| EduardGrigore a întrebat:

Salut.Acum 3 zile, am făcut sex cu iubita mea, făra prezervativ.Ea fiind virgina, nu a stat deasupra.In total penetrarea a avut loc de 5 ori, fără protecție, făra sa ne mișcam.Doar intrare, stat maxim 30 de secunde si ieșirea. Teoretic, ziua aceea era ziua in care ei trebuia sa ii înceapă menstruația, insă acum după aproape 3 zile tot nu i-a început. Tin sa menționez că eu nu am terminat, iubita mea mi-a zis ca o doare astfel dupa cele 5 penetrari ne-am oprit. Există vreun risc ca aceasta să fii ramas însărcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul menstruual al iubitei tale NU este foarte neregulat sau dereglat si de obicei data la care ea se asteapta sa inceapa sangerarea menstruala se adevereste sau exista doar o mica diferenta de +/- cateva zile (3-5 zile) inseamna ca actul sexual a fost intretinut in ultima saptamana ciclului menstrual si in acest caz este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si atunci cand din neatentie sau din greseala sperma este ejaculata in vagin. Daca vei citi cu suficienta atentie raspunsul urmator vei intelege ca NU poate fi vorba de sarcina in acest caz. Neinceperea menstruatiei se datoreaza faptului ca in organismul iubitei s-au produs mici dereglari hormonale care la randul lor au provocat dereglarea ciclului menstrual care s-a prelungit cu cateva zile si in mod cert/sigur menstruatia va porni in zilele imediat urmatoare.

IMPOSIBILITATEA FORMARII SARCINII IN ULTIMELE 10-11 ZILE

Este determinat stiintific si medical, in mod concret, cert si sigur faptul ca OVULUL VIABIL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe urmatoarea menstruatie, bineinteles in cazul in care NU a fost fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are mereu LUNGIMEA FIXA de 14 zile, perioada care in realitate reprezinta PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de un spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, a OVULATIEI, adica numai in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea sa din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul ramas nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si urmeaza procesul de DESTRAMARE. O parte a resturilor rezultate sunt resorbite de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care incepe sa produca hormonul progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce au trecut in jur de 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL nefecundat si degenerat PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu circa 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, sau ziua inceperii menstruatiei. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual in mod cert si absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu. precis si clar ca in timpul acelor 9-10 zile chiar si daca ajunge sperma in vagin, indiferent in ce cantitate, formarea sarcinii devine 100% IMPOSIBILA fiindca NU poate sa existe niciodata un OVUL VIABIL in acest moment in uter.
Multa sanatate!

| EduardGrigore explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc mult! Astăzi iubita mea mi-a zis că simte ca și cum i-ar fi venit ciclul si ar curge, dar nu curge nimic. E ceva normal? Înseamnă ca urmează să vină?

15 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca ai zis ca ziua respectiva era ziua in care trebuia sa ii vina... nu ai de ce sa iti faci griji, nu ar trebui sa fie cazul de sarcina.

Numai bine va doresc! ^_^

| EduardGrigore explică (pentru DoarBogdan):

Da, teoretic atunci trebuia sa-i vină, dar incă nu a venit, prietena mea susținând că simte ca și cum i-a venit și curge, dar nu curge nimic.Inseamna ca urmează sa ii vina? E doar panica de vina?

| DoarBogdan a răspuns (pentru EduardGrigore):

Pai urmeaza. Da, este panicata. Stresul... este un factor care poate sa duca la aceasta stare. Ar trebui sa stea mai linistita.

| Frank51 a răspuns:

Da, risc relativ ridicat, estimez undeva intre 5-10%(adica din 100 de femei intre 5 si 10 vor ramane insarcinate). Ca sa fie 0% trebuie sa folosesti prezervativ. Sper ca sperietura asta sa te invete minte sa te responsabilizezi, si poate de ce nu sa te maturizezi.

| EduardGrigore explică (pentru Frank51):

Am înțeles.Pe baza a ce ați crede dvs. că este aceasta probabilitate?(tinand cont ca era teoretic ziua ciclului, iar iubita mea era virgina). Mulțumesc anticipat

| corbulalbrosu a răspuns (pentru EduardGrigore):

Raspunsul transmis de @Frank51 este 100% GRESIT, ERONAT, INCORECT si din acest motiv NU trebuie sa-l iei in considerare.

| Frank51 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Bă ia fă tu pași! Ce te tot legi de toată lumea? Cine mama naibii te crezi? De ce ești asa sigur ca e imposibil sa rămână însărcinată? Știi tu sigur când ovuleaza și cât timp rămâne spermă în interior? De unde dracul ești tu atât de sigur pe un site din asta unde oamenii sunt paranoici și habar nu au de cata responsabilitate implica sexul, de ce mama naibii vrei să îl faci sa se simtă liniștit mintindul? Pentru căcatul ala de fundă? Frate, dacă tot vrei sa ajuți recomanda prezervativul și nu mai promova sexul neprotejat.

Esti cel mai prost exemplu de educație sexuala.

| Frank51 a răspuns (pentru EduardGrigore):

Sunt multe variabile, șanse să rămână tot timpul vor exista, doar ca în unele momente șansele tind spre zero, în alte momente cresc considerabil. Cert este ca doar prezervativul va proteja 100%, incredibil cât de chill vorbește domnul doctor de mai sus, de parca prietena ta este vecina lui și știe exact secunda în care ovuleaza.

| EduardGrigore explică (pentru Frank51):

Sunt absolut de acord, partea cu folosirea prezervativului este adevărată, iar greșeala ne-o asumăm complet. Aplicatia iubitei mele spune că ovulatie ei va începe in7 zile, adica acum 3 zile cu siguranță nu era in perioada fertila. Comform celor de mai sus, care credeți că sunt șansele ca aceasta să ramana gravida? Și in legătură cu intrebarea cealaltă (simte ca si cum ar curge, dar nu curge) eu aș tinde să cred că este din cauză ca isi dorește mult să vină. Aveti altă părere? Cu stima.

| Frank51 a răspuns (pentru EduardGrigore):

Sansele sunt foarte mici, dar daca esti ghinionist se poate intampla. Incearca sa o iei logic, nu poti stii cu exactitate ce se intampla in corpul uman, chit ca e cm regulat etc, si domnul ginecolog de pe TPU are raze x si vede prin corp de asta e atat de sigur, si ne arata articole de pe google, de parca noi nu le putem gasi.

| Frank51 a răspuns:

Tu ai dat dovada de persoana civilizata, intr-adevar. Si eu sunt medic, inginer, artist, pot sa spun ca sunt ce dracu vreau eu sa fiu, problema ta este ca te simti superior fara motiv. Vrei sa iti zic ce cred eu ca esti? Ginecolog pe TPU, si cu asta am spus tot.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu exista risc, deoarece ovulul este deja mort, iar o alta ovulare nu poate avea loc pana ce nu este eliminata menstra. Cazurile in care se poate totusi intampla este foarte rar si doar atunci cand excitarea femeii este enorma. Dar pe iubita ta a durut-o, deci nu poate fi vorba de o asemenea excitare.

| Teo29 a răspuns:

Exista acest risc mereu, faceti-o doar protejat pe viitor chiar daca e doar o joaca de cateva secunde