| ForeverWarrior a întrebat:

Sall.Eu sunt mai timid la inceput dar vorbesc constant cu lumea sa mai scap de timiditate.In weekend am vorbit cu o fata in supermarket si am intrebat-o ceva chestii de jocul ei(avea un job care se plateste cu ora sa promoveze un produs etc.).Mi-am dat seama ca imi place fata era parca tipul meu si ea asa mai timiduta si am intrebat-o unele chestii legate de jobul acela si mi-a raspuns la tot, chiar mi-a mai zambit(si eu i-am mai zambit) dar parca nu stiam ce sa vorbesc mai departe si s-a facut tacere asa ca i-am multumit si am plecat.Cand am plecat la casa ne-am uitat indelung unul la celalalt si dupa care eu am plecat m-am am mai cumparat unele lucruri din mall si am decis sa ma intorc la acea fata.M-am intors si am facut cea mai mare prostie am ezitat si tot m-am plimbat printre raioane devenind tot mai tensionat,dar intr-un final am plecat unde statea ea la raionul acela, dar nu mai era acolo, m-am mai dus de 2-3 ori dar ror nu era asa ca am plecat acasa dar cand am vorbit cu ea mi-a spus ca vine cand o cheama poate o sa vina si vinerea viitoare si as vrea sa vorbesc cu ea atunci.Asa is eu la inceput mai tensionat, daca supraanalizez situatia, cand am intrat in vorba cu ea ne eram tensionat. Dupa ce cunosc persoana e ok.Eu stiu sa respect o fata daca se comporta ok. Daca a mai fost cineva in situatia mea sau asemanatoare dati-mi sfaturi ce sa spun ca sa nu fie o tacere jenanta si orice alte sfaturi de subiecta sau cum sa fac sa nu mai fiu asa tensionat.Multumesc mult si cei care nu stiu ce inseamna timiditatea mai bine sa se abtina!

2 răspunsuri:
| 69CarpeDiem a răspuns:

Ok!
Nu am fost chiar asa dar am fost aproximativ.
Nu stiu ce sa zic...gaseste lucruri in comun si la un moment dat poti fi si refuzat dar nu e mare paguba...
Doar nu o cunosti de mul sau iti e colega sau vecina ceva.
Nu vei da ochii cu ea in fiecare zi facandutise rusine.

| Dienuttza a răspuns:

Da asta se numeste dragoste la prima vedere, sa o luam logic toti avem un pic de timiditate in noi nu exista om fara pic de timiditate! Presupun ca ai simtit acei fluturasi care iti dau tarcoale, ai facut un lucru ok ca ai mers si ai intrat in vorba cu ea nu ai facut ceva iesit din comun sau. daca tot zici ca se uita la tine dupa poate si ea si'a facut o parere buna despre tine si poate ca si ei iai placut! Sa scapi de timiditate e usor adica cand esti cu cineva cu care te simti bine sau placi pe cineva tot timpu ai acea senzatie de timiditate dar tu daca te simti bine pe parcurs o elimini fara sa iti dai seama! Intrand in vorba cu acea persoana poti vorbi destul de multe dar fara sa pari arogant sau nesimtit! De ex sa o inviti asa brusc la un suc ..etc! Trebuie sa o iei incetisor! Nu stiu daca ti'am fost de ajutor dar succes!