| Alx966 a întrebat:

Pro sau contra legalizării prostituției în România?
Eu sunt pro și consider că BOR-ul ar trebui să înceteze să se mai bage în tot aiurea.

Răspuns Câştigător
| Valentina8 a răspuns:

Pro. pentru ca s-ar tine sub control bolile cu transmitere sexuala, prostituatele ar avea drepturi si beneficii precum oricare alt cetatean, pentru ca muncesc si platesc taxe si impozite, copiii celor care ofera servicii sexuale platite ar fi protejati, ar creste veniturile la stat, este posibilitatea de a diminui traficul de carne vie, si sa nu uitam ca nu sunt doar femeile cele care practica aceasta meserie dar si barbati (desigur mai putini)
Sunt o gramada de femei ce practica prostitutia, gandeste la cate dintre acestea sunt violate, sunt batute, nu primesc bani, le inregistreaza, etc. In schimb, sa fie legal, sexul ar fi protejat, ele ar fi protejate, banii i-ar primi, ar plati si taxe deci ar avea si pensie in viitor. Este optim pentru cine ori ii place sa faca aceasta meserie ori este nevoit din cauza problemelor (saracie, imposibilitatea de a urma o scoala, etc). Multe femei se prostituiesc primi ani pana isi pun niste bani de o parte si dupa platesc un curs sa aiba o "diploma"in mana si sa poate schimba locul de munca. Stii cate tinere o fac pe ascuns, ca poate nu-si pot plati facultatea? Nu-si pot plati chiria? Stii cat risca? Trebuie sa ne gandim si la altii nu doar la noi insine daca sustinem ca facem parte dintr-un stat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Valentina8):

"Sunt o gramada de femei ce practica prostitutia, gandeste la cate dintre acestea sunt violate, sunt batute, nu primesc bani, le inregistreaza, etc."
Exista o solutie foarte simpla si la indemana oricarei prostituate pentru problema asta: sa nu mai practice prostitutia.
"In schimb, sa fie legal, sexul ar fi protejat, ele ar fi protejate, banii i-ar primi, ar plati si taxe deci ar avea si pensie in viitor."
Nu le impiedica nimeni pe prostituate sa isi ia un loc de munca care le-ar putea oferi toate astea.
"Este optim pentru cine ori ii place sa faca aceasta meserie ori este nevoit din cauza problemelor (saracie, imposibilitatea de a urma o scoala, etc)."
Faptul ca prostituatei ii place sa fie prostituata nu e argument pentru legaliza ceea ce ii place ei sa faca.
Nu e nimeni nevoita sa fie prostituata.
"Multe femei se prostituiesc primi ani pana isi pun niste bani de o parte si dupa platesc un curs sa aiba o "diploma"in mana si sa poate schimba locul de munca."
Irelevant.
"Stii cate tinere o fac pe ascuns, ca poate nu-si pot plati facultatea? Nu-si pot plati chiria? Stii cat risca?"
Stii ca ne le obliga nimeni sa riste? Stii ca isi pot lua un loc de munca adevarat?

| Valentina8 a răspuns (pentru anonim_4396):

Revino cand intri in lumea reala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Valentina8):

Problema aici e ca tu nu esti capabila sa vii cu ceva care sa fie aproape de un argument. In astfel de situatii e indicat sa taci.

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

"Exista o solutie foarte simpla si la indemana oricarei prostituate pentru problema asta: sa nu mai practice prostitutia."
Da, mai ales când sunt sub controlul unui pește care le-ar putea omorâ când are el chef sau dacă prostituția e singura lor sursă de venit și cealaltă opțiune e să ajungă în stradă și să moară de foame. Ai gândit mult ce ai spus, bravo!

| Valentina8 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai terminat?laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Valentina8):

Desteapta replica. Ai gandit-o mult?

| Valentina8 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca ai terminat laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Valentina8):

"Valentina8 a evaluat răspunsul tău fiind nefolositor şi eronat."
Nu mai fii suparata, nu e vina mea ca nu poti mai mult.

| Valentina8 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughingai glume in program

| anonim_4396 a răspuns (pentru Valentina8):

Am inteles ca nu poti mai mult.
Poti sa te opresti acum.

| Valentina8 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai inteles multe la viata ta, felicitari, an nou frumos :*

| Alx966 explică (pentru anonim_4396):

Tu ai început toată cearta asta inutilă, scuze că mă bag. Dar ai o mare problemă dacă nu poți accepta că oamenii au opinii diferite privitoare la un aspect și mi se pare cea mai mare tâmpenie să încerci să-i schimbi cuiva opinia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chuckmanson):

Trebuia sa presupun ca exista oameni ca tine, pentru care e prea complicat sa inteleaga ceva atat de simplu, ca ceea ce am spus se aplica prostituatelor care sunt prostituate de bunavoie.
Prostitutia e singura ta sursa de venit numai daca nu vrei sa faci altceva. Majoritatea femeilor reusesc sa nu moara de foame in strada fara sa se prostitueze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alx966):

Nu ne-am certat.
Ca n-as putea sa accept ca oamenii au pareri diferite de ale mele e concluzia ta eronata.
Ti se pare o tampenie pentru ca nu prea gandesti.

| Alx966 explică (pentru Valentina8):

Jos pălăria pentru răspuns. happy

| Valentina8 a răspuns (pentru Alx966):

Multumesc frumos, an nou frumos!

| Alx966 explică (pentru Valentina8):

Cu plăcere, la mulți ani happy

44 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Pro sa se legalizeze.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Contra.
De ce să le dăm proxeneților acte în regulă?
Biserica face asta din motive de moralitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra pentru că am încuraja traficul de persoane.

| chuckmanson a răspuns:

Nu știu sincer. Sunt tot pentru libertatea de a face ce vrei cu corpul tău, dar realitatea e că prostituția în aproape toate situațiile este ceva total monstruos. Majoritatea prostituatelor o fac pentru că au fost racolate sau din disperare economică și sunt bătute, drogate, violate etc. frecvent. Să nu mai vorbesc că afectează în principal fetele/femeile sărace, din medii defavorizate și cele care fac parte din minorități etnice. General vorbind, bărbații care plătesc prostituate au șanse mult mai mari să fie agresori sexuali, să fie mult mai violenți atât cu femeile cât și cu alți bărbați, să comită mai multe infracțiuni etc. Plus, nu prea am văzut nicio dovadă că legalizarea prostituției ar reduce traficul de persoane.
Deci as zice contra.

| TheStrategist a răspuns:

Eu sunt contra. De ce trebuie legalizate astfel de chestii?

| Alx966 explică (pentru TheStrategist):

Că să nu mai fim ultimele găini ale Europei. Sunt multe avantaje pentru legalizarea prostituției.

1. Numărul violurilor va scădea. Dacă cei care au tendințe de genul știu că pot să dea un ban și să facă sex, probabil asta vor face.
2. Va scădea numărul proxeneților și traficul de carne vie.
3. Un mai bun control al bolilor dermato-venerice. Unde este legal, prostituatele sunt obligate să facă teste pentru depistarea acelor boli și sunt scoase din meserie dacă au ceva.
4. Mult mai mulți bani vor ajunge la bugetul de stat și la bugetele asigurărilor sociale și de sănătate. Dacă prostituatele vor avea carte de muncă, munca le va fi impozitată.
5. Nu vei mai vedea prostituate pe centură/drumuri, ci numai în bordeluri organizate și în apartamente.
6. Cei care nu sunt în stare să aibă parte de sex, nu vor mai fi condamnați la mâna dreaptă pentru restul vieții.

| TheStrategist a răspuns (pentru Alx966):

Crezi tu că va scădea numărul proxeneților?

| Alx966 explică (pentru TheStrategist):

Da. Uită-te în Germania/Elveția/Olanda.
Noi nu o legalizăm pentru că lasăm Biserica cu tâmpeniile ei să ne dicteze ce să facem și oamenii au mentalități învechite.

| TheStrategist a răspuns (pentru Alx966):

Https://rapereliefshelter.bc.ca/10-reasons-for-not-legalizing-prostitution/

Ia citește aici să vezi ce "avantaje" are.

| TheStrategist a răspuns (pentru Alx966):

"Biserica cu tâmpeniile ei" are dreptate în cazul ăsta, deși cu multe chestii spuse de biserică nici eu nu sunt de acord.

| Alx966 explică (pentru TheStrategist):

Atunci să rămânem niște înapoiați. Oare de ce toate țările dezvoltate o au legalizată și numai noi nu?

| TheStrategist a răspuns (pentru Alx966):

Din punctul ăsta de vedere nu suntem înapoiați. Ar trebui să găsim alte soluții mai bune decât țările dezvoltate pentru scăderea violurilor și a proxeneților, adică niște pedepse mult mai dure pentru cei ce fac astfel de lucruri. Desfrânarea nu trebuie încurajată.

| Alx966 explică (pentru TheStrategist):

Desfrânarea e în capul îndoctrinaților religios care mai au mentalități de Evul Mediu. La fel și cu căsătoriile LGBT.

| TheStrategist a răspuns (pentru Alx966):

Cu căsătoriile LGBT nu am nimic împotrivă. Dar cu prostituția nu sunt de acord.

| AnemonaP a răspuns (pentru Alx966):

Nu are de a face cu numărul violurilor… Violatorii din ziua de astăzi se pot duce frumos la prostituate, dar aleg sa nu faca acest lucru. Sunt disperați și nu stau sa plătească pentru asta.

| VoidEternal a răspuns (pentru TheStrategist):

L-ai citit? Cele mai noi date statistice prezentate aici sunt din 2002. Multe sunt din 99, 98. 20 de ani au trecut de atunci. happy Eu nu m-aș baza foarte tare pe articolul asta.

| TheStrategist a răspuns (pentru VoidEternal):

Sunt mai multe articole asemănătoare. Dar părerile sunt împărțite.

Răspuns utilizator avertizat
| Aureltrist a răspuns:

PRO în țările unde este legalizată pentru cei cu dezabilități ca mine sunt asistente sexuale instruite și prin casa de sănătate este decontată o oră pe lună, așa este recunoscut dreptul la sex al celor cu dezabilități, PRO