| TheGoldenBoy a întrebat:

Povestea vietii mele pe parte sentimentala. Sunt un baiat cu trasaturi frumoase, nu de putine ori am primit complimente din partea colegelor sau altor fete, din pacate nu pot sa "beneficiez" de asta cum as vrea, sunt o fire extrem de ciudata. Am avut prietene, dar aproape mereu acestea au facut primul pas spre relatie iar eu doar mi-am dat acceptul.
Totul a fost excelent asa, insa recent a inceput sa imi placa o colega, extrem de mult! Si dupa cum bine banuiti, n-am nicio idee ce sa fac.
Stiu teoria perfect, stiu cum trebuie transmise semnale si trebuie vorbit pentru a-i da de inteles ca o plac, dar aici ajungem la firea mea ciudata despre care mentionam mai sus, problema mea este ca mi-e frica de esec, nu sunt dispus sa risc, mi-e frica sa nu ma lamentez aruncandu-i priviri fetei si dandu-i de inteles ca o plac sau bagandu-ma in seama cu ea exagerat de mult, cum fac oamenii cu cineva pe care plac. Sunt prea formal, protocolar, nu las nicio farama de emotie sa iasa din mine si dau o impresie de persoana inabordabila, fata asta nu are nici cea mai mica ideea ca o plac dar din comportamentul, privirile ei reiese ca ma place. Ma comport normal, incerc sa evit gesturile care m-ar da de gol in fata clasei sau a ei, ma comport ca si cu o fata normala si e extrem de greu pentru mine fiindca inima imi spune sa nu-mi iau privirea de pe ea nicio clipa.
Imi fac rau singur si am mult de suferit din cauza asta, mi-as dori sa fiu ca acei baieti cliseici si obsedati sexual uneori, sa imi refulez sentimentele prin complimente tampite si remarci idioate.
Ma blochez inainte de-a actiona, vroiam sa incerc chestia cu privitul, sa ma uit la ea si cand ma vede sa-mi mut privirea, pentru a-i da de inteles, dar n-am cum, mi se pare ca ma fac de ras, daca nu ma place de fapt?
Cum s-ar uita la mine ea, oare, stiind ca ma are la degetul mic?! Cu cata scarba m-as uita eu la mine ca am lasat asa ceva sa imi scape din suflet, ca am fost atat de uman?
Iar acum ca am pierdut-o, fiindca nu mi-am folosit sansa si probabil crede ca o urasc, a luat-o altul inaintea mea. Si totusi, cat mi s-ar usura sufletul ca ea sa stie ca o plac...

11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Se pare ca tu esti tipul de om frumusel, fudul dar prostut. Tu consideri ca te injosesti daca vei curta o fata. Probabil nici macar nu stii prea bine ce inseamna asta. Ai fost obisnuit ca fetele sa te ceara pe tine. Si tu, mahar mare, spuneai, da. Niciodata nu te-ai gandit ca aceste fete cu cap de gasculite, nu te-au placut nici ele ca om, te-au placut ca animal. Si acum iti place de o fata si faci pipi pe tine in fata ei, nu esti in stare sa deschizi gura. Ghinion sau prostie... spune tu.

| georgyylove a răspuns (pentru neutrino):

Neutrino,tu dai niste raspunsuri cam tampite,fara suparare,am mai vazut si alte raspunse de ale tale,si tot acelasi gen de raspuns ai dat,in primul rand lumea apeleaza la TPU pentru a isi dezvolta personalitatea,pentru a afla ce trebui facut intro situatie in care nu stiu cum sa actioneze,si tu mereu dai raspunsuri de gen"pai dc nu sti e ft simplu etc,esti un fraier etc" ca si in momentul de fata,nimeni nu e perfect,si nici tu nu esti,asa ca nu mai critica pe altii,iar pentru TheGoldenBoy eu ti-as zice sa ii spui ca o placi,pentru ca la un moment dat vei intalni alta fata pe care o placi,si carui va trebuii sa ii spui asta, asa ca mai bine incepi acum, sti cum se zice daca nu risti nu castigi, si de ras nu te vei face doar pentru ca iti exprimi sentimentele, eu cred ca pentru inceput ar trebui sa te bagi in seama cu ea doar cu un buna si discutati cate ceva iar dupa ce ati devenit prieteni(dupa cateva zile3-4) poti sa ii spui ca o placi si daca vrea sa fie cu tine, iti urez noroc, si a da, inca un sfat, incearca sa fii tuhappy

| TheGoldenBoy explică (pentru georgyylove):

Ms pentru raspuns. De cunoscut ne cunoastem cat de cat dar si asa nu pot merge din senin sa-i zic ca o plac mai ales ca pana acum m-am comportat normal nu i-am dat nimic de inteles ar fi prea socata si reactia ei chiar nu o pot anticipa. Dp ce mi-a dat cateva semnale ca ma place eu am ratat ocazia si am tot asteptat sa aflu sigur daca ma place dar n-am avut cum sa aflu exact indirect...si acum a luat-o altul de cateva zile, nu m-ar interesa daca as sti ca ma place sigur i-as zice in fata dar acum mi-e si mai greu sa ii aflu sentimentele avand prietenu dupa ea

| Xenya a răspuns:

De ce iti complici viata atat de tare?
Viata merge pe urmatoarele principii:

Ti-e dor de cineva? ....suna-l
Vrei sa va vedeti? ...invita-l
Vrei sa fii inteles? explica
Nu intelegi? ...intreaba
Nu-ti place ceva? spune
Iti place ceva? ..pastreaza
Vrei ceva? cere
Iubesti pe cineva? spune-i

Ai o singura viata.Nu ti-o complica aiurea!

| AlinChiriac a răspuns:

Foloseste-te foarte mult de regula: Fii tu insuti. Fetele observa de cele mai multe ori cand vrei sa imiti pe cineva, sau mai rau folosesti texte din filme, de pe internet, iar ea se prinde pe moment.

Fii cat mai degajat, cat mai natural. Iar dupa cum ai spus ca ai trasaturi ok, inseamna ca ai ceva increderer in tine. E foarte ok. Mergi la ea, pur si simplu. Hey salut, scuze ca te deranjez dar, te urmaresc de ceva vreme si pot spune ca imi pari ca fiind o fata foarte ok, cel putin eu unul ma simt atras de tine. Asa ca am tras aer in piept, am venit pana aici si acum nu mai ramane decat sa te cunosc, sa stiu cate ceva despre tine.

Cat despre ceea ce spui cu: daca eu fac primul pas/sar pe ea, dupa aceea va crede ca ma are la degetul mic. Nu este adevarat. Sunt fel si fel de fete, care se entuziasmeaza din lucruri simple. Ceea ce ti-am spus eu mai sus este o abordare directa, atunci cand tu mergi la fata respectiva si ii spui clar ceea ce vrei de la ea.

Mai este si abordarea indirecta, prin care tu te faci ca ploua: Hei salut, scuze pentru deranj, dar te cunosc foarte bine de undeva. Ea va fi usor interesata, apoi iti va spune ca nu are cum. Si tu incepi cu o alta replica. Locuiesti in sectorul 2? Aceasta va nega si iti va spune cu exactitate: Nu de fapt sunt din sectorul 5 din cartierul x. Urmand ca tu sa ii dai replica: Ah acum lucrurile imi sunt clare, vezi eu trec foarte des pe acol, ba chiar am si prieteni. Etc, etc.

M-am lungit putin. Dar stii, tu ai nevoie de o abordare directa. Mergi la ea, si nu te mai gandi la nimic. Absolut la nimic. Cu cat gandesti mai mult, cu atat iti faci momentul mai complicat.

Cat despre faptul ca a luat-o altul. Gresesti! Prietene, fata nu s-a casatorit. A mai avut si va mai avea prieteni in afara de actualul. Eu merg pe ideea ca: Daca fata este intr-o relatie de circa 2 luni, am cale libera. Ei inca nu se cunosc iar eu pot sa ma joc usor cu mintea acesteia. Iar daca fata deja are o relatie de 2-3 ani. Te asigur ca in mare parte, adolescentii de 2-3 ani impreuna sunt satui unul de altul. Si din nou, ai cale libera spre a actiona, si a ii suci mintile fetei, poti sa o faci sa creada ca ar trebui sa aiba unul ca tine.

P.S. O ultima chestie. Treaba cu privitul. Inceteaza ca atunci cand o fata te priveste sa iti muti privirea. Practic uita-te in ochii acesteia si las-o pe ea sa se blocheze, mutandu-si privirea. Tu trebuie sa domini, sa fii cel puternic. Fa asta o singura data, de cel mult 2 ori pe o aceeasi fata. Priveste-o in ochi si vei vedea ca aceasta are un caracter slab sau mai bine zis retras atunci cand isi muta privirea.

M-am cam plictisit sa scriu. Asa ca. ori de cate ori ai nevoia sa stii ceva, te rog sa-mi scrii. Te pot ajuta la randul meu, asa cum si eu am fost ajutat de altii.

| TheGoldenBoy explică (pentru AlinChiriac):

Problema e, din pacate, ca asa sunt eu, asa am fost mereu, nu incerc sa copiez pe cineva, dar mereu am fost mai retras, mai interesat de ochii lumii decat de a imi face mie bine, asa s-au obisnuit toti cu mine si acum imi e greu sa fac ceva in privinta asta, as vrea sa nu ma intereseze.

| AlinChiriac a răspuns (pentru TheGoldenBoy):

Asculta bine la mine. Vrei ca mereu fata pe care o placi sa nici nu te vada? Vrei sa dormi in fiecare noapte cu gandul ca aceeasi fata pe care o placi se **** cu perna pe cap? Inceteaza sa mai fii atat de retras. Zic numai de bine. Vreau sa fiu putin dur pentru ca de asta ai nevoie. Nu mai fi baiatul acela cuminte. Fa si tu lucruri nebunesti ca toti ceilalti. Intra in diferite grupuri. Fa-ti o multime de prieteni, invata de la acestia. Pentru a nu mai fi atat de retras si tot odata pentru a nu avea timiditatea aceea, sau frica de esec cum spun multi. Interactioneaza pentru inceput cu persoanele pe care nici nu le stii. Atunci cand esti singur si mergi pe strada, spre facultate, spre casa/servici ba chiar si cand mergi sa te vezi cu cineva. Incearca sa interactionezi cu oamenii fara sa te gandesti cum iti vor raspunde acestia. Ai o multitudine de intrebari pe care le poti adresa. Buna scuza-ma imi poti spune cat e ora? Salut, imi cer scuze ca te deranjez, cum ajung la localul x. Buna, ma scuzi ca te deranjezi, ma poti indruma spre strada principala, sincer sa fiu nu am mai fost niciodata prin acest cartier si cred ca m-am ratacit. Doar incearcale. Vei vedea ca in scurt timp te va prinde. Ba chiar o sa-ti si placa si iti vei forma un obicei din asta. Atunci cand se va forma obiceiul Vei putea sa ii vorbesti oricarei fete. Absolut orice fata.
Ah si, ar fi dragut daca ai interactiona mai mult cu persoanele de varsta ta, preferabil fete. Iar daca tu, intri intr-un grup de 2-3 fete si adresezi o intrebare, la care acestea iti vor raspunde cu placere, fara sa creada ca vrei sa le agati sau altele. Ai un mare plus de la mine. E simplu sa interactionezi cu o fata, dar oare cum este sa le vorbesti mai multor fete odata? Vei afla de unul singur. Si sa nu crezi ca iti spun toate acestea, iar tu esti pe o lnie, eu sunt pe alta total paralele. Liniile acestea sunt momentan paralele dar in functie de cum muncesti tu la asta, se pot intersecta din moment in moment. Si cand se va intampla, sa vezi atunci artificii devil "Pas cu pas"

| CrinaCorban a răspuns:

Exact asa sunt eu si sunt fata tongue si eu mi-as dori sa-mi pot exprima sentimentele dar pur si simplu nu pot! azi e duminica iar maine e luni si mi-am facut in gand un plan sa ii spun tipului de care imi place sentimentele mele pentru el dar pun pariu ca atunci in fata faptului ca trebuie sa ii zic ma blochez si ii spun ca am uitat sau lasa ca nu mai are inportanta. chiar si celei mai bune prietene ale mele ii plac de el si imi este frica sa nu mi-l fure.
dar totusi fiecare trebuie sa ne luam inima in dinti si sa spunem tot ce avem pe suflet! § SUCCES §

| TheGoldenBoy explică (pentru CrinaCorban):

Iti doresc mult succes si daca vrei anunta-ne si pe noi ce a iesit. Nu iti rata si tu sansa fiindca eu am pierdut-o pe a mea si acum regret

| Mikkk a răspuns:

Nu intotdeauna ne iese ceva ce ne propunem. Dar sunt sigura ca daca vei incerca in viitor sa fi putin mai tupeist nu iti va strica. Bafta

| anamaria751 a răspuns:

Daca intr-adevar iti place ea atunci fa primul pas imprietenestete cu ea apoi spune-i ca o placi bafta happy