| anonim_4396 a întrebat:

Prietena mea cea mai buna sta cu un baiat ce e cu 3 ani mai mare ca ea ( ea are 13, el 16). Sta cu el de vreo 3 luni. Din cate vedeam eu se intelegeau destul de bine, ea imi zicea mereu ca se iubesc si nu se cearta. Azi dimineata am invitat-o la mine acasa. Povesteam si am ajuns la subiectul iubitii, iar ea a devenit destul de agitata. Am intrebat-o ce a patit si ea mi-a spus ca ieri cand s-a intalnit cu iubitul ei acesta i-a cerut sa faca sex cu el. Ea i-a zis ca nu vrea si el i-a zis ca daca nu vrea o sa ii faca ceva. Nu am inteles ce anume pentru ca ea atunci pleca. Eu as vrea s-o ajut dar nu stiu cum. Voi ce credeti ca trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| pokerface_9746 a răspuns:

Daca el a adoptat atitudinea asta, cred ca e destul de clar ce fel de om este. Prietena ta este micuta.indiferent de cum evolueaza societatea noastra, 13 ani e o varsta la care ar trebui inca sa copilareasca, nu sa se gandeasca la inceperea vietii sexuale.are timp destul si pentru asta.Cat despre iubitul ei de 16 ani, e de inteles ca are alte asteptari de la o relatie, e o varsta la care majoritatea baietilor si-au inceput deja viata sexuala si experimenteaza din plin. Dar, asta nu justifica felul in care a abordat el acest subiect in ceea ce o priveste pe prietena ta. Amenintarea constituie infractiune si din pacate pentru el, avand varsta de 16 ani, raspunde penal, in cazul unei plangeri.
Cel mai bine ar fi ca prietena ta sa aiba curaj si sa ia atitudine, in cazul in care acest baiat o preseaza sau o ameninta din nou.

7 răspunsuri:
| DracusorImpielitat a răspuns:

In primul rand, sexul de la 13 ani cu persoane de aceeasi varsta sau mai mari e o ilegalitate, chiar daca parintii sunt de acord. Poti sa o chemi diseara sa doarma la tine, cu toate hainele, fara ca prietenul ei sa stie. Poti vorbi cu parinti ei, dar cred ca sunt in strainatate, daca ea sta cu el. Daca prietenul ei o ameninta, ar fi bine sa chemi politia, mai ales daca trece la fapte. Daca parintii ei sunt in tara, spune-i sa se duca la ei. Chiar are nevoie de ajutor.

| Negative a răspuns:

Ar trebuii s-o lasi in pace,totul in viata se invata pe propria piele,iar in plus de asta,era normal ca el sa-i ceara sex pana la urma,ea ce credea?laughingTipu' are si el nevoi... Oricum,daca tii la ea,sun-o si vorbiti mult la telefon,fa-o sa se descare si o sa-i fie mai bine,iti zic euwinkingOricum, daca a violato(cel mai rau caz), poate face plangere la politie si la coruperea minorilor.Ai grija ce faci!winking

| LifeIsAJoke a răspuns:

Sa ii dai 2 palme sa o trezesti la viata.WTF? Are doar 13 ani.Cat despre amenintari se rezolva usoroh go on tino nino.laughing

| ArcAnna a răspuns:

Ar trebui sa se desparata de el, sa isi ia un prieten de varsta ei. unul mai mic nu i'ar cere asa ceva.o amentinta? adios

| bbyyyyyyyy a răspuns:

Inteleg ce ziceti voi dar ei ii este frica sa se desparta de el ...gaditi-va ce ii poate face.@kiduswwet12 daca iubitul tau e cu 3 ani mai mare nu inseamna ca trebuie sa iti faca ce i-a facut acest baiat prietenei mele, ai dreptate in tot ce ai zis ( eu nu te condamn ca esti prea mica pentru ca nu e treaba mea dar sunt sigura ca alti o vor face )

| Fre3Style a răspuns:

Eu as sfatuio sa il lase pe x...sa il scoata din ecuatie daca sta cu ea doar pentru sex e cauza pierdutawinking

| EuBorak a răspuns:

Mda pai si eu am ub ubyt mai mare decat mine cu 3 ani (eu am 12 sh el 15)sh intr-o zi mi-a cerut sh el asa ceva dar i-am zis ca nu bine inteles a mai insistat dar nu ma amenintat sau chestii d genu asta suntem d aproape un an impreuna sh nici acum nu am facut-o...dar eu cred ca ubytul pr tale nu o ube sh ca sta cu ea doarm pentru asta pr ca daca uby meu satea cu mine doar pentru asta cand i-am spus ca nu se despartea de mine sh ma ameninta da nu a procedat asa suntem in continuare ubyti:d(stiw ca unii zic ca poate nu gandesc ca sunt prea mik dar...va spun eu ca sunt constienta merew d cea ca fac gandesc ca un copil d 16 ani asa mi s-a zis asta mi-au zis-o toti profesori)sper ca te-au ajutat