| IMC90 a întrebat:

Pro sau contra legalizarii prostitutiei si drogurilor usoare? Argumentati

(Dupa cum stiti, a fost la un moment dat o propunere chiar de la nivel inalt, deci nu este nici un fel de subiect tabu, asa incat consider ca putem purta un dialog civilizat pe tema aceasta)

24 răspunsuri:
| justitiarul a răspuns:

Ambele imi provoaca dezgust, insa:
-prostitutia ar trebui legalizata doar din motive de sanatate! Un simplu prezervativ nu asigura protectia impotriva bolilor cu transmitere sexuala.Prin legalizare, banuiesc ca fetele vor fi supuse unor controale riguroase si medicii vor avea mai putini pacienti cu Sida, etc. iar sotiile tampitilor care apeleaza la astfel de practici vor fi mai protejate.
-in privinta drogurilor de orice natura spun un NU hotarat.

| Dumnezău a răspuns:

La prostitutie sunt de acord, da' totusi, as cere niste standarde.Bordeluri bine-organizate, la perfierii, fiecare matroana sau peste obligat sa declare la INS numarul de angajati si salariul oferit fiecarui angajat.Doar ca sa fie storsi bani buni din industria asta, ca totusi, prostitutia e o industrie.Totusi,reversul ar fi ca am putea sa ne capatam in afara renume de tara de curve, pe langa toate blagoslovelile ce ni le-au oferit occidentalii cretinei.Eu zic asa: ori sa fie legala,ori sa nu mai existe deloc,mai ales din cauza ca,zic eu,doar cel mai josnic barbat poate cauta fofoloanca la curve sau prin viol. Taxarea sa fie maxima,iar curvele sa nu mai fie urate,ca iti pica fata uneori cand vezi cate una.O solutie ce-o propun ar fi migratia curvelor de pe sticla,in mediul cu adevarat propice lor. big grin

Daca drogurile usoare s-ar legaliza,o intreaga generatie ar fi una de stupefiati, distrusi mental, toxicomani penali, intrati la UPU ca pe conveyer.S-a zis si mai sus, suntem prea prosti ca sa se dea drumu' la legale.Cred ca asa ar umbla sparti 70% din pokemonii de 12-27 de ani toata ziua, teleleu. Oricum, in Romania intra pe sub mana tone de droguri reale, sub alt nume, ca sa poata fi trecute la legale si asa.Rudimentar rau sistemul, pungi multe se trec la granite, da' nu-s pungi cu hasis, cocaina sau canabis.Sunt pungi cu cox(cocaina),happy green(canabis parca),iar la hasis am uitat denumirea pidosnica de asa-zis "legale".Eu ii consider pe oameni care baga legale printre cei mai penali,oricum nu s-ar legaliza lucrurile de esenta tare,tot prostii abominabile gen sare de baie sau pliculetele alea mov-galben pe care scrie excitant "ganja", dar au gust de fecale, ar fi legal, n-ar avea curaj niciun stat de pe lume sa dea drumu' la o conducta cu marijuana, canabis sau hasis.Plus ca pe langa bani,asta ar atrage iarasi renume prost,da' deja avem destul.

Bani ar iesi, nu zic nu, dar la cat sunt de priceputi baietii nostri cu ceafa lata, am vedea baroni ai prostitutiei si regi ai legalelor, care sa invarta pe deget curve cu carte de munca si pliculete pentru prostimea ce se va amagi cu astea doua.Pablo Escobar,gen. laughing

Chit ca e off-topic, eu as legaliza pedeapsa cu moartea, pentru sume de chilipir, as primi toti condamnatii la moarte in Romania, ca sa scutim toate statele lumii de procese costisitoare si metode de eliminare a celor periculosi.Trimiteti-i la noi, baieti! Ieftin, foarte ieftin!

| wintermee11 a răspuns:

Pentru legalizarea prostitutiei si total impotriva legalizarii drogurilor usoare.Principalul motiv ar fi siguranta copiilor nostri.parca totusi nu ti-ai dori sa gasesti asa ceva in supermarket sau prin farmacii.Un dezaxat adult daca totusi vrea sa-si vare otrava in sange oricum o va face, chiar daca este ilegal.

| IMC90 explică (pentru wintermee11):

Drogurile usoare nu sunt cu nimic mai rele decat alcoolul sau tutunul (care sunt deja legale)

copii au sanse mai mari sa intre la puscarie fiindca utilizeaza sau vand asa ceva (ele fiind ilegale momentan) decat sa pateasca ceva consumandu-le.

uite, acum, baga tot felul de porcarii, care sunt de n ori mai toxice (sau otravitoare)

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Traficanți vor exista oricum, pentru cei ce vor dori o marfă de calitate. Marfă pe care n-o vei găsi în comerțul legal, fii sigur, crezi că ăia ți-ar pune ganja 100% naturală în blistere, pe raft, în shop? Cu așa piață de desfacere?
În Olanda nu e legală, ci tolerată. Cu tolerarea drogurilor ușoare sunt de acord, nu le vreau însă legale. Nu suntem un popor destul de educat pentru așa un pas, uită-te la experimentul cu Spice Shop-urile, unde au dat năvală toți idioții, ca vacile-n lucernă, și au ajuns să înfunde spitale. Alcoolul ajunge, pe lista drogurilor ușoare legale.

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Outdoor! am zis laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Te apuci de grădinărit în spatele blocului?laughing

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Nici n-o sa stie ce i-a lovit :-> laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

O să se ghideze după miros...laughing

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Le zic ca-s urzici laughing

| danzel_7798 a răspuns:

Prostitutia nu ar trebui legalizata pentru ca s-ar legaliza sclavagismul. daca acum cand e interzisa si se primeste ani grei de inchisoare pentru proxenetism, in momentul legalizarii prostitutiei se da mana libera infractorilor sa oblige orice fata sa se prostituieze, prin urmare va creste numarul de abuzuri sexuale si se vor castiga mai multi bani la negru care vor merge in mainile clanurilor mafiote.

| Zenithf a răspuns (pentru danzel_7798):

Iar legalizarea drogurilor "usoare" deschide calea si pentru drogurile "grele". Cine se ocupa de vanzarea unora, va vinde pe sub mana si celelalte, iar cei care incearca pe cele usoare vor cadea usor in plasa, mai ales cand chestiile "soft" devin prea "soft" pentru ei.
De acord cu tine, prostitutia de fatada si dughenele de "iarba" nu vor fi decat varful iceberg-ului, si Romania se scufunda mai usor decat Titatnicul, la cate gauri are deja.

| Zenithf a răspuns:

Ce superficial ganditi, analizati mai bine situatia actuala si apoi vedeti ce ar putea aduce aceasta liberalizare.
Tigarile si alcoolul, ca tot veni vorba despre ele, sunt legale. Dar au tot soiul de accize si taxe, asa ca nu-i de mirare ca vezi la stiri despre tigarile de contrabanda sau de alcool/tigari conrtafacute.
O prostituata "legala" va trebui sa dea 20.8% la CAS, 0.5% la somaj, 5.2% cota asigurari de sanatate si peste toate astea se adauga si 24% la TVA. Cat timp vor "indura" sa dea la stat a 3-a parte din rodul muncii lor?
Si asta daca ar lucra pe cont propriu. Din pacate insa, cele mai mult vor fi tot la "patron", si pestele, pardon, "patronul" va avea in aceasta lege si scuza ca sa le exploateze mai tare.
Drogurile la fel, devenind legale vor fi tot mai usor de gasit, si fraieri care sa le consume la fel, asa ca nu va lipsi mult ca sa vezi cum arata acei zombie in real life.
Nu va faceti iluzii, orice incercare de a "legaliza" ceea ce nu poate fi legal nu poate aduce ceva bun.

| IMC90 explică (pentru Zenithf):

Ce te face sa crezi ca persoanele care consuma droguri usoare sunt niste zombie? De imbatat si dat cu sapa-n cap am auzit, dar de fumat iarba si de omorat pe cineva inca nu. Asa ca, nu vorbi despre ce nu cunosti, asa, ca sa te afli in treaba.

Legat de prostitutie, era legala pe vremuri (inaintea regimului comunist) De ce n-ar fi legala si acum? Ce ti se pare de neconceput in a merge sa duci busteanul la castor?

| FelixAndrei a răspuns:

Fara prea multe discutii ar trebui legalizata prostitutia, supravegheata strict (mai ales controale periodice medicale) si marite sanctiunile pentru viol sau alte asemenea.

| FelixAndrei a răspuns:

Cu drogurile usoare ma abtin pentru ca n-am consumat si nici nu am de gand.

| FelixAndrei a răspuns:

Pentru prostitutie, argumentul cel mai corect este ca aceasta-i la nivel de fenomen de masa. De asemenea, face parte din natura umana (dorinta sexuala normala, impulsul procreatiei si a eliberarii energiilor sexuale acumulate)!

| IMC90 explică (pentru FelixAndrei):

Parerea mea este urmatoarea:

- prostitutia : oricum se practica, oricum se fac bani negrii. Nu inteleg de ce este ilegala, doar pentru ca nu este morala? Eu o vad ca pe o buna metoda de a te relaxa. Impozitata, ar aduce miliarde la bugetul de stat, bani carte ar putea fi folositi pentru a investi in infrastructura (de exemplu). In plus, ar scadea drastic numarul de imbolnaviri cu BTS si violurile.

Cu drogurile usoare este aceeasi poveste. Ele oricum se consuma, oricum se distribuie si se trec granita. In plus, daca esti prins cu asa ceva risti dosar penal, iar cei care vand risca minim 7 ani de inchisoare. Pentru ce? Pentru ca fac comert cu ceva de la natura? In timp ce aia care fura si devalizeaza se plimba linistiti prin libertate.

In plus, gandeste-te cati bani ar veni si de aici la bugetul de stat (daca ar fi impozitate). Sa nu mai vorbim ca in Olanda a scazut consumul dupa ce s-au legalizatwinking

Si, argumentul suprem : consider ca este dreptul nostru sa facem ce vrem cu (,) corpul nostru, atata vreme cat suntem majori si vaccinati.

Eu vad numai lucruri bune in legalizarea prostitutiei si drogurilor usoare.

| subfocus a răspuns:

Prostitutia ar trebui legalizata neaparat!
Asa ar fi protejate curvele, s-ar elimina pestii, plus de asta ar fi impuse niste controale de sanatate deci numai bine... Oricum se practica prostitutia dar asa ar fi la vedere si legal si mai aduce bani la buget, si nu putini.
Prin droguri usoare intelegi iarba?

| IMC90 explică (pentru subfocus):

Prin droguri usoare inteleg drogurile care nu pun in pericol viata. (vezi cele naturale : cannabisul, salvia dar si cele sintetizate cum ar fi barbiturice, benzodiazepinele sau stimulentele usoare, cofeina si nicotina sunt stimulente usoare)

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Drug_danger_and_dependence.svg

In loc sa fumeze ceva sigur, tinerii consuma datura de prin parcuri si au halucinatii 3 saptamani la rand :))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ar trebui legalizate ambele. se pot controla mai bine daca se legalizeaza plus ca se castiga mai multi bani din impozite.

| viavo a răspuns:

Ca drog e destul de mult tigara, cafeaua si alcoolul. prostitutie legalizata? da ar fi o metoda de a reduce riscurile de transmisie a bolilor atata timp cat totul este supravegheat din punkt de vedere medical si nu ar mai fi atatea pustoaice la colturi si paduri ceva ce e oare cum trist, trist ca sa ajuns la asa ceva

| Marissella a răspuns:

Dumnezeu vorbeste clar impotriva prostitutiei, prin biblie. Nu inteleg dc mai exista nedumeriri, sincer. happy

| IMC90 explică (pentru Marissella):

Da, dar eu sunt ateu.