| DenissaDenni a întrebat:

Sa va spun povestea mea…Acum 5 ani am cunoscut un băiat și de atunci sunt cu el, părinții meu au fost de acord 1 an jumate cu relația mea pana sa afle ca e "țigan"dar dacă îl vedeți nici nu va dati seama! Dupa ce a aflat tatăl meu nu a fost de acord de niciunfel, punându-ma sa aleg între ei și el, bineînțeles atunci fiind nervoasa mi-am făcut bagajul și am venit la el, de atunci stam la el, de 3 ani, suntem la el acasă stam doar noi doi, el nu bea nu fumează, lucrează, eu iarăși, acum mai merg acasă, dar singura. Cu mama vorbesc in fiecare zi, însă tatăl meu nici nu ma bagă in seama, de când a, plecat nu m-a sunat niciodata, când merg acasă și vine și el ne purtam de parca suntem ca doi străini, parca nici nu îmi e tata și îmi spune mereu sa merg acasă ca am de toate. Ma doare foarte tare faptul ca abia vorbește cu mine și nici nu se uita la mine, așa m-a afectat și la greutate, de la stres am luat vreo 40 de kg in plus…In fiecare zi plang fără sa ma vada nimeni, nu pot nici sa merg acasă ca îmi iubesc iubitul și el pe mine, dar gândul ca ai mei nu accepta ma omoară, ai mei având mintea de acum 100 ani, tot cu principiu ca sunt singura lor fata și vor ceva mai bun pentru mine! Dar dacă eu sunt fericita și împlinita de ce nu ma lasă sa fiu fericita? Sa fie bine armonie și înțelegere, sa ne întâlnim mai des și sa ne bucurăm unii de alții acum cât ii mai am in viața?! Va rog sa îmi dai un sfat și ajutați-ma va rog, nu știu ce sa fac, ma întreb de multe ori oare eu am greșit ca mi-am lăsat părinții care m-au crescut frumos și mi-au oferit de toate sau ei ca sunt prea rasiști? Nu știu care este răspunsul la aceasta întrebare, va rog sa ma ajutați, va mulțumesc din suflet!

Răspuns Câştigător
| Invictusman a răspuns:

În ziua de azi nici țiganul nici romanul nu este prea cinstit și corect, civilizat asa ca nu știu ce e cu rasismul asta.
Strămoșii romanilor erau indo - europeni asa ca ar trebui rasismul sa fie eliminat, Romanii nu sunt suedezi, rasa pur alba sa se creadă mult mai superiori decât țiganii. E adevărat ca ființele acestea abjecte ne fac de ras peste tot dar unii sunt la locul lor, nu deranjează pe nimeni, devin agresivi când sunt provocați doar din simplu fapt ca e țigan de parca ar fi ales el sa fie țigan, sa aleagă aceasta etnie.
Dacă e civilizat, și cinstit, îți spun cu toată sinceritatea ca tatăl tău e bolnav psihic, și are nevoie de ajutor Psihiatric, sau psiholog.
Nu trebuie toți marginalizați pentru ce fac alți psihopați.

| DenissaDenni explică (pentru Invictusman):

Mulțumesc pentru ca ai avut răbdare sa citești toată povestea mea.Da așa e și eu ma tot gândesc ca totuși au trecut ani și au văzut ca sunt bine însă ei tot cu gândirea aia au rămas.Da din cauza unora toți sunt puși la zid din păcate

| Invictusman a răspuns (pentru DenissaDenni):

Dacă nu și-o bătut joc de tine, nu te-o bătut, înjurat, bârfit, profitat de tine atunci e absurd și irațional sa îndepărtezi un om doar ca e de alta etnie, sa ii faci rău proprii fice, sa fi egoist, sa nu te gândești la fericirea ei. Dacă nu are un anturaj dubios și e un tip ok merita tot respectul, și-o depășit condiția.
Tatăl tău ar trebuie sa ii permite sa îl cunoască bine, apoi sa tragă o concluzie finala, nu asa, gata e țigan, trebuie prigonit, e la fel ca ceilalți.
Tatăl tău e asa fiindcă o avut parte de aceeași educație de la părinții lui, ca urmează efectul turmei, stereotipuri, prejudecăți, ce sa mai ne ascundem după deget, tatsu tău e comunist, și are o mentalitate primitiva.
Dar eu îți sugerez sa fi atenta, și dacă era roman, nu conta, fi atenta cu unii,, fiindcă și lucifer părea un înger sfânt, cel mai sfânt, și apoi și-o arătat colții ".
Fi atenta sa nu fie influențat de anturajul lui. Ca anturajul schimba omul bun dacă e ușor influențat. El e ok, dar poate are amici țigani care nu sunt ca el, și îl corupe.

| DenissaDenni explică (pentru Invictusman):

Nu are nici un anturaj pentru ca nu mai iasă cu nimeni doar împreuna mergem peste tot happy și aia mi -e și mie ciuda ca e cuminte ma iubește ma respecta și nu pot sa-l gonesc din viața mea fără nici un motiv

| anonim_4396 a răspuns (pentru DenissaDenni):

Nu te lasă cu nimeni? Mie îmi sună a posesivitate. La cum ai răspuns pare că ești în căutarea unui motiv

| DenissaDenni explică (pentru anonim_4396):

Am scris nu iasă cu nimeni nu ca nu ma lasă, recitește

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E viata ta, e treaba ta sa decizi, chiar daca gresesti.
In situatia ta, eu le-as ecplica foarte simplu parintilor: acum el este familia mea, este una cu mine, daca ma acceptati pe mine inseamna ca il acceptati si pe el, daca il respingeti pe el practic ma respingeti si pe mine, respingand alegerea mea.
Tu nu trebuie sa alegi intre el si parinti, parintii trebuie aleaga intre principiile lor si afectiunea fata de tine. Nici intr-un caz nu faci bine mergand singura la parinti, iar daca mama ta il accepta poate veni ea in vizita la voi.
Chiar daca parintii ar avea dreptate si ai ales tu gresit, este viața ta si dreptul tau de a face alegeri gresite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa incep asa ca Parintii tai au avut dreptate la inceput, dar deindata ce de atatia ani stati impreuna... deja e clar ca treaba nu se va schimba si ar trebui sa te accepte asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heei! In nici un caz nu ai facut alegerea gresita, ai facut alegerea corecta.

Parintii tai cum spuneai si tu, sunt rasisti si gandesc ca acum 100 de ani, probabil au varste inaintate si chiar daca nu aveau, tot ce puteai face tu era sa-i influentezi construvtiv, asta daca ei se lasau influentati constructiv

In momentul de fata tot ce poti sa face este sa incepi sa inveti cum sa intelegi si chiar sa accepti ca nu-i poti schimba si ca e posibil sa isi dea ei seama prea tarziu sau niciodata

Si eu ma aflu in aceeasi situatie cu ai mei din punctul asta de vedere, cu exceptia relatiei, nu fac parte dintr-una

Mult succes!

| DenissaDenni explică (pentru anonim_4396):

Tocmai sunt tineri și "la moda "însă tata e mai cunoscut in oraș, ca orașul nostru e mai mic și ști cum e aia ca toată lumea se cunoaște și eu fiind singura fiica poate aveau alte așteptări ….dar eu mor de ciuda când știu ca pentru ei sunt mai importante Gurile lumii și ce spune lumea decât sentimentele mele…

| anonim_4396 a răspuns (pentru DenissaDenni):

Lucrul ăsta e foarte des întâlnit și cum spuneam, mi se întâmplă și mie cu ai mie. Nu-i putem schimba pe alții, dar ne putem schimba pe noi.

| Adolf8 a răspuns:

În viața cu zi de zi avem ocazia să întâlnim multe perosane, însă în ziua de azi nu mai contează că ești de etnie rromă, maghiar sau român, contează educația personală de care dăm dovadă. Îți sugerez să îți trăiești viața fericită, fă sport, lucrează, fi activă in orice domeniu ce practici, alegerile tale vor avea un rezultat.