| anonim_4396 a întrebat:

Prietena mea a luat Postinor in 16 februarie iar in 20 i-a venit ciclul(i-a venit cand trebuia normal, poate intarziere de o zi, doua).

Problema e ca nu stim daca e ciclul sau a fost postinor-ul, dureaza deja de vreo 5-6 zile dar zice ca parca e mai putin ca altadata.

Cand i-a inceput, in prima zi, sangerarea era mai maronie (vazusem ca multe femei au patit asta)

Pe scurt: a luat postinor in 16 februarie - trebuia sa-i vina pe la 18 ianuarie - a venit in 20 - dureaza cam pana acum...

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca ea astepta menstruatia in 18 februarie si in 16 a luat Postinor, l-a luat degeaba, menstruatia ii venea oricum.
Acum, are menstruatie normala, dar se poate astepta la tot felul de dereglari pentru urmatoarele 6 luni,intarzieri sau ciclu prea scurt, cantitati mai mari sau mai mici fata de cum era ea obisnuita, durata diferita fata de ceea ce ea considera normal, asta e situatia, si-a umplut organismul de hormoni care nu se stie in ce fel vor actiona asupra organismului ei.
Insarcinata nu e.

| mona a răspuns:

Sangerarea dupa pastila nu tine mai mult de 2-3 zile si este slaba cantitativ, eu zic ca prietenei tale i a venit ciclul

| Darrina a răspuns:

Nu are nimic, i-a venit. Am luat si eu si la cateva zile mi-a venit pentru a doua oara in luna happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ţi-am mai SPUS ( şi anterior ) că NU ai cum să faci diferenţa între menstruaţia normală şi această sângerare ca efect advers la pilulă sad

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care ţi l-am dat anterior...

Toate cele bune.

| Hαppiηеss a răspuns:

Reactiile adverse ale pastilei sunt niste scurgeri maronii slab cantitativ care pot dura cateva zile.
Menstruatia este mai abundenta adica poate umple 1-2 absorbante pe zi, difera ca textura si aspect nu ai cum sa nu faci diferenta intre cele doua.

| MarcusUlpiusTraianus a răspuns (pentru Hαppiηеss):

Ciclul trebuia sa vina exact cam cand a luat postinor-ul de aia nu stim ce sa credem. Sa zicem ca astea 7 zile au fost reactii de la postinor, cam cand ar trebui sa-i vina ciclul?