| ramonna a întrebat:

Prietenul meu a incercat sa se omoare pentru fosta lui prietena! Sunt cu el de o luna si as vrea sa am o relatie serioasa cu el, dar m-am interesat de trecutul lui si am inteles ca a incercat sa se omoare pentru fosta, o iubea foarte mult, a avut o relatie de 3 luni cu ea (dar el o iubea de mult, de cand era mic) pentru el era deja o obsesie fata aia, in ultima vreme zicea la toata lumea ca el inca mai este cu ea, ca inca nu s-au despartit si de fapt ei nici nu mai erau impreuna, era suparat, bea in fiecare seara si a vrut sa se omoare pentru ea.
Acum este cu mine, eu il iubesc mult si el cred ca ma iubeste dar il vad trist... si vreau sa va spun ca bea in fiecare seara cu prietenii lui, tot timpul cand il sun sa vad ce face este baut. Ce sa fac cu el? oare face asa din cauza fostei lui prietene? Credeti ca pentru mine nu simte nimic? suntem inca la inceput poate cu timpul se va schimba totul.

12 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, probabil a suferit foarte mult si are si el nevoie de timp... daca il iubesti, fi alaturi de el, ofera-i iubire si fi intelegatoare cu el, arata-i ca il iubesti, fi tandra cu el, vb.frumos cu el, asa cu timpul va reusi sa uite complet de acea fata si va ajunge sa te iubeasca pe tine cu adevarat.
Poate bea din cauza ei sau poate e un viciu si nu ii face deloc bine; discuta cu el si spune-i ca ii vrei binele si ca ti-ai dori sa nu mai bea chiar in fiecare seara cu prietenii lui ca bautura ii face rau;
Are nevoie de afectiune si sustinere, fa-l sa se simta iubit si implinit, fa-l fericit!
Cu timpul sigur te va iubi daca va gasi la tine ceea ce are nevoie.
E o chestiune de timp, timpul vindeca toate ranile, e greu sa suferi din iubire si doar sa iubeasca din nou il va ajuta sa uite pe fosta. POate simte ceva si pentru. tine din moment ce e cu tine, ar trebui sa va vedeti mai des, propune-i sa va vedeti in loc sa mearga la baut si faceti diferite activitati impreuna, sunteti abia la inceput dar poate sa ajunga sa puna suflet la tine la fel cum a pus la cealalta sau chiar mai mult, totul depinde de tine, dar si de el...

| Vizitiul a răspuns:

Implica-te mai mult in ceea ce priveste relatia voastra, fa-l sa se simta iubit, trateaza-l cu afectivitate.
Cu timpul o sa treaca peste aceasta perioada funesta, important sa fi langa el si sa-l sustii, chiar are nevoie.

| CevaNormal a răspuns:

Foarte corect spune @Dede, incearca sa faci tu din el om, daca el nu vrea, incearca sa fii unica sa alinare sufleteasca si nu bautura, ai grija, baftawinking

identitate
| identitate a răspuns:

Alta ocupatie nu ai?! Asta nu o sa se bucure niciodata ca esti langa el, doar o sa te urasca pentru ca nu esti aia!winkingE cu tine si spune ca e inca cu cealalta, tu nu esti nimic pentru el! Ce dovada mai buna decat asta astepti?!
Iar daca te vrea pe langa el, e pentru ca ii e mai bine cu tine decat singur si, in plus, are cui sa-i faca viata asa cum e a lui:Un calvar!
Daca e ceva de scurta durata, mai merge, desi nu e indicat. Dar la ceva de lunga durata nici sa nu te gandesti!winking
Daca vrei sa-l ajuti, recomanda-i un psiholog.Ma indoiesc insa ca va accepta, prefera bautura.
Ce vrei, sa fii carne de tun pentru el?! Ia distanta! Nu sufera din iubire ci din obsesie. Daca o iubea, intelegea ca ea isi doreste pe altcineva si/sau altceva.Chiar crezi ca se comporta asa pentru ca a iubit-o mult si ca o sa te iubeasca si pe tine la fel de mult?! La fel de mult ai toate sansele, numai ca "mult" in cazul de fata inseamna ABSOLUT DELOC!
E chiar mai rau decat deloc, e contrariul iubirii!
Fata aia s-a prins dupa 3 luni despre ce "iubire" e vorba. Tu ar trebui sa te prinzi mai repede, daca nu poti singura asculta-i si pe altii...

| anonimaa a răspuns:

Fosta lui iubita este responsabila de starea lui sau poate are alte probleme de care nu sti... uite parerea mea este ca el nu prea are nevoie de tine adica ii este indiferent daca sunteti impreuna sau nu caci tot sufera dupa fosta...mai bine desparte-te de el adica nu cred ca are niste sentimente pentru tine thinking (fundita?)

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Este dureros si pentru el insa nici tie nu iti e bine vazand ca sufera dupa unawinking si cred ca exista o mica gelozie.Insa daca tii la el lupta si incearca sa il aduci p drumul cel bun

| 16.laura.16 a răspuns:

Nu pot sa cred ca toate sfaturile de aici au la baza ideea ca saracul sufera.
,, si vreau sa va spun ca bea in fiecare seara cu prietenii lui, tot timpul cand il sun sa vad ce face este baut,, asa baiat vrei tu, care bea si atat?!
Si pe langa asta, vrei un baiat care nu-ti impartaseste iubirea? E clar ca e obsedat de ea si in plus nu are puterea sa recunoasca sfarsitul unei relatii. Iar partea cu taiatul, iarta-ma dar nu e altceva decat o dovada de imaturitate!

| candycarrie a răspuns:

Eu zic sincer sa il cam lasi...chestiile astea te pun intr'o lumina ftft proasta, si nu neaparat fata de altii, ci fata de tine.stiu cum este, si eu am trecut prin asta si o sa te saturi, o sa ajungi sa il urasti.eu zic sa pui capat pana isi revine, ca nu ai ce sa faci asa cu el.ai sanse slabe sa il faci sa isi revina, plus ca daca e dat sa fiti impreuna, pana la urma tot veti fi.nu stiu daca te iubeste, poate tine la tine sau ii place compania ta, dar amandoua stim ca tu vrei sa fi iubita la fel cum iubesti...succes :*

| ELD a răspuns:

Pfstraight faceprobabil l-a deranjat despartirea de fata aia...incearca`l sa-l iei cu tine undeva unde sa uite de trecut si fa`l sa zambeasca...incearca sa-i stergi pentru moment obsesia, fa`l sa se simta fericit langa tine.

| LauraSpataru a răspuns:

Daca era vorba doar despre faptul ca bea (desi NU este normal), te-as fi sfatuit sa il ajuti, sa ii fi alaturi si va fi suficient (desi nimeni nu iti poate garanta asta). Dar, tinand cont de faptul ca a vrut sa se omoare, el trebuie sa mearga sa caute ajutor specializat, la psiholog sau chiar psihiatru. Incearca sa il convingi sa faca acest pas, este cel mai bun lucru pe care il poti face pentru el in acest moment.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut o relatie la DISTANTA si am pus capac pentru ca fata aia din romania era culmea itradevar i-am zis sa termin pentru ca santem departe si nu are rost sa continuam asa tot dadea beep la 3 luni am schimbat numarul sa ma lase impace una alta si uite accum am ajuns si eu la fel ca iubitu tau sa beau in weekend trist sufar intruna nu mai am sentimente deloc ca si cum nas avea viata asta e acum am decis sa fiu burlac pe viata nu se merita sa ai un iubit/a ca mint intruna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tragei o partida buna de sex