| dutza_8221 a întrebat:

Prieteni, am si eu o intrebare la care as dori sa mi raspundeti cu toata sinceritatea: credeti ca singuratatea e un refugiu?

Răspuns Câştigător
| Flory_9244 a răspuns:

Da. cand te simti prost vrei sa fii lasat in pace, sa nu te sacaie nimeni, acesta e ca si un refugiu. :d

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Pentru mine este mai mult de atat. E un alter ego. Iubesc diminetile de vara, cand linistea din jur imi vorbeste sau diminetile de iarna cand reflexia lunii in zapada imi aduce aminte de anii copilariei cand numaram stelele si eram trista cand ele nu isi faceau aparitia pe cer

| Rayyy a răspuns:

Da, pentru mine cel putin, singuratatea este un refugiu cand vine vorba de rautatea si egoismul din ziua de astazi. Prefer sa fiu singura, in situatia asta.

| cOnTexT a răspuns:

Oameni sunt finte sociabile, care au nevoie de alte persoane pentru a se simti in largul lor! Nu nu est un refugiu este o inchisoare sufleteasca!

Bafta ☺

| lemmon a răspuns:

Absolut:atunci cand esti deprimat cel mai apropiat mijloc de refugiu este singuratatea.nu mai comunici cu nimeni, nu mai ai incredere si iti doresti doar sa fii singur\a[cu gandurile tale]. e un refugiu insa iti face foarte mult rau.asta e parerea mea.bafta:*

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Uneori, da! Ai nevoie de putina liniste, singuratate, refugiu, meditatie! Dar, sa nu ramai acolo!

| Muflă a răspuns:

Mmmmmmmmmnu. E-adevărat că te poate ajuta să te reculegi, dar o să-ți fie extrem de greu să-ți reîncepi viața socială când ieși din faza asta. Încearcă să nu te izolezi, oricât de jegoși ar fi ceilalți. Rămâi acolo și enervează r4hatul din ei big grin

| mada00madalyna a răspuns:

Da si nu.Singuratatea apare doar atunci cand te simti ca nu ai pe nimeni. Poate fi considerata un refugiu doar atunci cand vrei sa mergi intr-o lume in care sa fii singur si fara griji.Si cand nu este considerata un refugiu este considerata solitaritate(fara familie). Depinde de fiecare cum pune problema.