| anonim_4396 a întrebat:

Acum 3 zile am facut sex cu prietena mea ea fiind virgina, am folosit prezervativ si totul a decurs normal. problema este ca acum are stari de voma si o doare burta si ameteste. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil ca actul sexual sa fi fost prea putin bland pentru ea sau sa nu fi fost suficient de pregatita (prea mica, relatia prea recenta, increderea intre voi insuficienta). E bine sa o vada in primul rand medicul ginecolog maine pentru a exlude o suferinat fizica, apoi e bine sa discute cu un psiholog (sau cu parintii ei daca inca locuieste cu ei), pentru a se obiisnui cu ideea si a depasi momentul.

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Aceste simptome NU au nici o legătură cu deflorarea!
Cel mai probabil, a făcut o toxiinfecţie alimentară ( probabil, a consumat ceva alterat )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......entara_543

http://www.divahair.ro/......_tratament

Ar fi INDICAT un control medical, preferabil la Urgenţă sau la Camera de Gardă/Contagioase pentru ANALIZE ( coprocultura, teste de sange, etc. ) - pentru a se determina dacă este vorba de o infecţie mai gravă ( care necesită spitalizare )!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Emilian65 a răspuns:

Aceste stari de voma, dureri de burta si ameteli sunt reactii ale organismului ei fata de primul contact sexual. Daca ati facut sex protejat nu sunt sanse sa ramana gravida.

| Alcyon a răspuns:

Probabil ca aceste simptome sunt doar in imaginatia ei. Ii e frica sa nu fi ramas gravida.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acele stari pot fi provocate doar de gândul ei ca ar putea fi însărcinată.

Daca prezervativul nu s a spart si totul a fost ok, atunci nu aveți de ce sa va faceți griji.

Daca va sta stresata, sunt șanse sa iiintarzie si menstruația.

Ar putea sa facă un test de sarcina după 14-21 zile de la actul sexual cu prima urina de dimineața.

Daca vrea sa fie sigură.

Dar te asigur când totul ok si nu este însărcinată.

| Clausd10 a răspuns:

Efectul placebo. Doar teama ei de a nu fi ramas insarcinata. Si teama ca parintii ei si-ar da seama ca nu mai e virgina.

| Buciumela a răspuns:

Salut.

Stările de vomă, amețelile, durerile de burtă, pot fi și cauza unui început de viroză, alimentație proastă, lipsa orelor necesare de somn.

În cazul în care nu este asta, este posibil ca prezervativul folosit să fi avut fisuri foarte mici - zici și eu.

Cel mai bine este să își facă niște analize. O întrebare am: La cât timp după actul sexual a început să aibă aceste simptome?

| Alin1995312 a răspuns (pentru Buciumela):

A doua zi

| Alin1995312 a răspuns (pentru Buciumela):

A doua zi