| RTDRomania a întrebat:

Saalutare,am si o intrebare, am facut sex cu prietena mea si s-a rupt prezervativul.
Acum,intrebarea mea e,e vreo sansa sa rămână gravida?
Nu mi-am dat drumul înăuntrul ei,dar am observat ca a curs ceva alb dupa ce am scos-o,ar trebui sa cumpar cumpar pastila de a doua zi,si daca da, pe care si ce pret au?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Rezulta ca ciclul menstrual este de circa 28 de zile si destul de REGULAT daca diferenta este de +/- 1 sau 2 zile. in acest caz se poate aprecia cu destula precizie ca PERIOADA FERTILA s-a suprapus peste zilele de 14, 15, 16, 17 si eventual 18 Mai. Sexul din data de 15 Mai iese din discutie fiindca metoda de protectie folosita nu a dat gres. In schimb sexul cu probleme s-a produs probabil dupa terminarea perioadei fertile insa fiind atat de apropiata de ziua de ovulatie (probabil 17 Mai) apare posibilitatea ca in cazul unei dereglari hormonale data ovulatiei sa difere in +/- cu 1-2 zile si orice calcul sa devina nesigur, incorect. V-as sfatui ca in mod OBLIGATORIU sa va adresati unui medic ginecolog si sa procedati asa cum va va indica el. Probabilitatea de a se forma o sarcina este foarte mica, insa fiindca tu nu esti foarte sigur daca ai ejaculat sau nu, fiindca data de ovulatie si data intretinerii sexului cu probleme sunt foarte apropiate nu se poate da un raspuns sigur. Poate o va face medicul ginecolog. Dereglarile provocate de pastila de a 2-a zi pot fi uneori deosebit de catastrofale deci ar fi bine sa va ganditi de 2 ori inainte de a actiona. Multa sanatate!

16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

A curs mult? De cit timp nu ai mai facut sex cu ea sau l@bă? Faci zilnic sex? Sau l..ba?

| RTDRomania explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu a curs mult, gen 2 picaturi, ultima data am facut-o luni

| RTDRomania explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ca sa zic mai pe înțeles am facut luni si azi cu ea

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru RTDRomania):

Si ai ejaculat mult? Dar ea a avut orgasm?

| RTDRomania explică (pentru CristiDinBucuresti):

Chestia e ca am ejaculat afara dupa un handjob si nu stiu daca a avut orgasm sau nu, nu am de ce sa zic da sau nu daca nu stiu

| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca in vaginul tuturor femeilor exista niste glande specializate care produc o secretie care are un aspect asemanator cu sperma barbateasca. Respectiva secretie are rolul de lubrifiere a vaginului pentru a permite penisului sa patrunda usor si fara sa provoace durere in timpul sexului. De asemenea trebuie sa stii/cunosti probabil cel mai important lucru in privinta posibilitatii de a ramane insarcinata orice femeie si anume ca acest lucru nu se poate produce oricand si in orice conditii. In mod obligatoriu trebuiesc indeplinite 2 conditii strict necesare care sa se produca in acelasi timp/concomitent. 1. ) In primul rand sexul trebuie sa se produca se intr-una dintre cele 4-5 zile ale perioadei fertile, deoarece sunt singurele zile din cursul unui ciclu menstrual in care se poate forma/naste o sarcina. 2. ) De asemenea in mod obligatoriu in vagin trebuie sa ajunga SPERMA pentru ca doar asa pot exista spermatozoizi care sa poata trece din vagin in uter pentru a fecunda un eventual ovul. In cazul in care esti sigur ca NU ai ejaculat si de asemenea ca sexul NU a avut loc in perioada fertila a actualului ciclu menstrual, atunci se poate considera/afirma ca probabilitatea de a se forma/naste o sarcina, practic devine inexistenta/imposibila. Pastila de a 2-a zi este extrem de nociva organismului femeii si se foloseste doar in cazul in care medicul ginecolog considera ca formarea unei sarcini este inevitabila. In acest caz folosirea pastilei de a 2-a zi nici nu poate intra in discutie. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu era in peroada fertila, nu sunt sanse sa ramana gravida.

| minrest a răspuns:

Nu te grabi cu pastila, este extrem de dura pentru sistemul endocrin.

| RTDRomania explică (pentru minrest):

Pai si ce fac, ma risc sa rămână însărcinată?

| Andersann a răspuns (pentru RTDRomania):

Cam in ce perioada a ciclului menstrual s-a produs sexul?

| RTDRomania explică (pentru Andersann):

Pe noua sau pe zece i-a trecut ciclul

| corbulalbrosu a răspuns (pentru RTDRomania):

In ce data a inceput ultima menstruatie? In ce data ar urma sa inceapa urmatoarea menstruatie? Ciclurile menstruale sunt mai lungi sau mai scurte de 28 de zile? In care zile ca data ai intretinut contactele sexuale? Cand a avut loc "accidentul" cu ruperea prezervativului in ce data?

| RTDRomania explică (pentru corbulalbrosu):

Pai,ultima data i-a venit pe 3 si a durat pana pe 9 dupa cate imi aduc aminte, nu sunt mai scurte de 28 de zile (cel putin in ultima vreme) am intretinut pe 15 mai si azi pe 19, accidentul s-a intamplat azi, si normal ar trebui sa ii vina la sfarsitul luni, problema e ca de la un timp i s-a "dereglat" si vine ba cu o zi mai devreme sau mai tarziu

| RTDRomania explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi mult!

| minrest a răspuns (pentru RTDRomania):

Nu. Estimeaza riscurile bine, tinand cont de cat de plauzibil era sa ramana lichid inauntru si de cat era de fertila in momentul ala.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru RTDRomania):

Rezulta ca ciclul menstrual este de circa 28 de zile si destul de REGULAT daca diferenta este de +/- 1 sau 2 zile. in acest caz se poate aprecia cu destula precizie ca PERIOADA FERTILA s-a suprapus peste zilele de 14, 15, 16, 17 si eventual 18 Mai. Sexul din data de 15 Mai iese din discutie fiindca metoda de protectie folosita nu a dat gres. In schimb sexul cu probleme s-a produs probabil dupa terminarea perioadei fertile insa fiind atat de apropiata de ziua de ovulatie (probabil 17 Mai) apare posibilitatea ca in cazul unei dereglari hormonale data ovulatiei sa difere in +/- cu 1-2 zile si orice calcul sa devina nesigur, incorect. V-as sfatui ca in mod OBLIGATORIU sa va adresati unui medic ginecolog si sa procedati asa cum va va indica el. Probabilitatea de a se forma o sarcina este foarte mica, insa fiindca tu nu esti foarte sigur daca ai ejaculat sau nu, fiindca data de ovulatie si data intretinerii sexului cu probleme sunt foarte apropiate nu se poate da un raspuns sigur. Poate o va face medicul ginecolog. Dereglarile provocate de pastila de a 2-a zi pot fi uneori deosebit de catastrofale deci ar fi bine sa va ganditi de 2 ori inainte de a actiona. Multa sanatate!

| madoarelapl a răspuns:

Da mie ami place brostile