| Robi673547 a întrebat:

Aleg aceasta categorie pentru ca este cea mai vizitata si pentru ca intrebarile mele au legatura cu aceasta sectie.
In viziunea voastra:
Cum trebuie sa fie o relatie in zilele noastre?
Cum trebuie sa avanseze lucrurile in relatie?
Cum iti dai seama ca nu sunteti "din acelasi aluat" si ca nu va potriviti, dar voi totusi va doriti sa continuati sa vedeti cat timp merge relatia chiar daca va certati?
Cum faci fata unei relatii cand exista diferente intre cei doi? unul fiind mai matur, mai deschis la minte iar celalalt pe dos, insa exista sentimentul de iubire.

Cum trebuie sa gandeasca un om in zilele noastre pentru a se descurca in viata.
Din pacate bunatatea( si tot ce tine de ea cum ar fi intelegerea, atasarea fata de o persoana care apoi pleaca) nu prea mai este cautata in zilele noastre, daca esti bun pur si simplu esti tavalit de cei care se considera smecheri cu atitudinea lor de superioritate totala.
Cum trebuie sa fii ca om, cum trebuie sa gandesti in zilele de astazi? ( viata de cuplu sau nu ).

Voi ce ati invatat din relatiile voastre nereusite? Acele relatii cand va iubiti, insa un individ(el sau ea) nu intelege sau e prea ciufut in comportament si pana la urma se alege praful de relatie laughing, alegand ca acea persoana sa rupa relatia si unul dintre ei suferind in urma despartirii.

Ma scuzati pentru greselile de ortografie si in cazul in care v-am deranjat cu ceva prin aceste intrebari. Doresc raspunsuri care sa aiba legatura cu subiectul si daca se poate sfaturi despre relatii, relatii nereusite si sfaturi despre modul de gandire in diferite situatii ( cand el sau ea nu intelege anumite lucruri).

O zi faina sa aveti.

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Inainte de toate,trebuie sa intelegi ca suntem diferiti,gandim ai actionam diferit.
O relatie trebuie sa te faca sa te simti si fericit si implinit,aici necesita implicare si din partea ta si a ei.
La inceput e chimia,apoi vine partea interesanta cand ne cunoastem mai bine.
Multi se afla intr-o relatie toxica si chiar nu constientizeaza.
Cand vor exista nepotriviri de caracter,cand ea va vrea mereu sa stie unde esti,cu cine si multe altele,cand te vei simti neinteles,te sfatuiesc sa fugi cat poti de acea relatie.
Uneori chiar nu exista compatibilitate si punct.
Trebuie sa fi prea inchuiat sa nu iti dai seama.
Femile proste sunt de unica folosinta,nu e cazul sa te complici cu ele.
Cu o fata cu care esti pe aceiasi lungime de unda,putem vorbi de implinire intr-o relatie.
Nu trebuie sa gandesti prea mult,daca un iq peste medie,ochi sa vezi si urechi sa auzi si esti realist,te vei descurca.
Mai pe scurt sa fi umblat si sa ai scoala vietii.
Legat de bunatate ai dreptate,dar nu e bine sa cadem in extrema cealalta pe motiv ca daca suntem buni suntem luati de prosti.
Ori ce lucru in exces dauneaza,la fel si bunatatea.
Invata sa fi si bun si rau si mafiot si hot cum,cat si cu cine trebuie si nu te va lua nimeni peste picior.
Si cand esti bun,nu astepta ceva.
Faptul ca esti bun cu cine nu trebuie si apoi acesta iti intoarce spatele sau te considera un prost,chiar te va face sa te simti prost daca nu ai un caracter puternic si nu esti constient de tine si de valoarea ta.
Acum cei tavaliti isi merita soarta,stii de ce? Ei se lasa tavaliti.
Din fostele relati m-am ales cu experienta in interactiunea cu femeiele, ceea ce conteaza.
Iti zic pe scurt:
Nu urma niciodata sfatul femeilor legate de ele sau de interactiunea cu ele.
Fi barbat si incerca sa iei proprile decizi, nu te lasa spalat pe creier.
Cand intri intr-o relatie fi atent sa nu stai prea mult si sa prinzi drag de o tipa cu care nu ai nimic in comun si nici compatibilitate nu e.
Iti faci treaba cu ea si pa.
Te gandesti ca esti intr-un autobuz, mergi o statie doar nu pana la capat de line laughing
Eu zic sa experimentezi cat mai multe, vezi cum si ce functioneaza si ce simti si cum pe propria piele.
Daca dai de o fata ok, iti garantez ca vei simti ca ea e jumatatea ta.
Tine de ea si va fi totul bine.
Pana atunci distreza-te!

10 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu îți poate dicta nimeni cum ar trebui sa fie o relație, fiecare o vede diferit în funcție de personalitate. Simți când ceva merge bine sau când nu merge, simți când te potrivești cu cineva sau nu.
La întrebarea "cum trebuie sa fii ca om", la fel. Nu exista un ghid "Cum trebuie sa gândești în zilele noastre pentru o relație reușită". Efectiv trebuie sa găsești pe cineva care sa te accepte și sa te iubească pentru ce ești, așa cum ești și sa fie reciproc.

| RAY a răspuns:

Cum trebuie sa fie o relatie in zilele noastre?
In primul consider ca baza unei relati este,atractia fizica,iubirea, increderea,sinceritatea,seriozitatea,implicarea serioasa a ambilor parteneri in respectiva relatie, asta e parerea mea cel mai important
Cum trebuie sa avanseze lucrurile in relatie?
cu rabdare,ratiune,inteleptiune,seriozitate,incredere,dragoste
Cum iti dai seama ca nu sunteti "din acelasi aluat" si ca nu va potriviti, dar voi totusi va doriti sa continuati sa vedeti cat timp merge relatia chiar daca va certati? \
cand vezi ca ceva lipseste intelegerea,increderea,iubirea,atractia fizica,sinceritatea,seriozitatea,implicarea iubitei sau a iubitului, dar iubirea ne orbeste ratiunea asa ca de multe ori ne alegem cu badgril vs badboys
Voi ce ati invatat din relatiile voastre nereusite?
ce am invatat eu se poate destrama la fel de repede ca tot ce am invatat daca intervine o exprienta noua, invatatura provizorie = sa nu am incredere deplina in nimeni, sa nu visez, sa imi fac planuri ca sunt doar iluzi, amagiri care duc la dezamagiri mari
o seara placuta

| ROB3RT89 a răspuns (pentru RAY):

Un inceput bun dar cu un final trist dar clasic.
Experienta aia noua va fi solida doar daca exista deja lipsuri setimentale sau monotonie avansata!

| RAY a răspuns (pentru ROB3RT89):

Totul e selectie natura robert, iar selectia o fac femeile prin alegerile lor, ele sunt vocea naturi, dar vezi ele au fost/sunt fortate sa aleaga barbati care nu vor sau din cauza societati sa se compromite cu anumiti indivizi, in mod normal doar 10/20% dintre barbati ar avea sanse sa se reproduca, astfel specia ar evolua, ar fi tot mai multi barbati frumosi care nu ar avea frustrari si complexe

| ROB3RT89 a răspuns (pentru RAY):

Ai facut o evaluare cat se poate de realista, 10-20% chiar ai zis bine.
Daca nu ar fi disperarea,temerea, retinerea si principile sociale eronate, am vorbi de alte cifre.
Trist e ca multi au potential, si aspect fizic dar sunt victime ale proprilor frustari, retineri si principi sociale eronate!

| Robi673547 explică (pentru ROB3RT89):

Cum reusesti sa scapi de retineri, frustrari si principii sociale eronate?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Robi673547):

Actionezi fara sa gandesti prea mult.
Vorbesti cu o tipa ca si cand ai vorbi cu un prieten, nu trebuie sa-ti schimbi comportamentu pentru ele.
De frustrari scapi cand incepi sa actionezi.
Daca stai sa te gandesti ca toate sunt pe interes, ca nu arati suficient de bine, ca nu ai nu stiu ce masina etc etc, nu mai faci treaba!

| Freya1 a răspuns:

O relatie de cuplu trebuie sa se bazeze pe iubire, comunicare, buna intelegere si compromis.
Intr-o relatie lucrurile trebuie sa avanseze mediu adica nici prea repede ca sa va pripiti nici prea incet ca sa va plictisiti pana ajungeti sa faceti ce va propuneti.
Daca doua persoane nu sunt pe aceias lungime de unda trebuie sa faca compromisuri pentru o relatie armonioasa si frumoasa deoarece daca nu va placea unu de altul nu ajungeati sa faceti o relatie deci ceva trebuia sa fie acolo pentru a ajunge sa va iubiti.
Daca nu va intelegieti totusi nici cum nu are rost sa va chinuiti inseamna ca sunteti ori prea orgoliosi ori nu va iubiti.

Poti sa alegi sa fii singur ca nu este neaparat o crima dar o gandire normala ar fi sa iti pui totusi problema de ce alegi asta si ca posibilitatea ca mentalitatea ta sa se schimbe este mare.Am fost facuti sa traim,convietui impreuna si sa primim sa oferim iubire deci sansele sa te lovesca dragoste sunt mari si nu ar trebui sa negam ce simtim daca e sa simtim.
Din relatiile mele anterioare am invatat ca nu tot ce zboara se mananca,nu ambi parteneri iubesc la fel, nu toti sunt dispusi sa faca in aceias masura compromisuri, nu trebuie sa fi dependent de persoana de langa tine si nici acesteia sa nu ii impui asta, sa nu ai incredere in acea persoana suta la suta, sa comunic mai mult, si sa nu ma complac in situati in care nu ma simt bine...etc sunt mai multe dar am dat exemple in mare

| sofisis a răspuns:

In primul rand trebuie ca cel de langa tine sa iti fie un fel de cel mai bun prieten si complice. Daca exista asta...o mare parte din treaba e rezolvata. Urmeaza atractia sexuala si experimentarea pe partea asta. Comunicarea este si ea foarte importanta.
Cu toate astea, fata de cele enumerate mai sus, din punctul meu de vedere, cel mai important lucru e sa poti trece peste defectele celui de langa tine happy
Pentru ca daca nu, oricata comunicare ar fi, oricat sex, daca pe tine te scoate zilnic din pepeni ca el isi lasa o soseata la ana si alta la caiafa, o sa ajungi sa vrei sa ii spargi capul.
Cu totii avem perioade bune si perioade rele. Trebuie sa stim ca e ok sa fim ciufuti, o perioada. Nu poti cere partenerului sa fie mereu lapte si miere.

Răspuns utilizator avertizat