| PcAndreea1990M a întrebat:

Din ianuarie nu mi.a mai venit ciclu. Am facut sex neprotejat de fiecare data. Astăzi am avut mici scurgeri de sânge, dar de culoare maronie, am ușor dureri pe sub burtă si au inceput sa ma doară si sânii în părți Acum o lună am făcut un test de sarcina și a iesit negativ. Astăzi am mai făcut unul și tot negativ a ieșit. Ce se intampla? Este vorba de o posibila sarcina si testul a fost făcut poate prea devreme?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

NU e sarcina, e o dereglar hormonala. Intoarce-te la ginecologul care ti-a facut consuoltatia inainte de a incerc sa ramai insarcinata si ti-a dat voie sa incepi sa faci sex neprotejat. Daca atunci erai perfect sanatoasa, acum a intervenit o problema.

| Violleta2022 a răspuns:

Un teste corect de sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!
Probabil ca ai facut ambele teste, cu mult inainte de acest termen, putand arata negativ, chiar daca etsi insarcinata.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul rau in mod absolut cert/sigur ciclul menstrual este de tip NEREGULAT care se pare ca in plus este si foarte DEREGLAT. Din acest motiv fara a sti/cunoaste istoricul ultimelor cel putin 4-6 cicluri menstruale, formularea unui raspuns ar fi hazardat deoarece in cazul tau orice presupunere sau parere in privinta existentei sau lipsei sarcinii este total/complet subiectiva. In cazul in cazul in care ciclul menstrual este NEREGULAT, din start se stie ca momentul ovulatiei NU se poate nici macar aproxima sau aprecia/anticipat, astfel ca NU se poate stabili momentul optim de a efectua testul de sarcina si din acest motiv rezultatul testului NU poate fi luat in considerare. Acele mici sangerari cat si aparitia si existenta celorlalte simptome probabil premenstruale, pot sa reprezinte semnale de incepere a menstruatiei in urmatoarele zile. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Da, este posibil. Daca ce ai acum e sangerarea de nidatie, asta inseamna ca se implanteaza ovulul si deci e cam devreme pentru un test de sarcina.

| HazelEyes77 a răspuns:

Ai simptome premenstruale din cate observ. Mai asteapta o zi doua poate iti apare menstruatia. Testul a iesit negativ dar e posibil sa l fi facut cam devreme. Ar fi indicat sa mergi la un consult ginecologic daca menstruatia nu apare. Avand in vedere ca ai avut raporturi sexuale repetate fara sa te protejezi sansele de sarcina sunt mari. Uneori apare sangerarea de nidatie sau de implantare a ovulului fertilizat in peretele uterin cam in perioada cand ar trebui sa ti vina menstra. Daca fluxul menstrual nu e abundent ca de obicei si nu dureaza decat foarte putin atunci e vorba de spotting -adica o sangerare care anunta instalarea unei sarcini. N avem de unde stii sigur si de aceea se impune consultul ginecologic. Numai bine