| Ionică a întrebat:

Sa spunem ca unul dintre parteneri e bogat si celalalt e sarac. Care e metoda de a testa pe persoana iubita daca e pe interes? Metoda mea este la inceputul relatiei barbatul face cinste primele 3-4 intalniri si dupa aceea daca se simte unul dintre ei sa faca cinste, sa faca cinste. Dar amandoi trebuie sa faca cinste in mod echilibrat. Sa zicem ca ei se duc la cumparaturi pentru a face cadou persoanei iubite si persoana respectiva ii zise la celalalt sa cumpere cat vrea si ce vrea si aceasta persoana in mod normal ia lucruri dupa situatia ei financiara. Adica m-am referit sa nu ia ceva ce nu poate sa permite cu banii proprii. Daca unul dintre ei face multe cadouri de lux fara stirea celuilalt si in mod normal persoana cea care primeste trebuie sa stea de vorba ca nu se poate cumpara iubirea cu aceste cadouri si trebuie sa dovedeasca fara sa cumpere multe cadouri de lux. Spuneti cu ce am gresit daca e cazul ca nu ma supar. Mutlumesc! Rog seriozitate.

Răspuns Câştigător
| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Nu prea am inteles unde ai vrut sa ajungi, ai devit putin (sau mi se pare). Foarte simplu poti testa pe cineva daca e pe interes sau nu, se comporta intr-un mod mai putin natural, adica incearca sa se dea SI rotund la un moment dat. Acuma legat de asta cu cadourile, o persoana avand mai multi bani iar cealalta mai "saracie", si persoanele astea doua isi cunosc posibilitatile si ale unuia si ale celuilalt, in primul rand e o nepolitete chiar jignire sa-si faca sau sa accepte cadouri de lux. Daca se intampla o data, se discuta despre problema, dar se repeta, apare o problema grava sau dimpotriva se complac.

6 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

@tepes are dreptate, ce rost au banii intr-o relatie? Nu trebuie pusa problema asta daca relatia este una sanatoasa!
Ce conteaza cine are banul si ce cadouri face? Si eu, daca as fi bogata, i-as face cadouri foarte scumpe iubitului nu ca sa ma dau mare ci sa-mi arat dragostea, ca as da orice pentru el, adica il vreau fericit, sa aiba tot ce am si eu s. a. m. d
Cat despre platitul iesirilor e discutabil, dar gandeste-te ca mai mergeti si acasa unul la altul si nu e nevoie sa mergeti la restaurant, pizzerie sau ce iti mai trece tie prin cap. Mie mi se pare normal ca baiatul sa se ofere sa plateasca in 70% din cazuri dar fata sigur nu va accepta de fiecare data, crede-ma!

| simoSTAR a răspuns:

Are dreptate bucatarul. daca fata este bogata, baiatul se va simti inferior si nu se va simti deloc in largul lui atunci cand ies cu prieteni de-ai ei.lucru care la un moment dat o sa duca la despartire... daca fata este pe interes, ai grija...de asta iti dai seama dupa comportamentul ei, nu ii mai face atatea cadouri si vezi si tu cum se poarta, daca iti cere anumite lucruri, daca se poarta diferit.cat despre platit consumatia, eu chiar daca am prieten mereu vreau sa platesc si eu, desi mi se pare lipsa de respect ca baiatul sa lase fata sa plateasca.

Răspuns utilizator avertizat
| Bucatarul.com a răspuns:

Foo21okur, fac pariu ca dupa ce ca n-ai inteles ce-a zis ionica acolo, nu mai stii nici ce zici tu.

Cat despre problema ta, n-ai cum sa faci decat sa observi persoana, sa o "studiezi", desigur doar tu poti sa-ti dai seama... Cat despre ultima parte pe care (cred) am inteleso si eu, fiecare face cadouri dupa cum crede ca-l tine buzunarul.

Dar intr-o relatie dintre un barbat si o fata, eu cred ca daca fata este cea cu banii, deja barbatul nu mai este barbat, se va simtii inferior, sub nivelul femeii, nu se va comporta la fel cum s-ar comporta cu o fata care are bani de buzunar pe luna, maxim, salariu minim pe economie.

Deja cand fata are mai multi bani, fie baiatul va profita, fie se va simtii prost. Atat timp cat fata nu-l va trata cu gesturi de genul, lasa ca fac eu cinste, lasa ca platesc eu, lasa ca cumpar eu, relatia va continua, probabil, fara probleme.

Daca baiatule este cu bani, atunci ar face bine sa beleasca ochii aia si sa vada singur daca fata e pe interes, dupa banii lui, sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica daca ai pus problema banilor intr-o relatie de dragoste, asta nu mai e dragoste ci afacere. spor la prosteala.