NOname
| NOname a întrebat:

Să vrei totul sau nimic e o calitate sau un defect?

105 răspunsuri:
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Sa vrei totul sau nimic cred ca se traduce si in " a face compromisuri sau nu", iar a nu face compromisuri este imposibil. Asa ca eu zic: defect.
Acum cativa ani gandeam "totul sau nimic", pana cand mi s-a demonstrat ca este pur si simplu imposibil, pentru ca reusita in orice aspect al vietii depinde de mai multi factori decat propria noastra vointa si propriul nostru efort.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Motivarea dă tonul!
Pa, pa.

| DorelSudoru a răspuns:

Defect...

| DianaScorpio a răspuns:

In functie de situatie poate fi atat calitate cat si defect. Intr-adevar in unele circumstante poate fi un defect imens, insa eu zic ca si o calitate. De ce? Trebuie sa iti ai fixat clar obiectivul. Daca nu poti ajunge la el insa poti avea ceva mai "inferior" lui, mai bine iti rezervi energiile in a lupta mai departe pentru ceea ce vrei. Si intr-un final, probabil il vei obtine. Daca nu vrei cu adevarat acel ceva, atunci probabil ca te multumesti si cu mai putin, insa daca vrei cu adevarat ceva, eu cred ca e mai bine sa lupti pentru acel ceva pana il obti. INSA precizez ca depinde si de situatie! Cat timp nu vorbim de exemple concrete, e mai bine sa nu facem afirmatii generale.

| NickiMinaj a răspuns:

Defect. inseamna rigiditate, un om inteligent se adapteaza.

| blondissima a răspuns:

Sa vrei totul sau nimic inseamna ca nu te multumesti cu jumatati de masuri.In functie de fiecare din noi, poate fi si calitate si defect, daca te multumeste este o calitate, daca regreti ca nu ai ales jumatate in fata a nimic sau deloc, este un defect.

| bluebios a răspuns:

Eu zic ca defect. A vrea totul sau nimic denota lipsa de flexibilitate. De multe ori este mai bine sa ai ceva decat nimic.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Cuvantul potrivit pentru intrebarea ta este ECHILIBRUL. Acesta este cuvantul esential in viata.Dar nimeni nu stie sigur daca l-a gasit sau cand stie ca l-a gasit. Omul este o fire schimbat-oare. Noi,oamenii,suntem asaltati de influente,atat ale mediului,cat si ale geneticii si ale educatiei.
Totul in dragoste este o mare calitate.
Totul pentru bani duce la dezastru,deci este un mare defect.
Sa nu vrei nimic in viata,inseamna ca nu esti viu,ca nu sti sa traiesti si este un defect existential (daca poate fi numit asa).
Sa nu vrei nimic rau, sa doresti binele altora, este o mare calitate

mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca depinde de domeniul in care iti propui sa ai ceva. Daca te referi la partea materiala a vietii cred ca, exista riscul ca, vrand mai mult (totul ori nimic, asa cum ai spus tu), sa dovedesti cupiditate, lacomie, avaritie si cred ca este un mare defect deoarece oricum nu poti manca decat atat cat mananca un om, te poti imbraca doar cu un rand de haine, chiar daca ele sunt de firma sau de la secand-hand, iar de dormit vei dormi doar intr-un singur pat etc. Cand timpul petrecut in aceasta lume, ti s-a terminat, "iei cu tine" doar iubirea celor dragi si te "inalti" la cer de unde vei putea "vedea" ce se mai intampla pe pamant, daca ai avut sansa sa fii un om bun.
In domeniul dragostei a avea totul ori nimic cred ca, depinde ce intelegi tu prin totul si partenerul/a tau/ta, la fel.
Lumea nu este facuta doar din "alb" si "negru", mai are si parti "gri" si multi dintre noi ne cam aflam de multe ori in cadrul acestei culori. Daca vrei totul adica "alb", poti sa traiesti sperand ca vei gasi asa ceva, dar nu este sigur ca ai si putut sa descoperi perfectiunea, ea exista pentru o clipa si poate sa dispara "cat ai clipi", deci nu stiu daca acest lucru te va face sa te simti "intreg".
Viata nu este perfecta, cum nici noi oamenii nu suntem perfecti, fiecare are propriile sale defecte si atunci cauti sa-ti gasesti partener/a, care sa aiba calitati mai multe decat defecte si care sa te faca sa "vibrezi" la "cantecul" lui/ei si cred ca daca ai gasit acest lucru poti sa zici ca ai avut noroc si trebuie sa faci in asa fel incat sa mentii relatia in cat mai bune conditii deoarece, singuratatea este una dintre "armele" distructive ale sufletului omenesc si ea trebuie evitata, chiar daca "sufletul pereche" crezi ca nu ti-a iesit in cale.
Este bine sa analizezi argumentele pro si contra atunci cand ai ocazia sa cunosti pe cineva si daca ai reusit sa te simti bine in prezenta acelei persoane, daca acea persoana te iubeste sincer, atunci si sentimentele tale de iubire trebuie sa existe, pentru a forma un cuplu, pentru a avea in viata ta iubirea, care este creatoare de viata si care face viata sa merite a fi traita.
Nu poti cere exclusivism din partea partenerului/ei, deoarece el/ea mai iubeste parintii, fratii, surorile, alte neamuri si prietenii apropiati, deci nu vei avea "Totul" in dragoste, vei avea doar partea ta de dragoste.
Ganduri bune, sa fiti iubiti si sa aiubiti si sa respectati dragostea ce v-a fost daruita.

| AlxMro a răspuns:

Pai, depinde. Ce inseamna pentru tine "totul" si "nimic"?

| Alyra a răspuns:

Bună NOname!
Să vrei totul e ceva normal,să nu vrei nimic e aiureac,să vrei totul sau nimic e şi o calitate,dar şi un defect. Este o calitate fiindcă vei avea foarte multă voinţă să îţi îndeplineşti obiectivele şi un defect fiindcă în momentul în care nu vei reuşi să obţii totul, vei rămâne cu nimică, fiincă ''ceva''-ul nu te mulţumeşte.

| pwp a răspuns:

Ambele,intr-o oarecare masura

| LotusRadioactiv a răspuns:

Nu. De ce?
Sunt situatii inevitabile in care vei ramane cu nimic. Pe acela nu-l poti paria, deci esti pierdut.

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Poate fi o calitate in masura in care te descurci sa obtii totul si esti dispus sa risti.Dar cei care-si traiesc viata la extreme sunt expusi deseori la compromisuri.Deh,totul pentru cauza...

| RS4 a răspuns:

Este o calitate atunci cand obti totul, si un defect cand nu te alegi cu nimic! probabil este o limita cand trebuie sa iti dai seama ca trebuie sa renunti in a cere totul si sa mai lasi de la tine daca nicicum nu poti obtine maximul propus!winking

| RS4 a răspuns:

Poate fi un mare defect in cazul in care vrei totul de la o persoana, dar pentru ca ofera doar 90% din ce vrei tu, o lasi balta si mai cauti, sperand sa gasesti acea persoana de 100%. Si cel mai probabil e ca nu o vei gasi niciodata! dar va fi prea tarziu cand iti vei da seama... si te vei multumi apoi cu 50%! bafta! happy

| deeea28 a răspuns:

In viata de zi cu zi...sa luam un simplu om care incearca pe cat posibil sa aiba tot, toata dragostea unei femei, multi bani, multe case si ...tot asa. Ajunge sa aiba poate tot, si casa si masa si o persoana sa-l iubeasca si bani si tot asa, dar nu mai are timp sa se bucure de ele. Sa presupunem(cum se mai intampla), ca are loc un accident si i se mai da putin timp de trait. Se va ruga la D-zeu sa-i mai dea zile sa se bucure de ce are. Acum intreb si eu, nu era mai bine sa aiba mai putine, dar sa aiba timp mai mult sa se bucure de ele? Sa mai luam un exemplu. Dragostea dintre 2 persoane. Una din persoanele implicate cere din acea relatie totul sau nimic. Poate la un moment dat celalalt minte cu ceva minor care in general ar putea fi trecut cu vederea, dar cel care vrea totul sau nimic, nu va trece cu vederea sau poate vrea sa se mute cu respectiva persoana tot pe principiul asta, acum sau deloc, dar celalalt nu e pregatit, poate peste o luna va fi mai pregatit(a). Oare nu are sanse sa piarda o persoana de treaba, cu care cu un pic de compromis ar avea o relatie super? Daca ar fi totul perfect, toti oamenii sa aiba ce vor, exceptand faptul ca omul oricum nu e niciodata multumit, ce s-ar face, oare nu s-ar plictisi? Cred ca de fapt calitate este acolo unde exista un echilibru. O relatie de exemplu nu poate merge fara compromisuri si nu ma refer numai la o relatie de dragoste, ci la orice relatie. Oamenii fiind diferiti, ca sa se inteleaga cat de cat trebuie sa faca si compromisuri. Si cred ca e bine sa nu te multumesti cu putin, sa vrei mai mult, dar sa te bucurei de ce ai, ca intr-o zi s-ar putea sa ramai si fara acel ceva.

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

O calitate.asta pentru ca atunci cand te multumesti cu putin, relatia risca sa se termine destul de repede

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! Cel putin eu as fi ipocrita sa nu recunosc ca as vrea sa am totul, dar, viata, si boala m-a invatat sa fiu eu insami si sa nu imi doresc mai mult decat am, exact ca acea zicala: "Dami Doamne doar atat cat pot duce" nu cred ca sunt calitati, a avea s-au nu, totusi ne trebuie mereu acel"ceva", cu toate ca uneori nu il avem si ne multumim cu ce este, cred ca asta ar fi o calitate, sa nu ravnesti mult mai mult, dar fiecare cu conceptia lui.

Doar cei tineri ravnesc si isi doresc sa aiba totul, indiferent pe ce cale vin...dar asta ar fi un alt subiect de abordat, nu stiu in ce masura am raspuns intrebarii tale, dar pe aproape...:dhappy papa si o zi bunawave

| Claudiuu a răspuns:

Chiar daca o fi calitae sau defect nu poti avea totul.

| urmuz a răspuns:

Uneori este o calitate, pentru ca atunci cand ne dorim totul, suntem mai ambiţiosi şi mai motivaţi, şi suntem dispuşi să lucram din greu pentru a ne atinge obiectivele, dar poate fi, de asemenea, un defect, dacă suntem atât de orbiţi de ambiţie incat nimic nu poate sta in calea noastra şi suntem dispuşi să calcam peste cadavre pentru a ne atinge obiectivele.

| TuningPhotoshopX a răspuns:

Da,asa e,cum o zis toni, dar eu cred ca e o calitate, depinde.

| onasis1961 a răspuns:

E un mare Defect! Omeneste si normal e media dintre cele doua. Daca vrei totul cu ardoare o sa incalci multe reguli de viata si omenie! Vei face multa lume sa sufere.Si e pacat.

| ramilix8 a răspuns:

Nici una, nici alta. As spune ca este mai curand o reactie la prea multe situatii instabile, la prea mult gri. Daca simti asta, cel mai probabil esti intr-o perioada de tranzitie. Niciodata raspunsurile radicale nu sunt cele mai bune pentru a-ti rezolva problemele.

| tudorr a răspuns:

Cred ca e un defect, pentru ca vrei sa ai cat mai mult dar uiti ca sunt si pericole sa pierzi tot ce ai.

| AnonimGirl a răspuns:

Depinde de fiecare situatie. Un om poate avea o situatie, celalalt alta. De exemplu daca nu om vrea de toate numai pentru el este un defect pentru ca este prea egoist si cand nu vrea nimic inseamna ca ar crede ca nu are un sens in viata. Exista mai multe cauze. Fundita? puppy dog eyes

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Eu cred ca este un soi de defect pentru ca oamenii de obicei nu se multumesc cu cat au si risca tot ce au pentru a avea mai mult.Se mai numeste lacomie.

| bettybea2011 a răspuns:

Calitate:d

| winter a răspuns:

Un defect pentru ca o sa dai ceva deoparte, o sa-ti dai seama ce

| doc69 a răspuns:

Depinde ce iti iese din asta.in mod normal viata si relatia cu cei din jur au nuante.stii foarte bine ca in anumite conjuncturi o calitate poate deveni defect si invers