca nu te merita.
Daca vei continua asa sau ii vei crede aburelile, va trebui sa renunti la toate lucrurile care iti formeaza personalitatea: sinceritatea, libertatea, principiile, loialitatea( fata de tine), simplicitatea, orgoliul si independenta. Fara astea, nu ai nimic. Poti sa iti tatuezi pe frunte WELCOME
pentru ca doar asta poti fi, un pres de la intrare. ( de obicei musafirii pleaca repede calcand pe acelasi pres pe care s-au sters cand au intrat)

11 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Punct si de la capat!
Next, please!
Stiu ca doare, dar nu merita nici sa suferi si nici sa te complici inutil!
Fii tare, si o sa fie bine!
Daca o sa iti fie prea greu, scrie-mi mesaj privat si poate vorbim si la telefon.

| skriil explică (pentru PsihoSex):

Ai dreptate dar inca imi este greu sa renunt la el ..nu inteleg de ce

| seth2016 a răspuns (pentru skriil):

>> dar inca imi este greu sa renunt la el ..nu inteleg de ce

E explicabil din punct de vedere evolutionist, perpetuarea speciei. Poate fi in legatura cu o anxietate din copilarie, frica de separare sau de a nu fi iubit. Poate fi comoditate. Urmeaza sa o iei de la capat.

| raluk27 a răspuns:

Baiatul ti-a spălat creierul rau de tot. Nu e posibil sa pui botul la asemenea vrajeli. Tu realizezi cat te balacaresti? S-a întors pentru că a fost sigur ca te găsește acolo. Iar acum te tine calda.
Fugi! Fugi cat te tin picioarele!

| skriil explică (pentru raluk27):

AI perfecta dreptate ..multumesc

| UnBroken2016 a răspuns:

"E oribil pentru ca stiu ca ma va rani aceasta situatie mai mult ca cea din trecut" si dupa intrebi ceva "inteligent " ca "sa renunt la el ". Tu gandesti? Nu raspunde. Intrebarea mea e la fel de "inteligenta" ca a ta. Daca ii dai o lectie arati doar ca iti pasa de el. Indiferenta doare cel mai tare

| ALGator a răspuns:

Renunta!

Atunci cand un partener ia atitudinea asta "confuza" asa cum o numesti, e probabil sa fie pus intr-o situatie care este peste puterile si intelegerea lui.
Nimeni nu spune asta, dar monogamia este una din cauzele suferintei indivizilor.
Nu rezolvi mare lucru daca il declari ticalos sau inger. E un om care nu face fata. Vrei sa-ti pierzi o viata cu el, cand vei gasi sigur alti 10-20 fara aceasta problema?
Mergi mai departe, altfel riscati amindoi o suferinta grea si inutila. Nici macar nu vei reusi vreodata sa il intelegi si evaluezi. La fel ca el insusi.

| seth2016 a răspuns:

Skriil, situatiile astea am impresia ca apar mai des decat ar trebui.

In situatiile astea eu ii impart pe masculi in doua categorii: cu gandire sanatoasa si fara gandire sanatoasa.

Masculul cu gandire sanatoasa, daca are de ales intre A si B, face o alegere pe baza de atractie in principiu, ca daca ar fi iubire ar fi simplu. Daca a ales A nu se mai intoarce la B. Daca nu a mers treaba cu A asteapta sa vina C.

Barbatul cu gandire nesanatoasa se complica si face loopinguri din astea, cum ai descris tu.

Nu trebuie sa ierti intotdeauna. Fii tu cea cu gandire sanatoasa.

Bafta!

| kandaraki a răspuns:

Daca te-a lasat pentru alta fata atunci nu merita sa reiei relatia. trecutul e trecut, fostul ramane fostul. o cana stricata nu o mai repari sa fie la fel, asa ca lasa-l, uita-l, nu te chinui in zadar, iti vei gasi pe cineva mai bun pentru tine, nu un prost care la prima ocazie dispare fara nici o explicatie pentru o alta tipa. Un baiat cu cap nu ar proceda niciodata asa. succes

| Harley18 a răspuns:

Eu zic ca nu merita din moment ce joaca la doua mese...
Acum ramane la alegerea ta.