| Freadom71 a întrebat:

Salut! Acum o luna am avut o operatie la penis. Frenoplastie si circumcizie. Totul a decurs bine, aproape m-am vindecat, insa locul unde a fost taiata ata s-a umflat putin, e ok? La medic la momentul dat nu pot pleca la medic

Răspuns Câştigător
| jj7700 a răspuns:

Am facut si eu circumcizie cu frenulotomie (similar cu frenoplastia, doar ca mi-a fost extirpata complet, nu doar partial ata) acum 6 ani si doctorul mi-a spus clar ca zona atei va dura cel mai mult sa se vindece complet, intre 6 si 8 saptamani, deci aproape 2 luni. In zona respectiva se dreneaza lichidul limfatic din pielea penisului si dureaza ceva pana se vindeca total vasele limfatice odata cu extirparea preputului, asa ca este normal sa fie usor imflamat si sa ai usoare secretii transparent/galbui din zona atei pentru 6-8 saptamani post-operatoriu. Trebuie doar sa ai grija sa te speli regulat si sa nu atingi zona respectiva cu mainile murdare. Daca imflamatia este usoara si nu ai alte dureri, eu zic sa astepti inca 2-3 saptamani si o sa iti treaca. Daca se umfla mai tare sau incepe sa te doara, atunci va trebui sa iei contact cu medicul, dar din ce zici tu, nu pare cazul.

Sanatate!

PS: nu inteleg de ce individe ca Jassmina, care nu au nici penis, nici nu au habar de ce se intampla exact in cazul unei circumcizii comenteaza aiurea cu alarmisme fara nicio baza.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este ok, ca-i infectie acolo, daca s-a umflat.
Spala-te cu apa calda si s apun si tine penisul foarte curat.
NU te masturba sub nici o forma!
Mergi cat poti de repede la medic!

| Răzvi42 a răspuns (pentru Violleta2022):

Termino femeie cu raspunsurile aiurea, esti obsedata sa devii campionul zilei in fiecare zi? E normal sa se umfle din moment ce a avut o operatie de fimoza. O sa treaca de la sine stai calm. Eventual poti vorbi cu doctorul care te-a operat, poate iti da vreun sfat ce sa faci. Evita sa ai erectii pana te vindeci.