| deeaa35 a întrebat:

Problema, am facut 2 teste de sarcina amandoua negative insa eu deja sunt in ziua 4 de intarziere a menstruatiei. Am dureri de sani, sunt mariti, dureri usoare de burta deci nu ma astept sa fie sarcina dar ce e? Precizez ca testele le-am facut inainte sa intarzie menstruatia si am avut contact sexual in zilele dinainte si in ziua ovulatiei

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca cele 2 teste de sarcina au fost efectuate inainte de momentul optim, adica doar dupa trecerea a minim 7 zile fata de data prognozata de a porni menstruatia, se poate considera fara teama de gresi ca rezultatele celor 2 teste de sarcina NU pot fi luate in considerare fiindca cel mai probabil sunt FALS NEGATIVE. Numai daca rezultatul obtinut este POZITIV, doar acel rezultat poate fi considerat valid/valabil si corect insa si acesta trebuie reconfirmat printr-un al 2-lea test efectuat dupa 3-4 zile. Multa sanatate!