| mberleal354 a întrebat:

Prietenul meu este fff gelos
Eu il iubesc foarte mult si el ma iubeste la fel de mult
Eu am 17ani si el are 24
Nu i dau deloc motive de gelozie si in primul rand el a fost primul bărbat din viata mea si ultimul bineînțeles
dar când ma cheamă prietena mea la un suc sau ceva nu ma lasa sa merg
Vrea sa merg doar cu el
săptămâna trecută am avut un proiect de facut cu un coleg si datorită geloziei lui nu am reusit sa il da. Când se enervează da cu pumni în perete sparge chesti prin casa oare cu timpul O sa dea si in mine?
Va rog dati-mi niste sfaturi
Fetelor voi ati trecut prin asta
Băieților de ce sunteti asa geloși daca stiti ca va iubim

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Baietii sunt gelosi numai in relatiile in care nu isi respecta partenra. Degeaba stie ca il iubesti, daca te considera o femeie usuratica, care nu merita respect si incredere. Este gelos fiindca te crede in stare sa il inseli. Sigur ca pumnii aia vor fi fi pentru tine in curand. Sigur ca vei fi obligata sa renunti la scoala si la viata in general. Intai vei sta doar in casa sa iti ascunzi ochii vineti si coastele rupte, apoi de frica sa nu te bata din nou, apoi te va convinge ca esti buna de nimic si meriti doar bataie si neincredere.
Sfaturi nu prea exista: daca asta iti doresti de la viata, adica sa stai inchisa in casa, batuta si, eventual, sa fii omorata in bataie la un moment dat, continua aceasta relatie. Daca nu, termin-o imediat, eventual cu ajutorul familiei si a politiei (genul asta de baieti nu renunta usor la femeile care ii accepta, fiindca ei stiu ca foarte greu vor mai gasi una care sa accepte asa ceva. Este posibil sa incerce prin toate metodele (bataie, amenintari, santaj, tenatative de sinucidere, rapiri) sa te convinga sa ramai definitiv cu el, fiindca are nevoie de cineva pe care sa gelozeasca si sa terorizeze si nu sunt prea multe doritoare.
As putea sa intreb si eu: fetelor, de ce stati cu barbati care va umilesc si va trateaza ca pe niste animale?

| Staind a răspuns (pentru Brigaela):

I-ai bagat mortul in casa...

| Brigaela a răspuns (pentru Staind):

Din pacate, i-am spus doar adevarul. Multe fete ca ea am vazut in urgenta cu coaste rupte, ochi scosi (la propriu), arse cu fierul de calcat sau cu tigara, intepate cu cuie sau burghie, batute cu catarama de la curea, stranse de gat, cu unghiile smulse, cu hematoame intracraniene, rupturi de splina sau rinichi. In 99% din cazuri problema era gelozia, majoritatea erau batute din suspiciune sau torturate ca sa marturiseasca ce au facut sau sa renunte la vreun serviciu sau la scoala. Majoritatea se intorceau la agresor, pe motiv ca le iubeste si ii pare rau. Unele chiar iti spuneau: si eu am gresit, ca am fost la liceu si in clasa avem doi baieti, dar stiam ca prietenul meu nu este de acord sa ma gasesc in aceeasi incapere cu un baiat; sau am fost la paine si nu am fost atenta ca a intrat dupa mine in magazin un vecin, stiam ca sotului meu nu ii place sa ma intalnesc cu vecini barbati, data viitoare o sa fiu mai atenta.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Brigaela):

E o placere acunsa a lor

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Brigaela):

Impecabil super spus

26 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Nu o sa te judec cu nimic, o sa-ti dau doar un sfat prietenesc si o sa-ti spun o,, povestioara''.

Eu consider ca te-ai grabit cand ai spus ultimul. Poate el, momentan, da cu pumnii in pereti ca sa nu-i dea in tine. Insa in viitor cu siguranta, o sa-ti dea si tie destui. Eu asa am trait. Tata era la fel, s-au casatorit, i-a facut mami doi copii frumosi, apoi tata (bine, el si bea, dar si cand nu e beat e la fel ) a inceput cu crizele si mai mari de gelozie. Mama daca pleaca la piata de exemplu, el o suna si ii spunea ca unde e, la barbati? Mama, daca intarzia 5 minute de la munca, isi lua bataie acasa, iar noi, daca intrazneam sa ne bagam intre ei, ne luam si noi. Asta a fost asa pe scurt. SI acum te intreb eu pe tine, chiar merita, avand in vedere ca tu esti foarte tanara, sa stai cu unul care cel mai probabil in viitor iti va aduce doar tristete, si care, iti va da pumnii si tie? Si ca iti va da tie e una, dar ti se va rupe sufletul cand v-a dat si in copii tai. O sa-ti vina sa mori cand o sa vezi ca, poate, o sa-ti bage un copil in spital. Si da, am trait asta. Daca nu se duce la un doctor specialist sa-si rezolve gelozia bolnava, eu zic sa mai recitesti de cateva ori ce ti-am scris, si sa te gandesti bine daca vrei sa traiesti haosul asta, care se pare ca oricum te deranjeaza.
Succes.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu te opri la primul baiat esti prea tanara ai viata inainte

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Tu la varsta ta ai 17 ani, de ce te ai indragostit de el? El are 24 ani, cel mai bun sfat pe care ti l au dat si ceilalti utilizatori este sa te desparti de el, este un om bolnav de gelozie, daca face scene de gelozie nefondată cand prietena ta deci o fată te invită in oraș la un suc, ăsta nu e sanatos la cap, daca invitatia venea din partea unui barbat puteai sa zici ca da e gelos, dar nici asa nu atrebuie sa reactioneze violent, acum de nervi sparge prin casă, ăsta e probabil inceputul, iar in scurt timp daca vei sta cu el te va pocnii bine, asta vrei? Sa fi batută de animalul ăla? De ce sa suporti o bestie nenorocită ca el, lasa l cu comportamentul lui de mitocan, nu i ti irosii viata cu el, gindeste te ca i ti va face un copil, asa va fi si cu el, violent. Decizia i ti apartine, tu zici ca si el te iubeste, minciuni el nu te iubeste te minte, un om care iubeste nu se poarta asa, ăsta nu are incredere in tine, te bănuieste ca il minti, chestia asta il innebuneste de nervi si gelozie neincrederea in tine, esti un copil nu meriti sa suferi alături de călău, părintii tai ce zic? il cunosc? Stiu parintii tai cum se poartă omul (nu merită sa fie numit om) cu tine? Sanatate multa ai grijă de tine. Sărut mîna.

| SG1995 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu diferența de vârstă e problema, ci faptul că tipul e bolnav psihic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La ce zici tu acolo nu seamana a gelozie ci a prostie, lipsa de respect

| RAY a răspuns:

Brigaela are dreptate,din cate am citit eu barbati gelosi isi inseala iubitele astfel ei nu pot concepe ca esti mai diferita ca el si de aici si gelozia lui, obsesia lui de a demonstra ca esti ca el si inseli si tu, relatia asta e una bazata pe lipsa increderei, violenta, el te considera o tarfa care sar culca cu toti asta e adevarul, in curand te va si bate, ai 17 ani esti tanara lasa-l in lumea lui, eu unu spun ca fara incredere nu faci nimic

http://www.scientia.ro/......arbat.html

| corbulalbrosu a răspuns:

Gelozia este cea mai crunta boala atat psihica cat si mintala, fara posibilitate de insanatosire si nici macar de ameliorare. Starea lui de irascibilitate si de enervare extrema, combinata cu instabilitate psihica paranoica se va accentua in timp si in mod sigur se va descarca/revarsa si asupra ta in cele mai dureroase si contondente forme de manifestare. Daca ai o minima judecata si capacitatea de a discerne intre normalitate si nebunie inca nu este tarziu sa scapi din infernul pe care va urma sa-l traiesti/suporti toata viata. Oricat de multa iubire vei reusi sa-i oferi va fi insuficienta si ineficienta de a vindeca nebunia patologica care ii intuneca ratiunea. Sanatate!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu am observat ca femeile in general au o placere masochista ascunsa pacat ca de tinere isi curma viata

| Fatamuntilor a răspuns:

Gelos,posesiv, nervos, violent.
Spui ca il iubesti, el te iubeste pe tine? Nu cred!
Si vad ca nici nu te respecta!
Nici macar nu sunteti casatoriti, vad ca nu te lasa sa iesi cu alte persoane! Te vezi in viitor cu asfel de.Nu esti un obiect care sa-i apartina!
Eu zic sa il parasesti pana nu e prea tarziu si sa rezisti oricarei incercari de a te impaca cu el! Si e de preferat sa mergi insotita un timp.

| SG1995 a răspuns:

Nu toți sunt așa geloși, uni sunt patologici, iar acest gen de oamenii sunt periculoși. Scapă de el cât mai poți că astfel dai de dracu.

| kandaraki a răspuns:

Daca iti doresti ca toata viata sa ai parte de asa gen de tratament, sa iti interzica sa mergi undeva, sa iti faca scene de gelozie, atunci continua cu el.
Sfatul meu e sa va despartiti, asa tip de relatie nu are succes!

| AndCat26 a răspuns:

Si ultimul?laughing esti sigura ca el va fi ultimul? La cat de posesiv spui ca este, cred ca la un moment dat te vei satura de chestii de genul si vei vrea si altceva. Lucrurile astea intr-o relatie nu duc la nimic bun. Iar daca este genul de barbat sa sparga ce.I iese in cale, viata buna nu vei duce cu el, posibil daca el se manifesta asa, sa ajunga sa dea si in tine. O relatie trebuie sa fie bazata pe incredere, daca el e atat de gelos nu cred ca are incredere in tine.

| Catalin_Andrei_1995 a răspuns:

Ce naibii stai cu un asa om, cauta naibii unu de o seama cu tine, e si diferenta mare de varsta, si face asa ca e prost

| SG1995 a răspuns (pentru Catalin_Andrei_1995):

Din nou o zic, diferența de vârstă e irelevantă, există și astfel de oamenii paranoici.

| TheSuspect a răspuns:

Te iubeste si se teme sa piarda din nou! si vrea sa te tine doar langa el... multumeste este tot de ce ai avea nevoie de o casa happy mult sucess

| RagnarLothbrok a răspuns:

E din neam prost laughing, si da cu timpul o sa ajungă să dea si in tine daca spui ca da cu pumnii in perete. Un singur lucru nu il intelege prietenul tau, posesiunea e opusul iubirii, si din ce spui tu cam incearca sa te posede ca pe un obiect.

| elia01 a răspuns:

Eu am trecut prin asta si eu zic sa spui STOP de acum. Din cate ai spus, pare o persoana violenta. Si in curand se va da si la tine daca nu il asculți. Gelozia nu e buna intr-o relatie. Mai ales sa iti impuna lucruri care sunt destul de normale. Daca e gelos inseamna ca nu are incredere in tine.

| Meseșan_Diana_1987 a răspuns:

Bună! eu lucrez la un material jurnalistic despre cuplurile de adolescenți. mă interesează de ce apar violența, gelozia, înjurăturile. Este totul anonim. Crezi că ai putea să stai de vorbă cu mine să îmi zici despre experiența ta?

| Meseșan_Diana_1987 a răspuns (pentru mberleal354):

Bună și mersi de răspuns. îmi scrii te rog pe mail ca să stablim cum stăm de vorbă? sau îmi lași un mail sau ceva unde să îți scriu eu? Mulțumesc! Diana diana_mesesan@yahoo.com

| mberleal354 explică (pentru Meseșan_Diana_1987):

Anachira222@yahoo.com

| vrajitoruvio a răspuns:

Cu siguranta ca ad, asa ca lasa-l si vino cu mine