| PcAndreea1990M a întrebat:

-Răceală
-Lipsa menstruatiei
-Dureri sub burta
-Dureri de sâni
Plus ca acum cateva zile am avut scurgere de sange-maroniu 2-3 picaturi.
Am facut un test de sarcina dupa 3 zile de la contactul sexual neprotejat, si a iesit negativ. Poate fi vorba de o sarcina? Vreau raspunsuri serioasa

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nici un test de pe fata pamantului nu se face la 3 zile dupa sex, pentru ca nu iese nimic.
Un test corect de sarcina nu se face mai devreme de 21 de zile(3 saptamani), pentru ca abia atunci exista un rezultat adevarat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Oare in ce mod sau ce limba ar trebui sa fie scrisa urmatoarea explicatie, privind momentul optim in care poate fi facut testul de sarcina, pentru ca rezultatul obtinut sa fie 100% valid, corect. In cazul in care testul de sarcina este efectuat acasa pe baza URINEI, atunci pentru a se obtine un rezultat care sa fie 100% valid, valabil si garantat corect, testul se poate face incepand din a 8-a zi de intarziere a menstruatiei, adica in momentul in care au trecut minim 21 de zile de la data ovulatiei daca acea data poate fi determinata, sau dupa trecerea a 21 de zile fata de data intretinerii ultimului sex neprotejat, in cazul in care intre timp nu a pornit menstruatia. Este de precizat observatia ca numai in situatia in care exita o sarcina instalata in uter, doar in acel caz este produs hormonul hCG care intra in sange si urina. De asemenea trebuie inteles ca detectarea acestui hormon hCG este posibil de realizat, numai din momentul in care se atinge CONCENTRATIA MINIM DETECTABILA de hormon hCG in urina fiindca doar in acest caz acesta poate fi pusa in evidenta. Daca acest prag minim detectabil de hormon hCG nu este inca atins, atunci rezultatul testului in mod invariabil va fi intotdeauna NEGATIV chiar si in cazul in care exista o sarcina instalata. Acest lucru se intampla atunci cand testul este efectuat inainte de data optima, deoarece sarcina inca nu a reusit sa produca cantitatea minim necesara de hormon hCG, incat acesta sa intre in reactive cu reactivul existent in tester caz in care se obtine rezultatul FALS NEGATIV. In cazul tau rezultatele obtinute sunt valabile fiindca au fost efectuate dupa trecerea celor minim 21 de zile necesare. In cazul tau testul a fost factut ABSOLT INUTIL fiindca testul a fost facut dupa trecerea a doar 3 zile de la actul sexual si din acest motiv rezultatul NEGATIV este 100% FALS, GRESIT/ERONAT lipsit de orice valoare. Pacat de banii aruncati INUTIL. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Testul de sarcina trebuie sa il faci la 3 saptamani de la ultimul contact neprotejat, nu la 3 zile.

| HazelEyes77 a răspuns:

Ai facut testul mult prea devreme la doar 3 zile asa ca rezultatul e nonconcludent. In cazul asta nu poti decat sa astepti sa vezi daca iti apare menstra. Daca ai facut sex in perioada infertila atunci nu sunt sanse reale sa fii aparut o sarcina.