| DroGhys a întrebat:

Povestea mea este mai lunga, dar voi incerca pe scurt. Am avut o relatie cu o fata, au fost greseli din partea amandurora. S-a intamplat o data sa banuiesc ca ceva nu este in regula si am intrat pe facebook-ul ei sa verific. Tin sa mentionez ca mai erau certuri adunate deci nu asta a fost motivul despartirii. Chestia este ca ea mi-a zis ca i-am violat intimitatea prin asta. In schimb ea daca ar fi intrat la mine si ar verifica vreo ceva eu nu as fi facut urat pentru ca nu am nimic de ascuns. Intrebarea mea este: Ce este corect si cine are dreptate? Pentru ca ea este si o fire orgolioasa si nu ii place sa fie controlata (tinuta sub papuc).

Eu gandesc in modul: O data ce te ascunzi cu telefonul, facebook, etc. Inseamna ca ascunzi ceva. Pe mine de exemplu nu m-ar deranja daca persoana iubita ma controleaza pentru ca stiu ca nu am nimic de ascuns. Numai bine se si convinge ca sunt fidel si restul. Nu zic ca nu am gresit ca am controlat.

Ea: Daca ne controlam unde mai este increderea?

Am o sansa sa ma impac cu ea si sa ne mutam chiar impreuna. Dar cum sa ma mut cu o persoana care se ascunde?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Increderea e o ceva rar in ziua de azi sa stii

| neutrino a răspuns:

Ea are dreptate: corespondenta personala, fie ea si electronica, este strict personala si inviolabila. Greseala ei este ca ti-a dat parola.

| LoveSleep a răspuns:

Ți-a dat fabulosul răspunsul, dacă vrea să te înșele o va face oricum. O să mă rezum la asta, pentru că nu înțeleg mentalitatea de genu'.

| Doub a răspuns:

E ciudat.
Mie mi se pare că amandoi aveţi dreptate.

| DroGhys explică (pentru Doub):

Si mie... sunt confuz.

| Doub a răspuns (pentru DroGhys):

Încearcă să vorbeşti cu ea şi să ajungeţi la ceva comun.
Şi mai lăsaţi de la voi.

| sofisis a răspuns:

Eu de exemplu nu suport sa ma controleze cineva. Am preferat sa imi dezactivez contul decat sa stiu ca se intra pe el. Nu ca as avea ceva de ascuns ci pentru ca efectiv ma scoate din minti sa fiu chestionata, suspectata si controlata. Reactionez foarte urat la faze de genul asta.
Repet, nu pentru ca ascund ceva ci pentru ca mi se pare strigator la cer ca dintr-o data sa existe cineva care are pretentia de proprietate asupra fiecarui aspect al vietii mele.

Daca nu ai incredere in ea, exista o problema pe care daca nu o rezolvi...va dauna mutatului impreuna.
Si sa iti mai spun ceva : sa te panichezi mai tare atunci cand totul e calm si la vedere. Cel mai bine ascunzi un lucru la vedere. Crezi ca facebook-ul este singura cale de a insela pe cineva? In nici un caz.
Daca vrea sa te insele, pleaca sa cumpere paine si in drum si-o si trage 5 minute. Serios acum. La 22 de ani ar trebui sa lasi naibii facebook-ul si posibilele relatii online ale iubitei.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Prietene,daca o controlezi nu faci nimic. Daca femeia vrea sa te insele,o va face si gata. Daca tu crezi ca te inseala poti discuta cu ea si gata.Ce preferi:O discutie sincera care poate sa scoata la suprafata si alte nemultumiri dar sa le rezolvati impreuna,sau o urmarire fara sens,cu scandaluri si banuieli? Poti sa constati ca nu te insela,dar tu, gelos fiind, ai dat cu mucii in fasole cautand nod in papura. Discutia, asta salveaza relatii, si calmul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe mine m-ar fi suparat faptul ca prietena mea imi controleaza telefonul sau mai stiu eu ce. cum a zis fabuloasa mai sus, cand cineva vrea sa insele gaseste o cale de fiecare data.

| Burlacu006 a răspuns:

Are si ea dreptate, o relatie trebuie sa se bazeze pe incredere si fidelitate, daca ea te-ar insela crezi ca nu sar afla mai devreme sau mai tarziu?

| vegeta a răspuns:

Eu cred ca tu ai cea mai mare dreptate si asta ar trebui sa eu spui si ei daca intelege si iti va perimite sa ii controlezi fb si tel cand trebuie nu in fiecare zii atunci va fi cu adevarat o rel serioasa! Dar asa iti da multe de gandit si foarte multe batai de cap!

| Ioana803 a răspuns:

Cati ani ai?

Da, intr-adevar, majoritatea se comporta asa datorita faptului ca ascund ceva. Sunt fel si fel de persoane.
Spre exemplu mie, nu am ce ascunde prietenului, dar ma calca putin pe nervi ca e suspicios si tot cauta sa ma verifice si ma enervez datorita faptului ca nu fac nimic si tot banuieste.

Insa, pot fi fete care se enerveaza doar ca sa iti capteze atentia intru totul in alta parte si sa nu o mai verifici.
Daca chiar avea ceva de ascuns, posibil sa nu iti fi dat parola de la fb.
Vezi ce e in telefonul ei pe ascuns, daca poti sa faci asa ceva laughing

In legatura cu mutatul, depinde si de cati ani aveti, de viata pe care o aveti impreuna, acest fapt tine de mai multi factori.

De impacat... daca intr-adevar te iubeste si nu iti ascunde nimic, se va intoarce singura la tine... daca nu, poate chiar nu te merita.
Incearca sa ii explici cu frumosul ce anume te deranjeaza si ce banuieli ai si las-o pe ea sa te lamureasca fara vreo dovada.

| DroGhys explică (pentru Ioana803):

Eu 22 ea 18.

| Ioana803 a răspuns (pentru DroGhys):

Fara rautate, eu doar imi dau un parerea si o poti lua ca pe un sfat daca gasesti ceva bun in ce zic...Parerea mea e ca sunteti destul de mici ca sa va mutati impreuna. Poate tu esti un baiat care deja vrea un viitor, o familie, la casa lui. Dar poate ea nu e pregatita pentru asa ceva inca.

Ce sfat ti-as da tie, ar fi cel mai bine sa discuti cu ea fata in fata absolut toate probleme care te rod sau care te deranjeaza si ce ti-ai dori pe viitor cu ea. Asa o sa puteti sa clarificati toate lucrurile si sa le remediati pe viitor.

Pari interesat, vorbeste-i de viitorul impreuna, vezi ce reactie are.

| Gigs a răspuns:

Eu si iubita mea am impartasit unul altuia conturile, intram cand vrem si nu avem nimic de ascuns, pentru ca increderea se castiga, prietena ta nu are dreptate, daca vrea sa stea cu telefonul ascuns mereu si tu sa nu suspectezi nimic trebuie sa demonstreze ca merita, si totul trebuie sa fie reciproc, tu faci- face si ea, si invers, daca nu accepta nu e bine, nu trebuie decat sa fiti egali, dar in toate fara exceptii, la mine merge