| PcAndreea1990M a întrebat:

Revin din nou cu aceeas problemă. Ciclul tot nu mi.a venit, iar sani incep sa ma doara din ce in ce mai tare, ba mi se par putin mai tari. Am dureri destul de mari pe sub burta. Dupa cat timp pot face testul de sarcina, ca raspunsul sa fie 100%? Credeti ca ar fi vorba de o sarcina, avand in vedere ca am avut ciclu regulat iar luna trecuta nu mi.a venit?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care testul de sarcina este efectuat acasa pe baza URINEI, atunci pentru a se obtine un rezultat care sa fie 100% valid, valabil si garantat corect, testul se poate face incepand din a 8-a zi de intarziere a menstruatiei, adica in momentul in care au trecut minim 21 de zile de la data ovulatiei daca acea data poate fi determinata, sau dupa trecerea a 21 de zile fata de data intretinerii ultimului sex neprotejat, bineinteles in cazul in care intre timp nu a pornit menstruatia. Este de precizat observatia ca numai in situatia in care exita o sarcina instalata in uter, doar in acel caz acea sarcina va produce hormonul hCG care intra in sange si urina. De asemenea trebuie inteles ca detectarea acestui hormon hCG este posibil de realizat, numai din momentul in care se atinge asa numita CONCENTRATIE MINIM DETECTABILA de hormon hCG in urina fiindca doar in acest caz acesta poate fi pusa in evidenta existenta respectivei substante chimice/hormone hCG. Daca acest prag minim detectabil de hormon hCG nu este inca atins, atunci rezultatul testului in mod invariabil va fi intotdeauna NEGATIV chiar si in cazul in care exista o sarcina instalata. Acest lucru se intampla atunci cand testul este efectuat inainte de data optima, deoarece sarcina inca nu a reusit sa produca cantitatea minim necesara de hormon hCG, incat acesta sa intre in reactive cu reactivul existent in tester caz in care se obtine rezultatul FALS NEGATIV. In cazul tau rezultatul obtinut in acest moment va fi valabil fiindca va fi efectuat cu mult dupa trecerea celor minim 21 de zile necesare. Multa sanatate!

| dalexbun a răspuns:

Este sarcina, vei avea in bebe! Felicitari!

| Adriana_Ioana_1988 a răspuns:

Cel mai sigur e sa consulti un ginecolog pentru ca e foarte probabil sa fie vorba de o sarcina.Sanatate multa!