| oCiudata a întrebat:

Sa vrei totul sau nimic este o calitate sau un defect?

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Este perceput ca un defect de catre cel caruia ii pui aceasta conditie. Reprezinta chiar o constrangere si de fapt o declaratie tacita a ta de dependenta fata de cealalta persoana. Care nu aduce cu sine niciodata ceva bun. In mod amagitor, pentru tine poate parea la un moment dat semn de ferocitate si control. Dar in momentul in care te pui in locul celuilalt, constati ca aceasta cerinta este un dusman direct al iubirii altruiste, neconventionale. Care doar ea ar trebui sa existe. In care gelozia si egoismul nu isi au locul. Nu as putea sustine clar ca este un defect, dar cu certitudine afirm ca o calitate nu este. Ar reprezenta mai degraba un semn de slabiciune care, sustinut la acelasi nivel, in timp va ucide ce este frumos si cu adevarat necesar: respectul fata de libertatea celuilalt.

7 răspunsuri:
| anaaa13 a răspuns:

Pai eu zic ca e o calitate.
acum depinde sunt persoane care se multumesc cu jumatati de masura si persoane care vor absolut tot ce se poate obtine.

| summer12 a răspuns:

Depinde de context si de ce e pus in joc. De regula cei care vor totul nu prea mai raman cu mare lucru. Dar nici cu nimic nu e bine sa te multumesti.

| adriana996 a răspuns:

In opinia mea este o mare calitate. Cerandu-ti "totul sau nimic " arata sentimentele tale de a domina, firea ta puternica si impunatoare care aspira la mult mai mult.Nu te opresti doar la ceea ce ai facut pana in prezent si ceri mai mult de la viata.Fiecare interpreteaza aceste cuvinte in felul lui...asta a fost al meu.

| Serafir a răspuns:

E o calitate, e o decizie pe care putini o iau, si arata caracterul puternic al acelui om, eu nu prea ma definesc eu las de la mine tongue e o decizie mai degraba, nu calitate sau defect, dar merge la calitati pozitiv

| zxcv1234 a răspuns:

Pai daca nu vrei nimic inseamna ca ca iti place ce ai si nu vrei lucruri fitoase asta inseamna o calitate nu esti fitos un defect nu stiu ce sa zic eu nu prea cred. Daca vrei totul inseamna ca esti rasfatat adica o calitate deci inseamna o calitate deci nu este un defect. Sper ca te-am ajutat.

| fr4t3ll0 a răspuns:

Sa vrei totul e un defect. Sa nu vrei nimic e o calitate. Parerea mea.

| ploiacide a răspuns:

Depinde de circumstante. Nu mi se pare un defect happy