| Prince_Pyckolo_1992 a întrebat:

Sall, prietena mea imi tot reproseaza ca sunt gelos si posesiv, eu i zic ca e din prea multa dragoste, ii ofer totul dar recunosc si eu ca sunt gelos, voi ce ziceti cum sa fac sa fie bine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista gelozie din prea multa dragoste, exista gelozie din teama de a fi parasit si din nevoia de a controla. Dragostea naste ingaduinta, gelozia sigur nu este o urmare a iubiri.

Nu iti cunosc prietena, asa ca nu stiu daca e bine sa o controlezi sau nu. Majoritatea trebuie controlate pentru ca fac o confuzie intre libertate si tradare, nu prea par sa inteleaga ca le acorzi liberate tocmai din iubire si o confunda cu o slabiciune. Nu stiu in care categorie intra prietena ta.

5 răspunsuri:
| Cristina45 a răspuns:

Nu mai fi gelos si posesiv, ca o sa se indeparteze de tine si usor usor o sa se destrame relatia, exact din cauza asta m-am despartit eu de fostul iubit, ca era gelos si posesiv cu mine, deci cel mai bine pentru relatia vostra ar fi sa ai incredere in ea si sa iti stapanesti sentimentele de gelozie :* si atunci nu o sa iti mai reposeze nimic, iti urez multa bafta cu prietena ta :*

| Arkhasas a răspuns:

Nu mai fi gelos, dacă vrei s-o mai ai ca prietenă. Atât fetelor cât şi băieţilor le displace gelozia şi posesivitatea. Dă dovadă de faptul că tipul care e gelos sau posesiv n-are destulă încredere în el, se crede prea inferior ei şi consideră că o va pierde.
Deci lasă gelozia la o parte dacă nu vrei să o pierzi...

| ovytzuuu a răspuns:

Salut! bazeaza-te pe o parte pozitiva, incearca sa nu te mai gandesti la lucruri rele de genu "Iti fura iubita"Incearca sa te bazezi pe antonimul "gelos". Poate ca fata aceea o sa fie mai pozitiva.Ok, daca te-am ajutat, nu ai pentru ce.Ok ne mai vedem

| Marii99 a răspuns:

As zice sa nu mai fi asa gelos dar nici sa o ignori si sa lasi pe orisicine sa intervina in relatia voastra. Intr-adevar si tu ai dreptate gelozia vine de la faptul ca o iubesti foarte mult si nu vrei sa o pierzi dar daca o iubesti asa mult ai incredere si in ea ca nu va face prosti. Sper ca te-am ajutat.