| Vladut51224 a întrebat:

Salut, am 13 ani si cred ca sunt destul de pregatit sa aflu cum se fac copiii / SEX. Vreau sa stiu ce inseamna sa faci sex adica am auzit ca baiatul isi pune puța in fundul femeii iar peste 9 luni iese bebele dar vreau sa stiu mai exact adica doar isi introduce puta pentru cateva secunde si gata? Femeia e insarcinata?

Răspuns Câştigător
| AndreeaDeea210 a răspuns:

Barbatul introduce in vaginul femei organul lui genital adica cum ii spui tu? In organul lui genital este un lichid numit sperma. Daca lichidul acela intra in vaginul femeii, aceasta are 90 la sută sanse să fie insarcinata. funda daca ai inteles!

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

La aceasta varsta ar fi fost normal sa stiisi maiales sa fii deja informat corect in privinta modului in care ia nastere un copil. CONCEPTIA, adica procesul prin care i-a nastere si se formeaza o noua forma de viata, reprezinta un proces destul de complicat care se poate realiza doar daca se produce : intalnirea dintre un SPERMATOZOID provenit din sperma ejaculata in vaginul femeii de catre barbat la terminarea unui act sexual, cu un OVUL viabil produs de OVARUL femeii care sa si existe in uterul femeii fix in acel moment al sexului intretinut. Intalnirea trebuie sa aiba loc intr-un moment foarte precis din cadrul ciclului menstrual si intr-un timp foarte scurt de cel mult 24 de ore. Reiese ca acea ''intalnire'' in mod obligatoriu trebuie sa se produca FIX la momentul si locul potrivit. In consecinta procesul concetiei poate fi descries astfel : ''Pentru a se concepe un copil, sperma trebuie sa fie ejaculata in vaginul femeii, cat mai aproape de cervix (colul uterin), adica in apropierea intrarii in uter. Intre vagin si uter exista un canal prin intermediul caruia se realizata legatura dintre cele 2 organe. In mod normal in cea mai mare parte a ciclului menstrual legatura este intrerupta, fiindca canalul din cervix este inchis, blocat de catre un dop/baraj, care este format din mucusul cervical infertil cu o constitutie densa, vascoasa, lipicioasa care are rolul de a impiedica si a NU permite ca spermatozoizii (bacterii, microbi, virusi, etc) sa treaca din vagin in uter. Legatura dintre vagin si uter este eliberata/deblocata doar pe parcursul celor 5-6 zile ale perioadei fertile a ciclului menstrual.
Pe perioada acestor cateva zile, mucusul cervical devine FERTIL adica din ce in ce mai fluid si astfel acesta ''topeste/dizolva'' dopul existent si deblocheaza trecerea dintre vagin si uter. Acest proces de deblocare a trecerii prin canalul existent in cervix, se produce pe perioada celor 5-7 zile situate inaintea ziei de ovulatie, cu scopul de a permite unui numar cat mai mare de spermatozoizi sa treaca din vagin in uter. Doar 1 singur (foarte rar mai multi) spermatozoid, cel castigator al cursei cu obstacole, reuseste sa penetreze membrana si sa fertilizeze nucleul ovulului prin procesul denumit fecundare. Ovul fecundat porneste intr-o calatorie de 8-10 zile si migreaza din trompa uterina in uter si la un moment dat se implanteaza in ''captuseala'' existenta pe peretele uterului denumit endometru. Imediat dupa implantare, ovulul incepe sa se dezvoltarea si va cresterea cu ajutorul hormonilor, pana in momentul in care se transforma si devine embrion. Placenta formata preia hranirea embrionului si ulterior a fatul care dupa o dezvoltare de 38 de saptamani (aproximativ noua luni) de la concepere, devine un copil complet dezvoltat si este gata/pregatit sa fie nascut. Probabil ca aceste explicatii oferite te vor face sa intelegi modul prin care se formeaza si ia nastere o noua forma de viata. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu in fundul femei se pune penisul ci, in pasarica dupa care urmeaza actul sexual propriuzis, ejacularea in pasarica si dupa 9 luni va aparea bebelusul.

| NeaNicu78 a răspuns:

Of Vlăduț, discuțiile astea gândește-te la ele peste 16 ani până atunci, joaca-te, distrează-te, ai grijă de școală și va veni și vremea sa afli tainele sexului, până atunci concentrează-te pe școală, bafta și ai grija de tine.

| Antihristul a răspuns:

Uite ca stie Andreea, probabil o copila de 12 ani, nu ma mira fatpul copilele in ziua de azi rup sexul orar il beau ca pe ciubuc happy

| AndreeaDeea210 a răspuns:

Nu in fund..in păsarică?