| Cristina788 a întrebat:

Sunt geloasa pe fosta lui prietena! Mi-am facut un nou iubit de curand, avem o relatie serioasa dar ma deranjeaza fosta lui prietena cu care si-a pierdut el virginitateasi, si care a iubit-o mult... o urasc pe aceea fata cateodata spun ca mai bine nu exista. Sunt prea geloasa, tot timpul ma gandesc la ce au facut ei si ce or fi facut impreuna, sunt obsedata, nu suport deloc sa aud de trecutul lui. Cum pot scapa de aceasta obsesie, sau de aceasta gelozie?
El de cand este cu mine a uitat-o pe fosta lui prietena, si chiar ma iubeste, dar eu nu ma simt bine in aceasta relatie din cauza fostei lui cu care si-a pierdut virginitatea, si l-a ranit, l-a inselat si i-a facut mult rau. Cum scap de aceasta obsesie?

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O sacapi cand ai sa incepi sa te indragostesti de el. Dragostea nu ti-ar permite sa urasti pe cineva din trecutul lui sau sa-i negi o experienta din trecut. Daca vei reusi sa treci peste egoism si egocentrism si sa-ti iubesti partenerul, lucrurile se vor normaliza. Sigur, toata lumea are o strangere de inima la gandul fostei, dar respectul fata de partenr ne obliga sa o acceptam asa cum e, fara resentimente, ura sau gelozie.

| monyk a răspuns:

Buna, daca vrei, poti.Iti trebuie vointa.Mai bine bucura-te de relatia care o ai cu prietenul tau si lasa trecutul in spate, ce a fost, a fost...prezentul e cel care conteaza!
Nu lasa ca acea fosta prietena a prietenului tau sa iti strice relatia si sa te umbreasca.
Nu te mai gandi la ea, daca a iubit-o...asta e, fiecare persoana are un trecut, poate o iubire care a fost dar a trecut.
Acum tu esti cu el, pur si simplu scoate-o din mintea ta si traieste fiecare clipa impreuna cu prietenul tau, lasa gelozia ca nu duce la nimic bun.
Nu trebuie sa o urasti pe acea fata ca tie practic nu ti-a facut nimic, ce a fost intre ei, doar ei stiu care e de fapt adevarul.
Ce ar fi acum fiecare sa se gandeasca la vechiile relatii ale partenerului? Nu e ok ceea ce faci; si prietenul meu a avut destule prietene, ca doar nu era sa fiu eu prima din viata lui, mai ales ca avea 20 de ani cand ne-am bagathee hee.
Dar, eu m-am gandit ca nu are rost sa ma gandesc la fostele lui prietene, atata timp cat e cu mine, pe mine ma iubeste, cu mine se intalneste, iar celelalte sunt in trecut.

| anonimaa a răspuns:

Ma tu ai ghinionul de a fi urmatoarea iubita dupa cea cu care si-a pierdut virginitatea si asta e foarte greu caci exista obessii cum ai si tu... din pacate nu ai ce sa faci decat sa incerci sa te iei dupa vorba: lasa trecutul in trecut sigh daca el a uitat-o asta e minunat. era mult mai nasol daca el n-o uita si chiar ii simtea lipsa sau o vedea in tine in acest caz bucura-te ca ai un iubit minunat si las-o pe fata aia sa se duca dracu tu traieste clipa si profita de cat ai acest gagic (fundita?)

| irina20 a răspuns:

Daca el te iubeste pe tina, acum, si e cu tine si n-o mai vrea, de ce sa te simti asa?

"Nu te intreba daca sunt prima iubire, ultima iubire sau unica iubire din viata ta. Daca eu te iubesc acum, ce mai conteaza restul? Bucura-te de ceea ce ai, nu te gandi la ceea ce ai putea avea… Pentru ca in felul asta nu vei fi niciodata fericit…"

| *Lyttle.me* a răspuns:

Dar ce-a fost, a fost. Nu mai e, deci numai exista. Daca acea fata nici nu se baga intre voi, nu ai de ce sa mai fi geloasa. Cu atat mai mult daca el nici nu se mai gandeste la ea si a uitat-o totul este perfect. Nu ai de ce sa iti faci probleme mai ales ca ai zis ca te si iubeste. Iubeste-l si tu si fa-l sa simta ca numai are de ce sa se mai gandeasca la acea fata, pentru ca te are pe tine! happyCompleteaza-l intr-un fel.

Mult noroc! >big grin

| steluta_7203 a răspuns:

Spui ca aveti o relatie serioasa si ca a uitato pe fosta lui. Cred ca astai cel mai important. Si fii sigura ca daca ea la inselat si la facut sa sufere nu cred ca va mai fi ceva intre ei si atit. Dar un lucru nu este corect(faptul ca o urasti pe aceea fata). Ceia ce a fost intre ei a fost pe tine asta nu trebuie sa te intereseze. Tot ce trebuie sa te intereseze aum este cum sa-l faci fericit si atunci nu-ti va da nici un motiv de gelozie.

BAFFTA.

| angel_6687 a răspuns:

Exact in acceasi situatie sunt si eu...ca sa imi dau seama ca accea persoana nu mai inseamna nimic pentru el i-am cerut sa pastreze o oarecare distanta de ea si a acceptat, si gandeste-te doar ca daca mai simtea ceva pentru ea nuami era cu tine si era cu ea:*

| Alina_5575 a răspuns:

Cu gelozia nu faci nimicwinking

Si eu am un prieten si fosta lui ma suna non-stop cu nr privat pe el la fel, tu cum crezi ca reactionez eu laughing
Degeaba esti geloasa, acela i-a fost trecutul lui tu nai ce sa schimbi n-ai cum singurele lucruri ce le poti face este sa ai incredere in el si sa o tratezi cu indiferenta pe acea ffosta prietena

| bonhiboana a răspuns:

El mai pastreaza legatura cu ea? daca da, atunci nu poti sa treci peste gelozie. roga`l sa inceteze legatura cu ea pentru ca daca nu, vei trai un adevarat cosmar. Pe mine si acum dupa un an si 8 luni ma bantuie imaginea fostei lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact aceeasi obsesie o amsi eu...crying si ma doare chiar si atunci cand imi spune ca nu ii pasa de "ea" pentru ca pentru el conteaza doar prezentul... dar eu imi imaginez alte tampenii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te ca in felul asta iti faci rau tie, dar si lui...relatiei voastre... gandeste-te ca in felul acesta mai mult il indepartezi.las-o p aia in lumea ei si arata-i ca tu esti diferita, ca tu esti tu si ca nu vei face niciodata ce a facut ea happy

eu.asta fachappy

succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un psiholog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai gandii... la ea. ca te iubeste mai mult ca pe ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu...imi tot spune ca a uitat-o, ca ma iubeste, dar nu pot sa-l cred, ori de cate ori se intampla ceva am impresia ca se gandeste la ea si imi ies din fire. E foarte aiurea senzatia asta de neliniste. sper ca vei lua decizia corecta:*