| True Blood a întrebat:

Hei TPU, am nevoie de ajutorul vostru!
Eu am fost plecata in clasa a V-a si a VI-a in Spania si am revenit in clasa a VII-a in Romania. Acum sunt clasa a VIII-a si vroiam sa stiu cum se calculeaza media pentru intrarea la liceu. Pentru ca aici este o situatie diferita!
Funda pentru cel mai bun raspuns! kiss

Răspuns Câştigător
| delonia a răspuns:

Si eu sunt intr-a 8-a si merg la liceu
uite aici un site care te ajuta sa iti calculezi media :) http://www.admitereliceu.ro/calculati-medie-admitere-liceu

3 răspunsuri:
| Jane a răspuns:

Media de admitere este media pe clasele 5-8 adunata cu media de la examenele pe care le dai in vara si impartita la 2. Sper ca te-am ajutat!

| Andra_3929 a răspuns:

Aduni notele tale le imparti la numarul lor, aduni teza si imparti la 4

Unde nu este cu teza... doar le aduni si le imaprti la numarul lor...

EX: 9+9+9=27
27/3=9 (media 9)
sau
27+(teza)9=36
36/4 = 9(media)

Sper ca te-am ajutat.

| мαddยtรรα a răspuns:

De exemplu :
aici ii adunarea notelor : 10 + 9+ 8 = 27
ai luat 9- teza
aici e calculul final[ ( 27 x 3 ) + 9 ] :4 =
Aja:d.