| Danielmor a întrebat:

Bună,deranjez pentru a-mi spune și povestea mea,sunt împreuna de un an și ceva cu o fata si totul a fost aproape roz pana acum. După prima lună de relație am decis ca ea sa se mute la mine, din cauza ca avea probleme cu tatăl ei (nu se înțelegeau deloc), a stat la mine timp pe 8-9 luni, iar eu mi-am dat seama ca ai mei nu prea o plac, mai pe scurt uneori ne băgau bețe in roate, iar și eu i-am greșit vorbind cu câteva fete pe ascuns dar nimic important. După 8-9 luni ea s-a decis sa plece înapoi la familia ei, totuși păstrând legătura, in seara in care a plecat de la mine am hotărât sa merg la ea și sa stam de vorba, mai pe scurt am vrut sa mă mut și eu la ea ca sa văd cum e și așa, ca sa văd dacă reala problema e la ai mei sau la noi. Am stat la ea aproximativ 4 luni și ceva, prima luna jumate fiind perfecta, demonstrandu-mi ca e o fata capabilă de a face mancare, a întreține casa, de a-mi pregăti mâncarea pentru servici și așa mai departe. In schimb dupa o luna jumate ea a început să-mi scoată ochii ca de ce merg la părinții mei, de ce nu ii ignor dacă ei nu vor sa o accepte, iar eu mă simteam foarte prost, pentru ca nu prea stăteam pe la ai mei din cauza ei. Ajunsesem sa merg foarte rar și stăteam cate 5 minute, iar ai mei sufereau foarte tare deoarece sunt singur la părinți. Am îndurat timp de vreo 2 luni jumate, aproape 3 o grămada de injurii la adresa lor,o grămada de reproșuri, de "scoateri" de ochi, pana acum o săptămâna când am vrut sa-i duc un mărțisor mamei mele (cu ocazia zilei de 1 Martie) și ii spusesem ca vreau sa stau vreo ora-doua la ai mei, deoarece e și tata acasa și nu prea mă întâlnesc cu tata, amândoi cu munca fiind mega ocupați. Răspunsul ei a fost ca de ce sa stau atâta,a început sa tipe și tot așa mi-a adresat o grămada de injurii mie și părinților mei. Mi-am făcut bagajul,am plecat,a doua zi chiar ea m-a căutat,am început sa vorbim din nou,am înțeles ce a vrut sa spună si ea m-a înțeles si am decis sa ne întâlnim face to face pentru a stabili ultimele detalii înainte de a mă muta din nou la ea. M-am dus la ea, ea îmi ia telefonul sa mi-l "verifice", clar n-a găsit nimic iar dupa vreo 10 minute ii cer si eu telefonul,iar ea îmi spune ca nu mi-l da pentru ca vrea sa mergem pe "încredere", dupa mai multe insistente am reușit sa intru pe telefonul ei și ghici vorbea cu încă 4-5, nu ceva absurd (ce faci? Ai vrea sa ne cunoaștem?) și de-astea și am întrebat-o de ce a făcut,caci mi-a distrus încrederea. Iar ea acum vrea sa ne mutam in chirie,nu e deloc de acord sa se mute la mine,iar eu la ea nu mai merg pentru ca la ea pe teritoriu ei face ce vrea și vorbea cu băieții aia de o lună! Ce sa fac? O iubesc foarte mult, dar îmi e teama și de ce va fi și îmi e teama să-mi las și părinții din nou…

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

În primul rand v-ati mutat prea repede și aici e prima greșeală.Nu poți la câteva luni sa iei pe cineva la tine acasă, în mediul tău, cu părinții tăi, cu tabieturi diferite și sa ai speranța că totul o sa fie roz.De fapt nu trebuia sa va mutati de loc împreună cu parintii.

Și acum o sa îți spun ceva din perspectiva mea ca nora plecata la socrii de doua ori în viata.
Ca și socrii când îți vine baiatul cu o fata sau fata cu un băiat, nu te pui sa impungi și sa înțepi ca e de prost gust.Nu te pui sa ii impui sa facă aia si aialaltă din nou ca e de prost gust, dacă ea e educata va sari în ajutor fără sa o pui sa "vezi ce stie face".Nu te pui sa îți săruți în fund baiatul/fata în fata nurori/ginerelui pentru ca se va simți exclus și mai străin decât e de fapt.Nu te pui sa faci planuri cu copilul tău în care sa il/o excluzi pe ea/el. Daca persoana respectiva își asuma niste atribuții în casa nu profiți de asta ca să stai cu fundul în sus ca acum îți face sau da ginerele/nora.Nu te bagi în discuțiile copiilor când se contrazic sau cearta, si mai ales împotriva persoanei străine din casa ca pica prost.Mai bine taci.Nu te pui sa ii acuzi familia respectivei, sau sa o judeci.Nu îți bârfește nora sau ginerele pe la unul și altul. Daca ceva nu îți convine o spui intr-un mod politicos sau ii spui copilului tău ce nu e în regula și etc.
Iar invers, ca om străin în casa străină e bine sa respecți omul la care stai, sa fi ordonat, sa te faci cât mai puțin simțit în sensul rău, sa comunci prietenește iar în caz ca vezi ca nu ești agreat/a sa te retragi frumos acasă la tine fără sa jignești.

Treaba cu iubita ta e mai ampla și are și ea greșelile ei, dar în același timp are și dreptate.
A greșit ca poate nu trebuia sa fie asa restrictiva cu tine o data ce tu ai acceptat totuși sa te muti.Dar în acelasi timp ii putea fi teama ca ai tai te vor întoarce iar din drum.Pentru ca părerea mea e ca nici o femeie nu face asa dacă nu simte ca în familia ta ceva e putred.
A mai făcut greșeală de a vorbi cu acei băieți.Dar acum sa fim serioși, tu la început ai făcut acelasi lucru, iar după ce ca avea probleme în familie tu ai dus-o în familia ta unde nu a fost primita si agreata, iar după ce totuși te-a luat la ea tu ai continuat sa le cânți în struna tot alor tai.Pai ce te așteptai, sa se vadă cu tine pana la adanci batraneti? A facut-o poate pentru a-ți demonstra ceva, sau poate pentru ca deja relația cu tine simte ca nu mai e ce trebuie sa fie.Nu e corect logic, dar dacă asa a gândit ea...
Iar legat de comportamentul ei de acasă da. Poate sa fie mai atașată de familia ei și de aia se simte mai bine acolo.Sau poate ca familia ei sa fie mai ok decât a ta, sau de ce nu, sa vrea sa iti demonstreze ca la ea e mai bine.Dar pentru asta trebuie sa aibă mare boala pe ai tai.
Tu ai analizat bine tot ce s-a întâmplat. acolo de nu ii poate vedea în ochi? Ca sa ajungi în stadiul asta trebuie sa aduni o ura destul de mare și îți spun din experienta.

| sofisis a răspuns:

Problema mea cu ea e nu neaparat ca nu iti suporta parintii ci ca incearca sa te faca sa te debarasezi de ei. Ok. Ea nu vrea o relatie cu ei, nu e obligata sa aiba. Dar sa iti impuna tie sa nu ai nici tu...deja e prea mult.
Este o greseala majora sa stati cu ai tai sau cu ai ei. Singuri e cel mai bine.
La faza cu vorbitul cu altii...si tu ai vorbit cu altele asa ca nu prea vad unde e problema. E clar ca amandoi inca, cautati.
Parerea mea e sa nu te mai stresezi prea tare cu relatia asta. Nu pare a fi ce trebuie.

| peperonies a răspuns:

E timpul sa o lasi. Cand iei pe cineva il iei si cu mama si cu tata si cu catel si cu purcel.
Cat despre vorbeste cu alti baieti, tine minte, niciodata o femeie nu e a ta, e doar randul tau.

| carevaescu a răspuns:

Ideea este simpla. Relatia ta cu iubita ta nu e treaba parintilor si ar trebui sa i faci sa înțeleagă asta. Orice comentariu rautacios este inacceptabil. Mai presus este o lipsa de respect fata de tine, si ar trebui sa înțeleagă asta.

Relatia ta cu părinții tai ta nu e treaba iubitei tale si ar trebui sa o faci sa înțeleagă asta. Orice comentariu rautacios este inacceptabil. Mai presus este o lipsa de respect fata de tine, si ar trebui sa înțeleagă asta.

Daca ei nu se plac, nu esti tu arbitru intre ei. Fiecare ar trebui sa si rezolve emoțiile negative in felul sau, dar sa nu indrazneasca sa si le exteriorizeze. Orice lipsa de civilizație si respect este inacceptabila.

Ai grija sa faci pe toata lumea sa înțeleagă ca daca nu accepti un comportament din partea lor asta nu înseamnă ca nu-i mai iubesti, apreciezi sau respecti. Dar granitile trebuiesc respectate. Orice incalcare a lor este in detrimentul tau si ar trebui sa se conformeze fiecare. Mai presus de toate trebuie sa te respecte pe tine.

Bafta!

| nukeyly a răspuns:

O data ce "va luati" si va duceti in chirie 1 an [numai voi] de test normal ca fiecare sa pastreze legatura cu parintii fara ca celalalt "sa-i scoata ochii iar ai fost la ei?", normal ca fiecare sa-si vada de treaba pentru binele vostru ca viitor cuplu poate oficial in timp, daca apar probleme certuri suspiciuni si eu vreau sa cunosc capra vecinului pe ascuns care pare mai verde, atunci nu va merge. Din pacate azi nimic nu-i normal si poti avea surprize ca nu ajungi sa cunosti un om nici dupa o viata. La final fiecare alege ce vrea.

| Syzygy a răspuns:

Pari un om de treba, de aceea voi incerca sa te ajut cum pot.Ar trebui sa vorbesti prima data cu parintii tai si sa-i faci de acord ca ea sa se mute la tine si sa nu faca scandal din asta.In cazul in care sunt ei de acord, vine partea cea grea, trebuie sa o convingi pe ea sa se mute inapoi la tine. De ce iti spun sa se mute la tine? Dupa cum ai spus, din cauza faptului ca ea se afla,, pe teritoriul ei" tu nu poti fi constient de actiunile ei, si ma refer la increderea dintre voi doi, de aceea cel mai bine ar fi ca ea sa se mute la tine acasa si sa fii mai atent cu cine vorbeste, oricum asta nu inseamna ca trebuie sa fii foarte strict cu ea.

PS: Nu trebuie sa-ti ceri scuze cand iti spui povestea, suntem toti aici pentru a ajuta.

| Danielmor explică (pentru Syzygy):

Mulțumesc frumos pentru răspuns, acum 10 minute am vorbit cu ai mei ca sa ne mutam aici,și ai mei au avut vina lor aparte,au încercat și ei sa mă comande, sa fac doar ce vor ei, inclusiv cu e. Am înțeles, a plecat de la mine, am mers după ea iar ei la cum par acum și-au învățat lecția, efectiv sunt schimbați de 10 ori mai mult,chiar acum am terminat convorbirea cu fata iar ea efectiv o ține morțiș ca ea nu-i v-a suporta niciodată,sa rămân cu ei,mi-a închis in nas ( un gest de care e conștientă că nu-l suport ),acum sincer o las de la sine,poate o dat de altul între timp,poate are alte planuri. Plus ca țin sa Menționez ca i-am explicat frumos,in caz ca se v a repeta povestea cu ei si ei vor face tot la fel,ii voi da dreptul eu sa aleagă unde mergem! Nu-i curioasa deloc,ii urăște, nici nu vrea sa audă. Vreau sa o las de la sine, sa văd ce o duce capul, dacă îmi vine peste o luna ca vrea sa vina aici, clar m-a luat roata de rezerva. E problema ei, am făcut tot posibilul chit ca sufăr la Nebunie!