| Blue12 a întrebat:

Prietena mea a vrut o pauza, vreau sa ii respect decizia, este ok sa o intreb cum se mai simte din punct de vedere fizic? (O doare foarte rau burta de cateva zile si nu se simte foarte bine)

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Acum ai răbdare să te sune ea, nu o agasa cu telefoane cu mesaje că o pierzi de tot. Bucura-te că totuși ți a răspuns la mesaj și momentan lasă o in pace, ea a vrut o pauză știe ea motivul, că dacă o suni și o stresezi mai rău faci, nu îi schimbi decizia

14 răspunsuri:
| Anonima3127 a răspuns:

Depinde foarte mult de cum a fost relatia voastra inainte de pauza. Asa cum spunea cineva mai sus, de obicei pauza e masca subtila pentru o despartire, o perioada de tranzit pentru partea care o cere. Insa, daca a cerut o pauza si nu despartire, inseamna ca nici ea nu este inca 100% pregatita sa renunte la ce a fost intre voi. Eu cred ca cel mai bine ar fi sa purtati o discutie cat se poate de serioasa, pentru a afla cauzele care au dus la aceasta pauza, si impreuna sa luati cele mai bune decizii pentru voi.
Iar acest joc al orgoliilor nu prea are rost intr-o relatie unde cei doi se iubesc, nu ii scriu pentru ca nu imi scrie, nu ii scriu pentru ca e randul celuilalt sa imi scrie. Daca vrei sa afli ce se intampla cu ea, si in ce directie o ia relatia voastra, trebuie sa discuti serios si deschis cu ea.

| Blue12 explică (pentru Anonima3127):

Am fost mereu acolo pentru ea cand a avut nevoie, dar cred ca am fost putin toxic din cauza faptului ca sm stresat-o cu niste copilarii. M-am simtit respins desi nu era cazul.
Am discutat asta deschis cu ea si cred ca a parut ca ma plang. Discutiile s-au repetat cam de multe ori, trebuia sa ma calmez. In ultima discutie inainte de pauza a ramas ca nu stie ce sa creada si ca nu imi promite nimic, eu i-am promis ca o sa ma maturizez. Nu am lasat sa vina lucrurile de la sine si i-am oferit totul inca din prima luna de relatie, cuvantul te iubesc l-am folosit cam des. Aseara am discutat foarte putin, si m-a zis ca am si eu ceva de invatat din asta, am avut o conversatie fluida si chiar mi-a zis ca ii lipsesc si ca ma iubeste, si sa fiu eu insumi. Sper ca totul o sa fie bine, usor usor vreau sa ii demonstrez ca se poate baza pe mine, de aceea vreau sa ii respect decizia si sa ii las spatiu. Pe de alta parte imi pasa foarte mult si de aceea vreau sa si vorbesc cu ea. Vreau sa fie fericita, nu sa o fac sa sufere.

| Anonima3127 a răspuns (pentru Blue12):

Normal, scopul unei relatii este ca ambii parteneri sa fie fericiti, sa fie impliniti, sa se simta in siguranta, sa simti ca poti fi tu insuti in preajma persoanei dragi.

E tare complicata treaba cu pauza, daca nu o cauti deloc, nu e bine ca zice ca nu iti pasa, ca nu ii demonstrezi ca poti sa fii ceea ce isi doreste ea.
Daca o cauti si presezi prea mult spune ca nu ii respecti decizia, nu iti pasa de dorintele ei.
Este ca un cutit cu doua taisuri, si este tare greu sa gasesti calea de mijloc, sa pastrezi legatura fara a parea ca faci anumite presiuni, sa ii demonstrei ca tii cont de parerile ei, si incerci sa schimbi la tine ceea ce ei nu ii convine.
Sper din suflet ca pana la urma totul sa revina la normal, si sa regasiti calea unul spre celalalt, se vede ca tu tii la ea, ca o iubesti.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dăi un mesaj intreaba o cum se simte, sa vada fata ca nu doar sexul te intereseaza cand esti cu ea, chiar daca este asa. Ce varsta are fata?

| Blue12 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mulțumesc, am facut asta si mi-a raspuns ok. Acum insa nu stiu daca a facut-o din politete sau mai vrea sa fim impreuna. Pauza pe care o doreste este cica de 1 saptamana.

| Blue12 explică (pentru CristiDinBucuresti):

28 de ani, acum ar trebui sa astept sa initieze si ea macar un noapte buna nu? Sau tot eu sa o sun?

| Blue12 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Asa am facut, m-a sunat. Cred ca incearca sa isi revina, am avut o conversatie fluida si mi-a spus ca ma iubeste, nu vreau sa o presez.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Blue12):

Salut! Acum ai răbdare să te sune ea, nu o agasa cu telefoane cu mesaje că o pierzi de tot. Bucura-te că totuși ți a răspuns la mesaj și momentan lasă o in pace, ea a vrut o pauză știe ea motivul, că dacă o suni și o stresezi mai rău faci, nu îi schimbi decizia

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pauza in sensul de relatie? Pai ce e asta? Pauza, stop, play? E un joc? laughing)

Daca exista iubire, nu exista "pauze" sau alte abureli de scuze.
Nu iti mai face griji pentru ea, ca ea nu isi face pentru tine. Cauta altceva happy

| Blue12 explică (pentru DoarBogdan):

Ai dreptate, am fost mereu acolo pentru ea, a simțit putina slabiciune din partea mea si asta se pare ca nu i-a priit, a apasat pe pauza.

| Emma30555 a răspuns:

Nu o cauta, dacă faci presiuni efectul va fi invers

| AlexValentinn a răspuns:

Las-o frate in pace, daca a vrut pauza, las-o sa respire. Are cine sa o intrebe cum se mai simte, nu trebuie sa o intrebi tu.

| AlexValentinn a răspuns:

Frate, astea cu pauzele nu exista, pauza e o despartire mascata. Eu te cred ca tu speri sa fie doar o pauza, nu o despartire, dar nu e asa. Si faza cu raspunsul la intrebare, da, mai mult ca sigur din politete a raspuns.

| Stegman a răspuns:

Las o in pace. Daca vrea pauza, nu o mai cauta deloc sa vezi daca ea te cauta dupa sau nu. Daca te cauta o interesezi si iti simte lipsa. Daca nu inseamna ca nu te mai vrea.