| adelina73 a întrebat:

Prieteni, chiar am nevoie de ajutorul vostru...sad. Nu prea stiu cum sa incep, dar, in fine: ieri m-am culcat cu prietenul meu, cu care ma intilnesc de 4luni(fara o zi). Ma simt penibil, groaznic, mi-e sila de mine.Am 17ani(fara 2 luni). Nu stiu cum am putut face asta, eu, care cu citeva luni in urma nici nu vroiam sa ma gindesc la asta, nu ca inca sa ajung sa fac asa ceva.Nustiu ce-a fost in capul meu, sunt o proasta, imi pare atit de rau! Da, stiu ca nu mai pot face nimic deja, da stau si ma tot gindesc dc am facut-o, dc? Prietena mea cea mai buna imi spune sa nu ma mai gins=desc la asta, si ca tot ce se face, se face spre bine. Voi ce credeti, ce-as putea face acum? E normal, dupa parerea voastra sa ajungi la asa virsta in asa situatie? va rog dati-mi citeva sfaturi, chiar am nevoie de ele acum crying((((

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, eram si eu exact ca tine a doua zi dupa ca am facut dragoste cu prietenul meu.PLangeam si imi parea rau, insa regretele nu isi au locul. Apoi m-am gandit ca am facut-o din iubire si totusi nu e chiar asa grav cand 2 oameni se iubesc.Sunt alte fete mai mici care au facut-o, deci la aproape 17 ani nu e prea devreme, important e sa fi informata corespunzator si sa va protejati.Ma gandesc ca il iubesti si daca il iubesti nu trebuie sa iti para rau, crede-ma.
Cateva zile vei avea probabil o stare de dispozitie mai proasta si vei simti o parere de rau, e normal oarecum, ti-ai pierdut virginitatea, dar la un moment dat tot se ajunge la sex, fie ca acum sau mai tarziu, cu el sau cu altul.
Acum nu ti-e bine dar vei vedea ca nu e ceva rau, daca va protejati si aveti o relatie serioasa e chiar foarte bine, vei vedea mai incolo ca te vei simti foarte bine, vei avea parte numai de placere, asta daca ve-ti fi amandoi responsabili.
Nu fi trista ca e pacat. Bucura-te de momentele perecute alaturi de prietenul tau si gandeste-te ca doar o viata ei, nu ti-o fa amara.
Ai sa vezi ca nu e chiar asa rau cum pare, te vei obisnui si va fi ok.

19 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ei uite exemplu clar de ce fug bărbaţii ca dracu' de tămâie de virgine.
Ai vrut, ţi-a plăcut, v-aţi protejat = FOARTE BINE!
Continuaţi, experimentaţi şi simţiţi-vă bine!
Viaţa trebuie trăită!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu ai auzit de Petting?! Acest iti permite sa te simti foarte bine, sa iti pastrezi virginitatea, si sa il si verific astfel!

Cauta pe net si apoi, dupa ce te vindeci sufleteste (de ce ai cedat?!). fa numai pettimg, si cu mainile foarte bine spalate amandoi, si cu unghiile scurte si foarte bine pilite el!

NU ai spus daca ati folosit prezervativ?!

| Libelle a răspuns:

Dar ai 17 ani...care-i faza? Daca stii ca va iubiti, v-ati protejat si nu exista riscul sa ramai gravida e totul ok.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

De ce regreţi asta? Adică trebuia să te gândeşti bine înainte. Nu înţeleg care e problema. Prietena ta ţi-a dat un sfat bun, nu ai ce face, asta e! De ce ţi-e silă? Explică mai mult! Baftă!

| baru a răspuns:

Salut. Nu te simti vinovata si nici sa nu-ti fie rusine. Este ceva normal. Tot ce conteaza este, ca acel baiat sa fi meritat o fata ca tine. Daca acel baiat a meritat, este bine. Rau nu este ca te-ai culcat la varsta asta. Vei avea o alta experienta, si vei sti mai bine sa-ti alegi viitorul sot. Odata si-o data tot va trebui sa faci acest pas. Sa ai grija sa nu ramai gravida, In rest, sexul, ajuta si la organism. Sexul, este cel mai bun medicament. Nu te supara, Viata merge mai departe, si sti cum se mai spune, Ori ce minune, dureaza trei zile. Nu-ti fa mustrari de constiinta, ca nu are rost. Capul sus, si mergi mai departe. Nu esti nici singura si nici ultima care face acest gest. Faptul ca te-ai culcat cu prietenul tau, nu inseamna ca ai facut o crima. Este un lucru normal. Tu tot aceeasi fata vei ramane. Pa

| unione a răspuns:

Nu inteleg unde e problema? Daca e o relatie stabila si tineti unul la celalalt va urez felicitari!

| alone a răspuns:

Pai acum nu mai poti sa faci nim si nu mai poti schimba nim tr sa-ti continui viata normal ca si cum nu sa-r fii intamplat nim sa-ti continui relatia in mod normal si gandeste-te ca relata asta are toate seansele sa reuseasca! nu conteaza varsta! te-ai simtit bine nu? asta-i tot c conteaza acum
ai grija :*

| Munchkin a răspuns:

Da' care-i problema? Sunteti impreuna de 4 luni, tu ai 17 ani, banuiesc ca exista sentimente...calmeaza-te fato laughing Ce esti asa stresata? Sexul e ceva normal intr-o relatie in care ambii parteneri se iubesc si se respecta.winking Chill...

| Daiana_1431 a răspuns:

Nu vad de ce ai regreta lucrul asta, atunci de ce ai mai facut'o. Nu inteleg. Puteti avea o relatie frumoasa. Mi se pare ok varsta asta, nu ai de ce sa te simti asa stai linistita happy Ai grija de u.

| aangelia a răspuns:

Da cati ani ai?

| Maya_9911 a răspuns:

Ai 17 ani.nu e o varsta chiar asa frageda ca sa te simti prost.In schimb, banuiesc ca n'ai fost pregatita daca acum simti toate chestiile astea.Stay chill, odata si odata tot se intampla.pacat ca nu a fost asa cum toate fetele isi doresc.Nu te simtii vinovata:* si nu te invinovatii fi tare.happy nu e un lucru anormal. data viitoare ai grija sa fie asa cum te asteptai de la inceput.[frumos, speron the phone te'am pupatbig hug ai grija de tine.happy

| Alexaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

straight face De ce faci o drama din asta? Eu nu mai sunt virgina de la varsta de 16 ani jumatate si nu regret. Ma gandesc ca nu am facut un lucru rau daca am facut dragoste cu baiatul pe care il iubeam, nu? Ma mai gandesc ca, din punctul meu de vedere, e o varsta foarte O. K. ca sa-ti incepi viata sexuala ( 16-17 ani ). Mai sunt unele fete ( fara sa jignesc ) care de la 11-12-13 ani nu mai sunt. Alea chiar sunt bolnave. Nu s`au gandit la cate riscuri s`au expus!

Stai linistita! E ceva normal! Nu te mai gandi atata la ce s`a intamplat pentru ca oricum, nu ai ce face.

Pupici si bafta!

| lindsay a răspuns:

Hai sa-ti dau exemplu situatia mea. S-a intamplat acum un an si 3 luni, la 16 ani jumate. S-a intamplat mai degraba din insistente, eu nefiind tocmai convinsa ca era cel mai bun lucru. Si totusi. s-a intamplat.cu timpul a ajuns sa nu-mi para rau, desi pe moment cu cat ma gandeam mai mult imi venea sa ma spanzur.asta este. oamenii fac greseli.se intampla. ce e important e sa fi sigura pe tine sa ai incredere in persoana ta si sa nu-ti para rau de nimic. e o varsta la care e normal sa se intample lucruri de gen. e o varsta la care hormonii si curiozitatea pun stapanire pe tine. Nu-ti face griji, nu ai facut nimic gresit, mai ales daca tii la el. Daca va despartiti cumva, don't worry. Nu e sfarsitul lumii si oricum ai libera decizie. Zambeste si gandeste-te ca esti stapana pe propria viata. Ca sa-ti raspund concret, da. e normal sa ajungi la varsta asta in asa situatie.

| bestia a răspuns:

Nu regreta ceva ce nu poate fi indreptat. Tot ce conteaza acum este sa realizezi ca ai devenit femeie, si sa intampini viata cu zambetul pe buze. Ai grija de tine, alege-ti cu atentie oamenii din jur, incearca sa te intelegi si sa te iubesti cu toate calitatile, defectele, greselile si reusitele. TU esti TU, si nicio partida de sex cu un oarecare individ nu va putea schimba asta. Iubeste-te si fii frumoasa!

| Nikol_9025 a răspuns:

Parerea mea este ca nu ai de ce sa regreti daca ti-a placut.
Adica si eu am fost in aceeasi situaite ca si tine...credeam ca nu voi face eu asa ceva prea curand dar peste cateva saptamani am facut-o. Acum asta este numai poti face nimic

| cosmin_7744 a răspuns:

Ai varsta si prea innaintata pentru sex laughingnu trebuie sa te simti penibil de loc e normal sa faci asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum e cam tarziu pentru regretewinking
Stai linistita nu mai poti sa mai schimbi nimic, daca ai facut`o inseamna ca tii la el si te`ai simtit pregatita in acel moment.
Nu`ti mai face atatea probleme ca ai doar 17 ani (fara 2 luni) nu esti nici prima nici ultima care faci asa ceva la varsta asta.
Daca tu te`ai simtit pregatita sa faci pasul asta, acum nu mai regreta nimic. Sper doar ca cel cu care ai facut`o sa merite:X
Ai grija:X:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita mai, nu e ceva asa de grav. In primul rand sper ca v-ati protejat, ca apoi sa nu regreti din alte puncte de vedere.
In al2lea rand dc ai facut-o daca nu te simteai pregatita?sad

In fine. timpul nu-l poti intoarce. La fel ca tine am patit si eu si plangeam de ciuda ca am o varsta frageda, atunci. dar cu timpul iti va trece, iar cand o faci pentru ca iubesti pe cineva, toata tristetea se va transforma in bucurie.

Viata sexuala se incepe cand tu te simti pregatita.Varsta ta este potrivita inceperii vietii sexuale, lund in considerare varstele fragede la care alte pustoaice o practicahappy.
Incearca sa te gandesti in felul urmator: a fost frumos, relatia noastra va fi mai stransa acum, mai serioasa si nu se va repeta pana cand nu-mi doresc cu adevarat. Ai grija de tine:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am trecut prin aceiasi situatie ca lindsay si dupa nu am mai regretat chiar daca am doar 14 ani.