| Mainbug a întrebat:

Prietenei mele nu ii vine menstruatia de o luna. Il are oricum neregulat, dar ma sperie pentru ca acum 2 saptamani jumate am facut un petting cu ea (eu avand chiloti pe mine si ea nu) si aveam o pata de lichid preejaculator pe chilot si nu stiu cat de mult am atins-o. Ea a fost si racita, practica inot de la inceputul lunii martie si apa e cam rece si spune ca o doare cateodata ovarul drept (mi-a spus ca are si un chist pe el). Exista vreo sansa sa ramana insarcinata prin acea pata de lichid? daca NU a existat penetrare si nici ejaculare?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In acest caz este vorba de o amenoree secundara care probabil se datoreaza unui SOPC probabil instalat (existenta chistului pe ovar confirma afectiunea), astfel ca se poate trage concluzia ca ciclul menstrual ti-a fost mereu NEREGULAT si acest lucru se datoreaza faptului ca glandele tale endocrine NU functioneaza corect si din acest motiv in anumite perioade care uneori pot fi mai lungi, chiar si de cateva luni de zile, NU se produc si NU se elibereaza hormonii necesari producerii si mentinerii unui ciclu menstrual normal. Lipsa menstruatiei pe perioade lungi care depasesc mai multe saptamani se numeste amenoree secundara si se datoreaza unor dereglari hormonale foarte INTENSE. Motivul aparitiei amenoreei indica faptul ca este sigur afectata celputin glanda foliculara care nu mai produce OVULE deoarece probabil a intervenit/s-a instalat asa numitul sindrom de ovar polichistic (SOPC). Intro asemenea situatie producerea celor 2 hormoni feminini estrogen si progesteron este perturbata si din acest motiv apar dereglari hormonale, care NU permit SA SE ELIBEREZE OVULUL, ceea ce are ca efect modificarea lungimii ciclurilor menstruale deci si momentul producerii menstruatiei care devine imprevizibila deci si imposibila de a fi anticipata. Intro astfel de situatie in primul rand devine strict necesara sau chiar obligatorie consultatia endocrinologica si doar pe urma pe baza rezultatelor obtinute sa se prezinte la un medic ginecolog care prin conlucrarea cu medicul endocrinolog, probabil ca impreuna vor reusi sa-i prescrie tratamentul adecvat prin care sa se incerce reglarea ciclului menstrual la unul regulat pentru a se produce ciclu de ciclu un ovul viabil. In caz contrar ciclul ei menstrual va ramane neregulat si neplacerile vor continua. Nici amenoreea si nici SOPC nu sunt considerate ca ar reprezenta o boala sau o afectiune prea grava, dar netratate in timp pot provoca afectiuni permanente si uneori chiar sterilitate. Din acest motiv ar fi foarte bine daca s-ar hotara si daca se poate cat de urgent sa fie consultata ginecologic chiar daca esti foarte rusinoasa. Aceste dereglari nu au absolut nicio legatura si nici nu sunt influentate de raceala, de stres sau de oboseala. Posibilitatea si/sau probabilitatea de a ramane insarcinata din cauza acelei "pete de lichid" este complet exclusa. De asemenea trebuie sa stii dar si sa intelegi ca testul de sarcina daca este efectuat inainte de trecerea a minim 16-18 zile de la data posibilei fecundari a ovulului va avea in proportie de 90-95% rezultatul NEGATIV insa va fi un rezultat ERONAT/GRESIT si incorect deci efectuat INUTIL. Multa sanatate!

| Mainbug explică:

Mentionez ca a facut 2 teste de sarcina. unul in a9-a zi de la asa zisul petting si altul in a 15-a si ambele au iesit negative