| CristinaLazar858 a întrebat:

Buna tuturor. Eu si prietenul meu de-am despartit in urma cu 4 luni dupa o relatie de aproape 5 ani, iar la anul aveam de gand sa ne casatorim civil, dar el m-a inselat cu o prietena de a mea cu care este intr-o relatie de 2 luni, eu fiind singura. Desi suntem din acelasi oras si studenti amandoi in acelasi oras nu avem contact unul cu altul. Ne-am blocat pe facebook, iar eu mi-am schimbat numarul de telefon. In ultima perioada ma suna prieteni sa imi spuna ca el posteaza pe profilul sau tot felul de linquri si melodii cu subinteles la adresa mea, chiar luna trecuta a fost ziua mea de nastere si cineva din familia mea a postat o fotrografie cu mine pe facebook cand suflam in lumnarile din tort, iar el a distribuit fotogrfia aceasta pe profilul lui de facebook. Cand am intrat in vacanta de iarna si am venit acasa vine tot timpul pe la mine prin cartier si da ture cu masina in speranta ca ma va vedea. Tin sa mentionez ca noi cand ne-am despartit nu am avut o ultima discutie. Am incercat sa raman amica cu el, dar tot ce vorbeam noi se ducea si ii spunea fostei mele prietene cu care are acuma o relatie. Am incercat si sa am o ultima discutie cu el la telefon sau prin mesaje, pana sa imi schimb numarul de telefon, dar fosta mea prietena cu care arre o relatie acuma este exagerat de posesiva si ea era cea care imi raspundea la mesajele trimise de mine. As vrea sa inteleg atitudinea aceasta a lui si de ce se comporta asa. Ma vrea inapoi sau vrea doar sa ma atace ca sa imi faca rau? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Danysan a răspuns:

Am citit si probabil ca esti o Persoana Majora, deoarece aici cam toti sunt Pustani cu probleme de Dragoste Minore sau leagate de Prima Intanire.O sa iti raspund detaliat si Sper sa realizezi ca lucrurile stau altfel. Sunt baiat si Crede-ma ca dupa 5 Ani de Relatie mai ales daca fata pe care o Iubesc ar fi acceptat sa se Casatoreasca cu mine as fi incercat sa fiu cat mai dulce posibil doarece pana la urma e ceva destul de Important si serios.E foarte Important si Baiatu dar si caractreul lui.Degeaba il Iubesti si accepti sa te casatoresti cu le daca el e fustangiu, dar vad ca tu nu aduci vb de asta si atunci lucrurile stau diferit. Dupa 5 Ani de Relatie va cunoasteti Prefect dar nu poti spune ca nu te poate insela. Barbatu e greu sa ramana fidel chiar daca Iubeste, si oricat ar incerca el e foarte dificil sa se abtina.Baiatu Te Iubeste si Te-a Iubit se vede, dar se pare ca Prietena ta v-a disturs pe amadoi.Cred ca te-a inselat tot printr-un tertip al ei. Daca baiatu e luat la bord si fata se urca pe el oricat si-ar Iubii Iubita tot o sa i-o traga lua aia, practic atunci nu mai gandeste logic.Se spune ca Oricine merita o Sansa daca Il Iubesti. Aici e vb de Viitoru vostru.Pai tu si cu el aveti atatea in comun pe cand actuala ce poate sa aiba cu el? A nopti de F*** si atat, ceea ce nu inseamna nimic cand vine vb de Sentimente si Dragoste.Probabil ca in interior e distrus dar nu are ce a faca pentru ca e Vinovat, dar cum spuneam merita o Sansa. Daca e prima oara cand o face se intelege. Gandeste-te la cum a fost pana la acel moment si daca a fost Exemplar cu tine si te-a facut fericita atunci poti sa te gandesti Bine la ce vei face.la un moment dat o sa intre intr-o Depresie si nici tu nu o sa fi departe pentru ca te gandesti la cum a fost.Zi de zi sa iti vezi Iubita sa te Trezesti langa ea, sa te gandesti la clipele frumoase si Momentele Unice care au fost intre voi.Acum spui ca nu a-ti vb despre asta dar eu spun ca e foarte Indicat sa o faci.Asculta-l cu atentie, vezi ce are de zis.Deoarece chiar daca inseli pot fi multe exceptii cand vine vb de asta. Poate ca si amica ta a bagat strambe despre tine ceea ce l-a determinat sa cedeze si sa se culce cu ea (daca a facut asta ). Intelege ca numai un Prost poate sa isi insele Iubita in Mod constitent cand stie ca ii va fi Sotie.Nu se intelge logic o gandire rationala cand vb despre asta.Ori e tampit ori era luat la bord grav si s-a culcat cu aia.Te vrea inapoi, clar dar probabil ca ii e rusine si nu stie cum sa vb cu tine. Poti sa compari 5 Ani cu 3 Luni de Relatie, nu prea cred.Eu iti dau un Sfat :Stiu ca e greu si poate ca ai niste principii peste care nu poti sa treci dar macar vb cu el -Vezi de ce a facut asta, Poate e genu care poate fi Influentat, sau a facut asta intr-un moment de nebunie.Sunt femei Casatorite care mai accorda o Sansa sotilor crede-ma.Asta sa fie abaterea lui.Eu spun sa vb cu el undeva dar la modu cel mai serios posibil big grinaca o mai faci odata sa nici nu te mai faci ca m-ai cunoscut (asta in cazu in care o sa ajunge-ti la o intelegere.E Dificil dar nu lasa o Panarama (pentru ca asa se poate numi o fata care distruge o Relatie ca a voastra )sa va distruga Viitoru. Daca vb cu el aminteste-i de clipele Frumoase si sigur ii vor da lacrimile pentru ca pana la urma are Inima si inca Te Iubeste.

| CristinaLazar858 explică (pentru Danysan):

Sa stii ca am incercat sa vorbesc cu el, sa-i amintesc momentele frumoase, dar fara nici un rezultat. Nu ma asculta. Din cate am aflat el se insoara in Mai cu fata asta cu care m-a inselat!

13 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

De zece ori am intrat la intrebarea ta si de zece ori am iesit...ce bine ar fi fost daca te desparteai de el acum trei ani...
Fotografia de la avatar mi-a amintit de tine si am intrat sa-ti vad profilul,nu-mi erai complet necunoscuta!
Trist este ca daca atunci ai fi aruncat doar doi ani din viata,acum a trebuit sa arunci cinci,e ingrozitor!
Si,desi n-o sa-l uiti niciodata,nici macar nu ar trebui sa te intereseze din ce motiv face toate lucrurile astea!
Te-a inselat mai tot timpul pe care l-ati petrecut impreuna,draga mea,pana cand,obisnuit ca tu esti naiva,ai incredere si te poate duce de nas cum vrea,s-a intrecut pe el insusi si s-a incurcat-coincidenta- cu "prietena" ta!
Si vreau sa-ti spun ca esti o mare norocoasa ca lucrurile au luat o asemenea intorsatura, ce te faceai daca va si casatoreati si mai aveati si copii?!?
Tot raul este spre bine si coincidenta asta ti-a salvat viata!
Acum, indiferent ce face, uita-l complet, lupta sa te dezintoxici de acesti 5 ani pierduti!
Rau nu cred ca vrea sa-ti faca, dar cu aceasta fosta prietena a ta nu cred c-o duce prea bine, fata il tine sub papuc complet, pentru ca stie cam ce poama este.Si el,te-ar cam vrea inapoi,pentru ca tu ii ofereai libertatea sa te insele in voie si-l mai si iubeai pe deasupra!
Dar,cum am spus,in tot raul e si un bine,viata ta a devenit respirabila,acum daca te linistesti, sunt sigura ca vei sufla si in iaurt, pentru ca norocul mai e si cum si-l face omul!
Sa ai grija de tine si pe acest fost care nu te-a meritat sa-l scoti complet din viata ta.
Iar timpul, devenit aliatul tau, iti va indrepta pasii in directia cea mai buna!
happy

| Danysan a răspuns (pentru greece12):

Imi face placere sa citesc raspunsurile tale dar totusi crezi ca nu ar merita o Sansa daca inca o Iubeste si tine la ea? Stiu Baieti care odata ce au primit o Sansa, au devenit niste Barbati etalon. Dupa ce relizezi ce pierzi poti sa iti formezi o gandire Matura.

| greece12 a răspuns (pentru Danysan):

Intra pe profilul fetei si urmareste-i intrebarile...vei intelege singur langa cine a stat ea timp de cinci ani, altfel nu m-as fi exprimat cum am facut-o.
Si proaspat eliberatii din puscarie au dreptul la o a doua sansa, ai incercat sa afli cati profita de ea si intra pe drumul drept?
In afara de asta, el este impreuna cu cea cu care a inselat-o....eu nu vad nici o urma de iubire aici, iar despre maturitate nici nu poate fi vorba!
Stiu si eu barbati care au inselat si prinsi, n-au mai calcat stramb niciodata, dar in cazul de fata avem de a face cu un inselator in serie, profesionist!

| wildthing a răspuns:

O sa presupun ca tu esti fata aia absolut adorabila din poza. Daca e asa, evident ca te vrea inapoi, evident ca si-a dat seama cat de mare dobitoc a fost cand te-a inselat si parasit pentru cealalta. Dar mie tot nu-mi vine sa cred, cum dracului sa paraseasca cineva o asemenea fata? Cine e el, Fat Frumos? Cine e aia, vreo Ileana Cosanzeana? Daca ai pus intrebarea asta aici, e clar ca inca il mai iubesti...iar eu iti zic sa faci abstractie de sentimentele tale si sa incerci sa il uiti, pentru ca daca a fost ticalos o data, va fi cu certitudine si a doua oara. Nu-l ierta, pentru ce vei avea doar de suferit.

| buzeduulci a răspuns (pentru wildthing):

Ea e. happy

| wildthing a răspuns (pentru buzeduulci):

Cum spuneam, un dobitoc. Unii s-ar considera privilegiati doar daca ar saruta macar o data in viata o asememenea fata, iar el o paraseste. happy

| neutrino a răspuns:

Comportamentul lui este de a unui adolescent total imatur, si nu numai, ce nu poate avea legatura ca comportamentul unui tanar care doreste sa se casatoreasca. Probabil ca s-a speriat de ideea de a avea o nevasta. A fi student nu este acelasi lucru de a fi si matur, multi iti traiesc studentia intr-un mod pe care-l stii cu siguranta. Ia-ti gandul ca vei reusi sa-ti cladesti un viitor fericit alaturi de el.

| Exilee a răspuns:

De ce? Gelozie, s-a plictisit de actuala probabil happy

| MoxiMonny a răspuns:

E foarte ciuda, nu stiu ce să zic. Cel ai bine discuti cu el face to face.

| Yay000 a răspuns:

Cel mai bine ar fi să il laşi să-şi vadă de viaţa lui şi să nu-i dai atenţie.Probabil că incă mai ţii la el, dar asta trebuie să ştii doar tu şi să incerci să treci peste.Totuşi,după o relaţie de 5 ani, gestul pe care l-a făcut nu este de iertat.Nici o femeie nu trebuie inşelată şi mai mult de atât nici o femeie nu ar trebui să ierte astfel de lucruri big grin.

| Oviduuu a răspuns:

Daca se comporta asa inseamna ca nu stie ce vrea de la viata...incearca sa vorbesti si tu cu el, sa faci tot posibilul sa vb doar tu cu el fata in fata fara sa stie actuala lui prietena.si sa il intrebi direct ce vrea el de fapt ori sa te recastige inapoi ori sa isi bata joc incercand sa te faca geloasa.

| RobyMoki a răspuns:

Dupa cate ai zis a fost destul, in conluzie, baiatul te mai iubeste dar a avut nevoie de o pauza, daca va impacati ai grija ca-i periculos un caracter ca al lui!