| Pablo2013 a întrebat:

Sal Tpu.As avea nevoie de niste sfaturi.Eu sunt mai timid la inceput dar vorbesc constant cu lumea sa mai scap de timiditate.Ieri am vorbit cu o fata in supermarket si am intrebat-o ceva chestii de jocul ei(avea un job care se plateste cu ora sa promoveze un produs etc.).Mi-am dat seama ca imi place fata era parca tipul meu si ea asa mai timiduta si am intrebat-o unele chestii legate de jobul acela si mi-a raspuns la tot, chiar mi-a mai zambit(si eu i-am mai zambit) dar parca nu stiam ce sa vorbesc mai departe si s-a facut tacere asa ca i-am multumit si am plecat.Cand am plecat la casa ne-am uitat indelung unul la celalalt si dupa care eu am plecat m-am am mai cumparat unele lucruri din mall si am decis sa ma intorc la acea fata.M-am intors si am facut cea mai mare prostie am ezitat si tot m-am plimbat printre raioane devenind tot mai tensionat,dar intr-un final am plecat unde statea ea la raionul acela,dar nu mai era acolo, m-am mai dus de 2-3 ori dar ror nu era asa ca am plecat acasa dar cand am vorbit cu ea mi-a spus ca vine cand o cheama poate o sa vina si vinerea viitoare si as vrea sa vorbesc cu ea atunci.Asa is eu la inceput mai tensionat,daca supraanalizez situatia, cand am intrat in vorba cu ea ne eram tensionat. Dupa ce cunosc persoana e ok.Eu stiu sa respect o fata daca se comporta ok. Daca a mai fost cineva in situatia mea sau asemanatoare dati-mi sfaturi ce sa spun ca sa nu fie o tacere jenanta si orice alte sfaturi de subiecta sau cum sa fac sa nu mai fiu asa tensionat.Multumesc mult si cei care nu stiu ce inseamna timiditatea mai bine sa se abtina!

2 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Timiditatea nu e prea misto dar daca iti place intr-adevar de tanara trebuie sa fii ceva mai increzator.
Cand o mai prinzi pe acolo, te poti duce la ea, o saluti, o intrebi daca te mai tine minte, ce mai face, si daca pare sa-i placa conversatia i-ai putea spune ca ai vrut sa o inviti la o inghtata dar ca pana ti-ai facut curaj a plecat si apoi ai cautat-o in fiecare zi si acum ca ai gasit-o, ai vrea sa va cunoasteti si daca vrea sa mergeti undeva.
Cam asta-i in esenta ce ai de facut, restul improvizezi si tu

| Glsukab a răspuns:

E o situatie delicata acum prima impresie conteaza daca nu mai ai subiecte de discutat cu ea intreab-o ceva despre ea: ce tipuri de jocuri ii plac, ce muzica, ce filme, sa o cunosti mai bine si din vorba in vorba sa vorbiti asa fa-i complimente subtile nu ezita cand discuti cu ea fii cat mai increzator iar la sfarsit poti sa o inviti undeva sa mai vorbitiwinking