| bleakk a întrebat:

Daca ati intalni o persoana (de sex opus) placuta la chip si fizic,iubitoare,intelegatoare cu semenii si pe placul vostru,in general,cu care v-ati dori o relatie,insa are convigeri relgioase opuse(credincios/oasa pentru un ateu/o atee sau ateu/atee pentru credincios/oasa). Ati constrange-o oarecum sa devina ca voi,sau in genere caracterul mai dominant va avea castig de cauza sau veti fi intr-o relatie, dar pe planuri diferite in privinta asta?

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

De ce neapărat de sex opus?
http://youtu.be/PnDgZuGIhHs

| bleakk explică (pentru NOname):

Pentru ca nu sunt obisnuit cu relatiile de acelasi sex si nu puteam intreba in nestiinta de cauza.

| NOname a răspuns (pentru bleakk):

Când pui întrebări generale, trebuie să te gândeşti la toţi şi la toate posibilităţile, nu doar la unii.

| bleakk explică (pentru NOname):

Am luat cazurile "normale", inca nu diger celelalte ca fiind "normale".

| Alcyon a răspuns:

Daca unul dintre parteneri incearca sa-l constranga pe celalalt sa gandeasca/faca ce vrea el, atunci nu se mai poate vorbi de o relatie pozitiva, cu viitor in fata. Automat, se transforma intr-o relatie toxica.

| NGheorghe a răspuns:

"cu care v-ati dori o relatie". Ai uitat sa precizezi ce fel de relatie?
( ca intr-o relatie stapan-sluga, evident ca folosesti metode de constangere...)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie nu mi-ar pasa de asta.Totul ar depinde de ea daca poate sa-mi accepte convingerile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai iubit vreodata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atata timp cat nu imi baga "credinta" ei pe gat nu ar fi probleme.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Ca ateu am avut relatii cu multe fete:credincioase, atee si altele mai putin credincioase. nu conteaza in primul rand daca e atee fata. sunt multe alte lucruri mai importante. nu le constrang sa accepte ca nu exista dumnezeu. fiecare e liber sa gandeasca precum doreste. dar daca aud faze de genul "a fost voia lui dumnezeu" le intreb "si de unde stiu ca nu a fost mos craciun si a fost dumnezeu?","ce dovezi ai?","adu-l pe dumnezeu ca vreau sa il vad si eu" etc. si se linistesc. atat timp cat nu se exagereaza e ok. dar de exemplu daca fata merge saptamanal la biserica etc. nu are ce cauta prin jurul meu din cauza ca pentru mine inseamna ca nu o duce prea mult capul. fac o medie intre cat de bine ma inteleg cu fata, cat tine la mine, cat de desteapta e, cat de inteligenta este etc.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Si una e sa te certi in cuplu despre religie si cu totul alta sa discuti civilizat. in caz extrem se poate evita subiectul cu totul. doar nu intru intr-o relatie ca sa ii fac ei educatie spirituala ci pentru cu totul multe alte lucruri.

| Aiwendil a răspuns:

Stiinta spune ca poli opusi se atrag.
Poti sa ai o relatie cu un ateu.Nu trebuie sa renunti la religia ta. Poate daca era vorba de catolicism, budism sau alta religie si nu iti permita religia intre 2 religii diferite, atunci da, mi-as schimba religia.

| Memecy a răspuns:

Observaţie inutilă : Suntem doar nişte animale cu imaginaţie mai bogată legea e aceeaşi cel puternic domină cel slab este dominat. (punct)

| Lucică1998 a răspuns:

Nu știu cum e la alții dar eu sunt genul de om care nu ar putea trai alături de o persoana care crede ceva diferit fața de el si acționează diferit fata de, acesta in anumite situații. Cel puțin nu fara sa m-a cert si sa m-a contrazic cu ea din 5 in 5 minute. Poate ca as putea fi atras de ea, poate chiar sa o iubesc, dar dacă ar fi sa m-a căsătoresc cu ea, probabil s-ar ajunge la divorț destul de repede.

| andreiul78 a răspuns:

Oamnii trebuie sa invete sa se placa reciproc, si sa treaca peste aceasta bariera. Nu conteaza ce religie ai, daca iti place de respectiva persoana, si va intelegeti, lucrurile pot decurge foarte bine. De ce trebuie neaparat ca unul sa treaca dincolo? De ce trebuie neaparat casatorie? poti sa fii casatorit si fara o bucata de hartie. (spiritual)

| Buciumela a răspuns:

Eu sunt o persoană care am decis să respect ceea ce gândește cel de lângă mine chiar dacă nu îi împărtășesc credința. Fiind într-o țară majoritar ortodoxă chiar și acel ateu are botezul ortodox și atunci m-aș putea căsătorii cu el. Singurul inconvenient este să nu îl deranjeze sau să facă urât dacă mai duc copilul la biserică, etc. Dacă el așa alege să nu creadă în nimic, este alegerea lui. Problema ar fi să nu educe copilul în necredință... Nu aș fi o femeie care să facă circ din asta, dar nu aș vrea să am copii atei.

| relian a răspuns (pentru Buciumela):

Asa deci sa nu educe el copilul, sa il e duci tu, adica sal indoctrinezi asa cum doresti tu se pare ca asta vrei.Nu crezi ca glumesti? Eu zic ca daca tu esti religioasa si el e ateu cel mai bine e sa lasati copii sa aleaga ce vor ei, nu sa il tiriii tu prin biserici.Mama e o persoana religioasa, tata nu, dar niciodata mama nu a obligat pe careva sa mearga la biserica, sau sa ne vorbeasca acasa de biserica sa ne impuna chestii de genul asta.In acest caz te asigur ca vei avea o familie fericita.Si daca sotul tau spune fa ce doresti cu copii atunci e de rau,pentru ca copii tai vor primi o educatie naspa,vaor deveni niste robotei sa le zic asa, fanatici. Taicasu nu trebuie sa le spuna nimic nu credeti in religie etc, dar nici tu nu trebuie sa le spui sa creada. Iara la ora de religie daca o mai fi pina cind vei avea tu plozi sai lasi pe ei sa aleaga, iar parintii sa se bata pentru dreptul la libera optine al copiilor, astfel incit scolile impreuna cu barbosii sa nu poata avea nici o putere asupra nicunui copil.Isus al tau din religia ta sa bootezat cind? Cind era matura correct? De ce a facut lucru asta stii? Ce a vrut el sa arate, ori sa spuna prin asta stii? Tocmai ce eu am spus mai sus ca fiecare individ trebuie sa aleaga ce vrea sa urmeze, si nimeni sa nul forteze, nimeni sa nu faca nimic in numele lui, vara voia lui.Asta daca gindesti si ai inteles asta. Daca insa gindeste altul in locul tau ce pot spune.