| NewTerminator a întrebat:

Sal TPU!
prietena mea a luat postinor 2 la 40 de ore(prima pastila) de la nefericitul incident si a doua la 12 ore dupa. trebuia sa ii vina azi menstruatia. nu are ciclul foarte regulat, dar de o saptamana zice ca are senzatiile obisnuite inaitea menstruatiei.
e posibil sa nu fi avut efect pastilele, sau e normal? cand o sa ii vina(doamne ajuta) o sa ii vina pe aceeasi perioada normala sau mai scurt/lung?

multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Citind cu atentie intrebarea se poate deduce ca administrarea pastilelor contraceptive s-a efectuat in baza unui sex petrecut cu cateva zile inainte de momentul inceperii menstruatiei. In ultima saptamana de dinaintea menstruatiei teoretic este imposibil sa se formeze o sarcina si din acest motiv folosirea pastilelor este INUTILA si complet IRESPONSABILA. Pastila de a 2-a zi in mod normal nu se administreaza decat la recomandarea unui medic ginecolog care constata ca formarea unei sarcini este iminenta si doar prin folosirea pastilei se poate evita formarea sarcinii. Aceste pastile sunt niste "bombe" hormonale cu repercursiuni uneori foarte grave si de lunga durata (6-9 luni) poate chiar si peste 12 luni. Simptomele premenstruale apar/se manifesta doar in cazul in care menstruatia urmeaza sa se produca in curand dar este imposibil de precizat momentul exact mai ales in cazul unui ciclu menstrual neregulat. Se poate considera/aprecia ca ti-ai administrat INUTIL hormoni sintetici suplimentari in organism fiindca nu ai fost nicio clipa in situatia de a ramane insarcinata insa prin prostia facuta administrandu-ti repet COMPLET INUTIL acea pastila ai reusit sa-ti dereglezi ciclul menstrual pentru multe luni incepand din acest moment. S-ar putea ca aceasta experienta nefericita sa-ti fie invatatura de minte, cat si altor fete care vor citi pentru a nu proceda atat de iresponsabil pe viitor. Multa sanatate, fiindca vei avea nevoie de asa ceva pe viitor.

| NewTerminator explică (pentru corbulalbrosu):

Trebuia sa ii vina pe 13 luna asta. ea zice ca il are regulat(cu abateri cand apare un stres:examen/excursie etc). nefericirea s-a intamplat pe 5.I. 2016 pe la ora 17. pastila a luat-o pe 7 pe la ora 9, cam dupa 40 de ore(prima pastila). nu a fost chiar inainte cu cateva zile, a fost cu o saptamana.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru NewTerminator):

Daca ciclul menstrual este regulat (asa cum afirmi) inseamna ca se stia data exacta a urmatoarei menstruatii. De asemenea se stie foarte precis ca ovulatia se produce cu fix 14 zile inainte de menstruatie si de asemenea ca acel ovul poate fi fecundat doar in acea singura zi (eliberarea din foliculul ovarian). In cazul vostru ovulatia a avut loc in data de 31decembrie, deci fecundarea era posibila doar in ziua respectiva de 31 decembrie (eventual 1 ianuarie), iar sexul a avut loc dupa 5-6 zile. Chiar si in cazul in care sexul se produce dupa trecerea a 2-3 zile de la ovulatie posibilitatea efectiva de realizare a unei sarcini devine teoretic imposibila fiindca dupa 3-4 zile ovulul dispare in mod efectiv din organism deoarece se dezintegreaza si este resorbit de organism.In cazul unui ciclu menstrual REGULAT in ultimele 8-9 zile teoretic este imposibila formarea unei sarcini. Daca ati fi solicitat ajutorul/parerea unui medic ginecolog, acesta v-ar fi explicat ca nu este cazul sa se foloseasca acea pastila si la fel si motivele.

3 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Dereglarile sunt efecte normale ale Postinor-ului. E normal daca le-a luat in perioada apropiata menstruatiei sa i-o intarzie.
Oricum se stie ca pastilele astea nu sunt 100% eficiente si deci risc oricum ramane chiar si cu ele luate.
Teoretic urmatoarea menstra ar trebui sa ii vina normal ca si manifestare.