| DarthRevan a întrebat:

Prietenie si sex laughing,m-am gandit la asta. Prietenie cu beneficii, cum se mai spune.Ce parere aveti despre acet tip de relatie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Prieteniile cu/fara beneficii precum si Swing-ul nu sunt practicate de catre adolescenti sau tineri decat in foarte rare cazuri. Pentru a intelege filozofia unor astfel de relatii noncomformiste, libertine dar mai ales considerate "taboo" intr-o societate mult prea credincioasa ca si cea din tara noastra, acceseaza si citeste urmatorul articol :) : http://www.bzi.ro/......lui-197044

32 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu personal nu as putea face asa ceva ca ma cunosc prea bine ma atasez emotional de persoana x si apoi sufar, in rest ce sa spun fiecare face ce vrea daca eu ma atasez nu inseamna ca toti sunt ca mine poate uni fac sex si nu se ataseaza emotional cine stie

| DarthRevan explică (pentru RAY):

Daca nu gasesti ceva serious, merita sa faci sex cand ai ocazia, eu asta zic.Pana cand gasesti o persoana nu are rost sa ramai virgin. Pentru ca e o experienta.

| RAY a răspuns (pentru DarthRevan):

Man tu acum imi vb despre sexul ocazional asta e altceva,eu ti-am raspuns ca nu as face sex cu cineva pentru o perioada de timp ca ma atasez emotional de ea, desigur ca si sexul e o nevoie dar nu mori daca nu faci sex eu nu fac si nu mor si sunt ok poti trai si fara sex, fara mancare, apa, sanatate, oxigen fara astea chia nu poti trai

| LoveSleep a răspuns:

Ce vrea să zică Dorotheea e că dintre voi doi, tu ești inadaptabilul.

| Dorotheea21 a răspuns:

"Prietenie cu beneficii"?
Trist. happy
Nu este o relatie, ci un troc ieftin, intre doi inadaptabili sau, intre un inadaptabil si LoveSheep. Acolo da, sunt "beneficiile".
In cazul tau si in eventualitatea ca te-as lasa sa faci sex cu mine beneficiul este evident, dar unde este "beneficiul" meu?
Promisiunea ca o sa merg in "Rai", pentru exces de mila? big grin
Da-mi un singur motiv pentru care trebuie sa ma culc cu tine, "din prietenie". big grin

| DarthRevan explică (pentru Dorotheea21):

Gresit,beneficile sunt sunt la fel pentru amandoi, asta depinde si de persoana.Deci daca ai face sex cu o persoane care are valori ca mine, e normal ca si tu vei fi beneficiara, pentru ca inloc sa creezi ceva aiurea, creezi ceva frumos.Si eu, daca as face sex cu o fata tot as putea sentimente, si daca ea vrea sa mergem mai profund in relatie super.Dar nu mi se pare normal sa ramai virgin doar ca sa astepti acea persoana care nu va veni niciodata daca nu faci nimic.Eu asta consider, iar beneficile de care vorbesti nu sunt in totalitate adevarate, pentru ca eu tind sa evoluez si fac orice sa devin o versiune mai buna a mea, sunt putini oameni care sunt asa.Si asta te-ar ajuta pe tine,pe langa asta eu sustin foarte mult oamenii,deci primesti si sustinere sau ascultare,daca cumva ai avea nevoie de asa ceva.E greu sa ai oameni care chiar vor sa investeasca in tine, deci ce spui tu nu e adevarat ( si din punct de vedere logic si din punct de vedere emotional) Inteleg punctul tau de vedere, si da poti sa nu fi de acord cu mine, desi daca tu de exemplu ai decide sa iesim sa ne cunostem, e clar ca o sa beneficiezi fiindca eu ca persoane am niste valori bune si intentii bune.Si daca as face sex cu o fata sau sa zicem chiar cu tine, tot as incerca sa iti ofer ceva fara sa ma astept la ceva in schimb.M-as concentra pe ce iti pot oferii tie decat pe ce imi oferi tu. Pricepi? laughing sper

| DarthRevan explică (pentru Dorotheea21):

Eu nu am o fata de genul cu care as face asta, era doar un exemplu big grin...ma rog.Eu inca sunt virgin deci da "laughing)) nu o sa fac nici eu sex cu oricine eu doar voiam sa pun intrebarea sa vad perspectivele.Fiindca orice as face intuitia mea vrea sa satisfaca o fata si sa-i ofer cat mai multa intelegere neconditionata...

| DarthRevan explică (pentru Dorotheea21):

Pentru cine vrea sa vorbeasca si are sufcienta incredere in el/ea, sa vorbeasca in jur de o ora pe skype. Asta e skype-ul meu

live:frincu_Darius
copiati tot id-ul inclusvi cu live si cele :, Mersi!

| DarthRevan explică (pentru Dorotheea21):

Si daca mai cunoste sansele de a face poate chiar dragoste cresc, fiindca sunt putini oameni care sunt ca mine, fiindca imi arat unicitatea, si eu pe asta ma bazez, am incredere si ma cunosc destul de bine comparativ cu altii.Fiindca am o situatie in care am posibilitatea de a ma dezvolta mai mult ca restul din punct de vedere evolutionar. Daca o fata m-ar cunoste cu adevarat, cred ca 8 din 10 ar vrea sa fie intr-o relatie cu mine, dar nu se chinuie fiindca nu le pasa si probabil majoritatea sunt si dezamagite de fostii sau de alti oameni.

| DarthRevan explică (pentru Dorotheea21):

Pe langa asta, sunt si genul care asculta parerea altui om, deci intotdeauna am mers pe ideea,, hai sa facem impreuna"" sau,, hai sa luam decizii impreuna " nu separat.Eu am o filozofie mai ciudata de relationare si socializare, si se aplica mai bine in alte parti decat aici fiind o tara ( care a fost comunista).Na cam asta e ideea

| DarthRevan explică (pentru Dorotheea21):

Si pe langa asta ma consider un baiat care arata destul de bine si am multa incredere in mine cand majoritatea nu au, si increderea mea poate sa iti ofere si tie o incredere mult mai puternica fiindca oamenii cu care stai te influenteaza foarte mult mental si emotional, si te pot infeluenta in a face mai mult rau pentru tine sau mai mult bine.Cam astea sunt motivele, dar fara indoiala tu no sa ma crezi, pentru ca pe internet nu ai nici un motiv de a ma crede, si probabil o sa ramai ca alte fete sceptica si o sa zici, a pai are si asta gura mare tongue laughing))

| DarthRevan explică (pentru Dorotheea21):

Ti-am dat mai multe motive de ce sa faci,, sex" cu mine, desi eu nu vreau sa te conving. Daca o simti bine, daca nu iarsi bine.Eu vreau sa vina de la sine, fiindca altfel as fi cumparat sexul cu bani fara gluma.Nu vreau sex pana la urma, fiindca daca chiar voiam asta, o facem.Intelegi? sper ca nu mai sunt confuzii laughing

| DarthRevan explică (pentru Dorotheea21):

Si ultimul motiv pe care ti-l mai dau,am scris destul de mult zic eu big grin.E faptul ca am un suflet bun, adica imi pasa de om, mai ales cand nu am pe nimeni momentan im preajma, as vrea sa traiesc o viata plina de lucruri, sa fac ca fiecare moment sa conteze si fiecare secunda si respiratie pe care o iau sa conteze.Deci nu sunt ignorant, sunt si egoist dar sunt si altruist.Deci prin urmare sunt si pasator. Gata cred ca deja am vorbit prea mult despre ce ai zis tu, recunosc ca mi-ai atins o goarda sensibila de asta am si scris mult...

| DarthRevan explică (pentru DarthRevan):

Coarda sensibila*

| Dorotheea21 a răspuns (pentru DarthRevan):

Apreciez ca mi-ai dat atatea raspunsuri. happy
Vezi ca imediat dupa mine a mai scris o virgina.
Incearca.
M-as bucura sincer sa iasa ceva frumos intre voi.batting eyelashes

| DarthRevan explică (pentru Dorotheea21):

Crede-am ca vorbesti serios cand ziceai sa fac cu tine sex laughing))) stiam eu ca e doar o gluma.Prea multe sperante mi-am facut eu si chiar nu cred ca mai exista fete seriose decat sarcastice care fac glume tot timpul si nu prea iau in serios lucrurile.Cel putin eu asta am trait.

| DarthRevan explică (pentru Dorotheea21):

Stai,de unde sti ca ea e fata, si e virgina? huh Dorotheea21 ce vrei sa spui big grin

| DarthRevan explică (pentru Dorotheea21):

Nu o sa am sanse, stai calma.Sansele de a fi virgin si la 30 de ani cresc, singura metoda de a ma dezvirgina e prin a da bani la anumite fete.Si da as da destul de mult daca chiar as vrea sa o fac, sa zicem cam maxim peste 5000 de euro laughing).Dar oricum nu conteaza, inca sunt virgin si o sa raman o lunga perioada de timp, iar fetele probabil ca o sa ma respinga destul de mult, asa cum multe m-au respins.Asta e, accept realitatea asa cum e ea, cand o sa fie, o sa fie. Daca nu virgin pe viata o sa raman, dar macar am incercat sa fac ceva.

| DarthRevan explică (pentru Dorotheea21):

Crede-ma cred ca o sa ajung candva unde nici sex nu o sa imi mai doresc, fiindca e prea multa bataie de cap.Si nici o vorba sau nici o fata cred ca nu mai are cum sa ma faca sa ma simt bine, deja vine 2017, au trecut 18 ani jumate, nimic.Si deja e prea tarziu sa mai ma gandesc ca se poate intampla.

| DarthRevan explică (pentru Dorotheea21):

Oricum,sunt realist si am vorbit cu multe fete, care intr-un seamana cu tine si cu sarcasmul pe care l-ai folosit.Interesant fiindca mai facut sensibil, deci da laughing dar asta e.Eu vad realitatea, si realitatea e ca fetele si in general oamenii sunt ingoranti si nu vor sa te inteleaga cu adevarat, isi vad partea lor si beneficiile lor.Asa cum tu mai intrebat tie ce ti-ar iesi sa faci sex cu mine, si evident nu ai face niciodata sex cu mine, ma indoiesc.E imposibil sa se intample asa ceva oricum.Si cand zic asta sunt 100% sigur, e imposibil ca o fata sa vina si sa zica hai sa facem sex, poate pe 5000 de euro dar asa, ma indoiesc. Oricat de bun as fi eu ca baiat, degeaba...

| UnderPressure a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ai gasit o jucarie noua?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru UnderPressure):

Am fost doar draguta cu el. Tipul are 18 ani si m-a intrebat de trei ori cati ani am.
E si greu, ca ma numesc Dorotheea2111! big grin
Cu tine nu m-am jucat, am baut o cafea in amintirea lui 2012, Unirii. Cati crezi ca se lauda cu asta? Este problema ta ca ai cazut, pana iti trece, faci ce vreau eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate doar aventuri... Dar cum am mai văzut mai jos. Nu se poate fara ca unul dintre ei sa nu se atasaze emoțional... Eu chiar nu as putea sa fac ceva fara sa simt ceva pentru o anumită persoana

| CatalinVictor1985 a răspuns:

E buna si asta atata timp cat fiecare face treaba si nu se pacalesc unu pe altul. Asa merg lucrurile si in Romania in foarte multe locuri si merg destul de bine. Iar la faza cu sexul e la intelegere sau la modul ca daca nu te culci cu mine cauta-ti alta slujba si automat devine prietenie din interes acolo unde se acccepta acest lucru. In rest oamenii pot face sex la mica intelegere si fara sa-si creeze obligatii, gelozii etc intre cupluri. Fac sex si nu leaga relatiile e si asta un lucru bun sa nu mai fie bataie de cap

| AdelaElena88 a răspuns:

Eu nu personal nu as putea. Nu prea cred ca exista fericire in astfel de relatii, mereu va fi unul care sa se ataseze si sa puna suflet, si de obicei se va lasa cu ceva drama ( sau se pot indragosti si pot forma un cuplu, desi am senzatia ca asta se intampla numai in filme laughing) Mi-ar fi greu sa ma implic in asa ceva doar trupeste, pur si simplu nu pot sa concep asta.

| DarthRevan explică (pentru AdelaElena88):

Adela,cam greu cu relatiile din viata asta.Stiu ca si eu imi tot faceam filme in cap si na, sperantele sunt dar tot degeaba.Nu am avut cu cine si nici nu stiu daca o sa am cu cine forma o relatie de genul asta.Asa a face sex e si sanatos si ceva normal, dar na.Parerea mea e, ca nu ar trebui sa stea toti virgini laughing) pana cand gasesti pe cineva, ca oricum asta e o minciuna.Nu e neaparat sa iti gasesti partenerul, sunt oameni singuri si am gasit destui laughing Deci de ce sa nu faci sex? cand poate la un moment dat nu o sa mai poti face asta niciodata big grin intelegi? e o experienta si daca nu o vei face cu nimeni eu zic ca e trist.

| AdelaElena88 a răspuns (pentru DarthRevan):

De acord cu tine, o relatie nu e usoara. Nu mi se pare deloc trist daca nu faci sex, ma rog, probabil gandim diferit din acest punct de vedere. Mi se pare trist sa faci sex cu cine nimeresti doar de a face, nu pentru ca ai si sentimente pentru o persoana. Inteleg firea sexuala a omului, insa nu inteleg de ce o absolutizam asa de mult. Sexul nu e singura modalitate de conexiune intre oameni, eu sunt mai conservatoare de fel si incerc sa privesc lucrurile mult mai in profunzime.

| DarthRevan explică (pentru AdelaElena88):

Eu cred ca doar Europa de est e asa conservatoare, sau traditionala.Fiindca privim sexul ca ceva taboo, ceva ciudat ce nu putem discuta.In alte tari unde lumea e mult mai deschisa se vorbeste si se face mult mai mult sex ca aici.Si sunt sigur de asta! Sexul e o experienta de care omul sau corpul are nevoie de a evolua intr-un fel.

| DarthRevan explică (pentru AdelaElena88):

Pentru ca exista posibilitatea de a nu gasi acea persoana, si ce? nu faci toata viata sex? Eu inteleg ce spui tu cu iubirea, si eu simt asta intuitiv vreau sa iubesc o fata si doar una.Desi degeaba, nu am gasit nimic si am 18 ani, incurand fac 19, dupa peste cativa ani ajung la 25 unde toti au facut aproape sex si eu raman asa nexperimentat.Si sexul e cel mai firesc lucru, religia si traditia sunt singurele motive care ne opresc sa facem sex.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AdelaElena88):

Initial, raspunsul meu (premiat), ti-a fost destinat, doar cu scopul de a-ti largi orizontul informational, fiindca asa ceva este util si binevenit la varsta voastra. happy

| DarthRevan explică (pentru corbulalbrosu):

De acord, desi vad ca cel putin fetele nu sunt de acord cu asta datorita indoctrinarii religioase si a culturii happy

| DarthRevan explică (pentru corbulalbrosu):

Scuze,nu toate fetele, doar anumite fete, sau mai multe fete nu vor sa faca asta datorita indoctrinarii.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AdelaElena88):

Prieteniile cu/fara beneficii precum si Swing-ul nu sunt practicate de catre adolescenti sau tineri decat in foarte rare cazuri. Pentru a intelege filozofia unor astfel de relatii noncomformiste, libertine dar mai ales considerate "taboo" intr-o societate mult prea credincioasa ca si cea din tara noastra, acceseaza si citeste urmatorul articol :) : http://www.bzi.ro/......lui-197044