| DenisKevin2000 a întrebat:

Prietena mea este sperata si m-a pus sa va întreb "Dupa aproximativ 2 saptamani de la un contact neprotejat am avut o sangerare constanta de aproximativ 4, de o cantitate normala, asemanatoare ciclului. Poate fi insa vorba de "menstruatia peste sarcina"?"

Răspuns Câştigător
| anajurca56780 a răspuns:

Din moment ce i-a venit menstruatia, nu poate sa fie însărcinată

| DenisKevin2000 explică (pentru anajurca56780):

Pai se gândește ca poate sa fie menstruatie peste sarcina, ce credeți?

| DenisKevin2000 explică (pentru anajurca56780):

Nu stim sigur daca este vorba de menstruatie normală

| anajurca56780 a răspuns (pentru DenisKevin2000):

Așa zisa"menstruatie peste sarcină" nu există, sunt doar niște mici sangerări, în cazuri foarte rare, care se manifesta anormal, sunt doar niște mici pete de culoare închisă și de obicei tin 1-2 zile

| DenisKevin2000 explică (pentru anajurca56780):

Mersi de ajutor, dar de exemplu i-a venit 4 zile, i s-a oprit o zi si după următoare zi i-a venit foarte puțin, ea fiind răcită in totul timpul menstruației, credeți ca raceala a afectat puțin menstruatia?

| anajurca56780 a răspuns (pentru DenisKevin2000):

Tot ce e posibil, nu pot să mă pronunț în nici un fel, menstruatia se mai oprește si porneste din nou dacă nu a fost eliminat tot tesutul din endometru, iti pot spune doar ca daca menstruatia a fost in cantități normale, a durat 4 zile si a fost însoțită de simptome premenstruale, e 100% o menstruatie normală

| DenisKevin2000 explică (pentru anajurca56780):

Mi a zis ea ceva sa te întreb

| DenisKevin2000 explică (pentru anajurca56780):

Dupa 4 zile de menstruatie, sangerarea s-a oprit timp de o zi, dupa care i-a revenit intr o cantitate foarte redusa.Nu este nimic anormal?

| anajurca56780 a răspuns (pentru DenisKevin2000):

Menstruatiile mai usoare sau sangerarea in afara ciclului normal pot reprezenta un strat de mucoasa endometriala care este instabila si care se scurge fie pentru ca nivelurile hormonale nu o sustin in mod adecvat, fie pentru ca mucoasa este prea groasa.

| anajurca56780 a răspuns (pentru anajurca56780):

Ce trebuie sa înțelegeți voi e că nu există sarcină, poate fi vorba de o dereglare hormonala, cauzată de stres.

| DenisKevin2000 explică (pentru anajurca56780):

Eu i-am zis dar ii este foarte frica, cred ca înțelegeți, suntem niște adolescenți

| anajurca56780 a răspuns (pentru DenisKevin2000):

Sarcina va asigur ca nu exista, pentru liniștea voastră va recomand sa faceti un test de sarcină la minim 21 de zile de la contactul sexual.

36 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Nu exista menstruatie in cazul in care exista sarcina. Unele femeie se sperie si confunda menstruatia cu spottingul, ceea ce le face sa afirme eronat ca au avut menstruatie chiar daca erau insarcinate. Spottingul se manifesta in clipa implantarii ovulului fecundad in uter prin sangerari foarte usoare, perceptibile ca niste secretii rozalii sau maronii si care dureaza cateva ore sau o zi.De obicei se observa pe hartia igienica atunci cand mergi la toaleta si te stergi. Poate fi insotit de usoare crampe abdominale sau nu.Dar daca exista menstruatie, clar nu exista sansa de sarcina. Sper ca te ajuta explicatia data si daca mai ai nelamuriri, iti raspund cu mare drag.Numai bine!

| DenisKevin2000 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc pentru ambilitate, din câte știu ea a avut 4 zile sângerări destul de abundente, nu au fost cantitati mici dar menstruatia ei s-a oprit o zi si după i-a apărut foarte puțin in următoarea zi si nu știe dacă este cazul de sarcina gândindu-se ca este un caz de "menstruatie peste sarcina", a fost răcită in timpul menstruației sa menționez, ce ziceți?

| Floridori a răspuns (pentru DenisKevin2000):

Cu mare drag happy Se poate intampla ca reziduurile ultimei zile de menstruatie sa fie eliminate dar sa nu fie vizibile cateva ore si apoi sa para ca inca mai ai menstruatie pentru inca o zi(depinzand de perioada zilei in care se intampla, da impresia ca ti s-a oprit o zi daca nu iti cunosti corpul suficient de bine). Daca prin "raceala" te referi ca "a fost racita jos" cum se zice in termeni populari, se explica cu atat mai bine faptul ca a avut aceasta situatie mai neobisnuita de intrerupere a menstruatiei. Daca receala a fost una normala, mai exista posibilitatea ca aceasta intrerupere de o zi sa fi fost inlesnita de consumul anumitor medicamente.In orice caz, este imposibil sa existe o sarcina daca a sangerat mai mult de o zi si in cantitati normale comparativ cu menstrele din trecut.Pe viitor, daca aveti o viata sexuala activa, ar fi recomandat sa folositi prezervativul. Daca totusi nu doriti(fiecare ia deciziile pe care le considera cele mai potrivite pentru sine), sa isi noteze pe un carnetel sau pe telefon, in fiecare luna prima si ultima zi a menstruatiei.Astfel ar putea calcula perioada fertila cu usurinta, mai ales daca are ciclu menstrual regulat. Daca este neregulat, va fi mai greu, dar in ambele cazuri se gasesc metode de calcul pe internet.Cunoscand perioada fertila, este suficient sa evitati contactul sexual in acele zile.Dar repet, nu poate fi vorba de sarcina daca spui ca a avut menstruatie 4-5 zile.In orice caz, daca totusi inca aveti dubii, sa faca un test de sarcina.Va da negativ si veti sta linistiti.Nu costa mult ( in farmaciile Dona, puteti cere testul tip banda produs de Dona.Costa doar 7, 50RON.Este cel mai exonomic pe care il cunosc eu si este 100% sigur daca urmeaza instructiunile intocmai). Mult succes si daca mai ai intrebari, sa stii ca nu ma deranjeaza.

| DenisKevin2000 explică (pentru Floridori):

Are senzatii de oboseala si este ceva mai pretentioasa la mancare, uneori carnea parandu i se ca are un gust ciudat, amintind ca e racita.In niciun caz nu poate fi vorba de sarcina?

| Floridori a răspuns (pentru DenisKevin2000):

Raceala poate fi cauza senzatiilor de oboseala si a alterarii gustului, mirosului si poftei de mancare.Dar nicio femeie nu poate sangera atat de mult fiind insarcinata.Aceste doua lucruri sunt incompatibile.Nu exista "menstruatie peste sarcina".

| DenisKevin2000 explică (pentru Floridori):

Da,dar acum nu mai este răcită si tot zice care se simte obosita și ca o doare capul, sa fie din cauza stresului?

| Floridori a răspuns (pentru DenisKevin2000):

Stresul poate afecta menstruatia la fel ca si consumul anumitor medicamente, sportul in exces, dietele hipocalorice, obezitatea, anorexia etc.Sunt multe cauzele care pot duce la o dereglare (temporara sau permanenta) a ciclului menstrual.Mai exista o probabilitate(mai rar, ce e drept) ca femeia sa "convinga" creierul de existenta unei sarcini si sa aiba simptomatologia acesteia fara ca fizic sa existe sarcina in sine.Aceasta conditie poarta numele de "pseudocyesis"(pseudocieza).In termeni mai simpli, sarcina falsa.Acest lucru se intampla fie din dorinta excesiva a femeii de a avea un copil, fie din frica de a fi insarcinata.Acest subiect ridica multe semne de intrebare specialistilor si exista o mica posibilitate ca asta sa se intample si in cazul ei pe fondul fricii si al stresului.Tot ceea ce spun are doar caracter informativ, desigur.As vrea totusi sa intreb ceva, pentru ca poate am inteles eu gresit.Nu ai spus ca a avut sangerari timp de 4 zile la 2 saptamani dupa acel contact?

| DenisKevin2000 explică (pentru Floridori):

Ba da

| DenisKevin2000 explică (pentru DenisKevin2000):

I-a întârziat o zi si după in cele 4 zile de care am menționat i-a curs destul de mult sânge

| Floridori a răspuns (pentru DenisKevin2000):

Daca a curs sange in cantitati pe care ea le cunoaste drept normale si obisnuite pentru perioada menstruatiei atunci e ok.Nu e sarcina.Dar luna asta va avea o noua perioada fertila si la asta trebuie sa aveti grija acum. Exista pe internet calculatoare online foarte simple pentru calcularea acelei perioade fertile. Evitati contactul sexual in acea perioada si totul va fi binewinking

| DenisKevin2000 explică (pentru Floridori):

O sa facă un test de sarcina săptămâna asta ca să fim mai sigur dar va mulțumim pentru înțelegere și ajutorul acordat, ne ati mai liniștit! O sa fim mai precauți de acum încolo!

| DenisKevin2000 explică (pentru Floridori):

Totuși puteți sa ne spuneți de ce oare are o stare de oboseala chiar și după somn, care ar fi cauzele?

| Floridori a răspuns (pentru DenisKevin2000):

Poate fi din cauza racelii sau din cauza stresului la care se supune, gandindu-se ca a intrat in bucluc happy Cu mare drag si daca mai aveti nelamuriri, nu ma deranjeaza sa raspund.Mult succes!

| DenisKevin2000 explică (pentru Floridori):

Ce simptome de sarcina apar in primele 3 saptamani?-m-a pus sa va întreb, este foarte speriată si crede ca are simptome

| Floridori a răspuns (pentru DenisKevin2000):

In mod normal, sarcina se calculeaza incepand cu prima zi a ultimei menstruatii, deci cu aproximativ 2 saptamani INAINTE de fecundarea ovulului.Adica cu 2 saptamani inainte de EXISTENTA EI sub orice forma.Dar ma gandesc ca tu te referi la 3 saptamani dupa contactul sexual in care credeti ca ea a ramas insarcinata, deci o sarcina cu varsta de 5 saptamani(asta numai daca contactul sexual a avut loc in perioada fertila). Atat de devreme in sarcina pot sa apara starile de greata si disconfortul abdominal.In general astea sunt primele semne ale sarcinii in afara intarzierii ciclului menstrual(intarzierea este valabila NUMAI in cazul unui ciclu menstrual regulat).

| DenisKevin2000 explică (pentru Floridori):

Uitați-vă ca am mai pus o întrebare, si cu asta sper ca nu o va mai bat la cap dar prietena mea este foarte insistenta

| Floridori a răspuns (pentru DenisKevin2000):

Asa sunt fetele.Va trebui sa te obisnuiestiwinking Cred ca aici am raspuns la toate intrebarile, dar daca te referi la o noua intrebare, ok, voi intra.

| DenisKevin2000 explică (pentru Floridori):

Ea îmi zice ca de doua zile zice ca are stări de oboseala și dureri de cap în zona tâmplei și cefei, din ce cauza credeți ca sunt? Ea zice ca nu este stresata, dar am înțeles ca daca nu exista penetrare nu poți rămâne insarcinata, asa este pentru ca noi n am făcut sex direct doar am făcut niște jocuri?

| Floridori a răspuns (pentru DenisKevin2000):

Pai durerile de cap pot fi cauzate de diferite afectiuni si circumstante. Daca nu a existat penetrare, nu prea are cum sa fie insarcinata.

| DenisKevin2000 explică (pentru Floridori):

Ea zice ca sunt unele zile în care sunt dereglari ale gustului, si acum mai nou după ce a făcut pipi, este o pata maronie pe hârtie

| Floridori a răspuns (pentru DenisKevin2000):

Pai depinde in ce perioada a lunii este. Daca au trecut cam 2-3saptamani aproximativ(+/- cateva zile depinzand de lungimea ciclului menstrual) de la prima zi a ultimei menstruatii, poate fi vorba doar de ovulatie.Cat timp a trecut de la acel moment de intimitate pe care l-ati avut? Daca au trecut mai mult de 20 de zile, nu inteleg de ce nu isi face un test de sarcina.Nu aveti 10lei sa cumparati unul? Sau care este problema? Intreb ca poate pot sa ajut cumva...

| DenisKevin2000 explică (pentru Floridori):

Pai o sa l facem săptămâna asta dar ziceam sa va întreb

| DenisKevin2000 explică (pentru Floridori):

Este în perioada de ovulație acum

| Floridori a răspuns (pentru DenisKevin2000):

E bine sa il faca pentru ca asa sta linistita.Dar unele femei prezinta in monentul ovulatiei o sangerare foarte usoara, perceptibila de cele mai multe ori atunci cand merge la baie, pe hartia igienica. Unele femei nu o intampina niciodata, altele in mod recurent, iar un une cazuri doar ocazional.In toate cazurile este normal si nu reprezinta simptomul unei probleme de sanatate.Dar repet, asta daca este in perioada de ovulatie si au trecut 2-3 saptamani de la prima zi a ultimei menstruatii.

| Floridori a răspuns (pentru DenisKevin2000):

Daca a calculat si este sigura ca este in perioada de ovulatie, atunci acea pata este normala.